Kakao yağı nedir faydaları nelerdir nasıl kullanılır?
Sağlık Yazıları

Kakao yağı nedir faydaları nelerdir nasıl kullanılır?

Kakao yağının bilinmeyen faydaları her derde şifa oluyor. Cildinizi mükemmelleştiren doğal kaynaklardan biri de kakao yağı… İşte kakao yağının faydaları

NEMLENDİRİCİ OLARAK KAKAO YAĞI

Kakao yağı cilde sürüldüğünde nemi kaybetmesini engelleyecek bir bariyer oluşturur ve cildin daha nemli, yumuşak kalmasını sağlar. Sadece nemin buharlaşmasını engellemez, aynı zamanda zengin E vitamini içeriği ile cildi besler. Özellikle hassas ciltleri tahriş eden nemlendirici kozmetiklerin aksine herhangi bir sentetik kimyasal yumuşatıcı içermez ve yan etkiye yol açmaz. Çok kaşınan kuru ciltlerin yumuşatılmasında kullanılabilir. Güneş yanığı sonrası aşırı kuruyan ve ağrıyan cildin tedavisi için idealdir.

kakao-yapi-9-O9nc.jpg

Ebegümecigiller familyasına ait olan kakao yağının bilmediğiniz birçok ilginç faydaları var. Sağlıklı yağ asitleri bakımından çok zengin olan kakao yağı, hem tüketim için hem de cilde doğrudan uygulanabilme anlamında oldukça fazla faydaya sahip. Kakao yağı, hindistan cevizi yağı gibi doymuş yağlar bakımından zengindir ancak bunlar sağlıklı yağ asitleridir. Cilt içinde en iyi doğal kaynaklardan biri olarak da biliniyor.

kakaao-yagi-7-ijnT.jpg

CİLT KURULUĞUNA ENGEL OLUR

Kakao yağı ideal bir cilt nemlendiricisidir ve cildi sadece nemlendirmez, aynı zamanda alt tabakalardan itibaren iyileştirici bir etki yaratır. Doğal antioksidanlar bakımından da çok zengin olması sayesinde bilişsel fonksiyonlar ve kalp sağlığı üzerinde etkilidir. Doymuş yağ asitleri bilhassa kurumuş, çatlamış cilt üzerinde iyileştirici etkiye sahiptirler çünkü kolayca emilirler ve ciltte saatlerce kalabilirler. Hassas ciltlere sahip olanlar, doğal nemlendirici ürünleri kullanarak daha az rahatsızlık da hissedebilirler. Çünkü bu ürünlerde katkı maddeleri yoktur ve cilt nemi doğal haliyle alır.

kakao-yagi-4-TOpW.jpg

YAŞLANMANIN ETKİLERİYLE SAVAŞIN

Kakao yağında polifenoller bol miktarda bulunurlar ve bunlar da yaşlanmanın etkilerini azaltır, dermatit ve yangılar gibi cilt problemlerini hafifletirler. Polifenoller, hem cilt üzerinden hem de dahili olarak faaliyet gösterebilen etkili antioksidanlardır. Kakaoda bulunan polifenoller, pek çok kronik hastalık ile savaşır, cildin yaşlanmasını engeller ve hücre mutasyonlarını bile durdurabilirler.

kakao-yagi-5-uNB8.jpg

KAKAO YAĞININ SAÇA FAYDALARI 

Kakao yağının cilde faydaları nedir derken tıpkı cilt gibi bakım gerektiren saç için de çok önemli katkıları bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Kafa derinizin daha sağlıklı bir yağ üretimine sahip olması kepeği büyük ölçüde en aza indirir ve daha kuvvetli, daha kalın saçlar için daha sağlıklı kıl folikülleri üretecektir. Saçlarınızın yalnızca sağlıklı bir parlaklık olması değil nemlendirilmiş liflerin de kırılması daha az olasıdır. Bu, saçınızın daha uzun süre büyüyebileceği anlamına gelir. Ölü ve bölünmüş uçların azaltılması aynı zamanda kuaför salonuna daha az sıklıkla gitmek anlamına geliyor. Kakao yağının saça faydaları nelerdir yaşayarak öğrenmek için saç kremini öneriyoruz.

kakao-yagi3-F972.jpg

DEPRESYONA İYİ GELİYOR!    

Triptofan, vücudumuzu korumak için gerekli olan amino asitlerden biridir. Kakao yağı, triptofanın düşüşünü kısıtlama yeteneğine sahip olduğundan kakao yağının düzenli tüketimi daha fazla serotonin üretmeye yardım eder. Serotonin, insana mutluluk ve canlılık verdiği için de depresyonun tüm kötü etkilerini azaltıyor.

kakao-yagi-6-fYpB.jpg

YORGUNLUK SENDROMUNU AZALTIR

Kronik yorgunluk sendromunun başlıca belirtisi, günlük basit aktiviteleri gerçekleştiremeyecek kadar aşırı yorgun hissetmektir. Yani kronik yorgunluk sendromu, yaşam kalitesinin düşmesine neden olan zayıflatıcı bir durumdur. Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre kakao yağının vücutta meydana gelen kronik yorgunluğu etkili bir derecede azalttığı gözlemlenmiştir.

kako-yagi-2-aoFq.jpg

AĞIZ KOKUSUNA DOĞAL ÇÖZÜM! 

Ağız kokusu sıkça rastlanan şikayetlerden biridir. Ağız kokusunu azaltmak için günde 2-3 kez kullanmanız yeterli olacaktır. Ağız kokusunun yanı sıra ağız sağlığını da korur. 

kako-yagi1-MkHy.jpg

UZUN VE GÜR KİRPİKLER İÇİN

Hint yağı ve kakao yağı ile yapacağınız karışım ile daha uzun ve gür kirpiklere sahip olabilirsiniz. Ancak maskeyi hazırlarken dikkat etmeniz gereken konulardan biri, maskeyi mutlaka cam kâsede hazırlayın ve metal kaşık yerine tahta ufak bir kaşık kullanın. Ufak bir cam kâsenin ya da kavanozun içine, bir yemek kaşığı kakao yağı ve bir çay kaşığı Hint yağı koyun ve karıştırın. Ardından bir tencerenin içine bir miktar su koyup ocakta suyu kaynatıp ocaktan alın. Kaynar su olan tencerenin içine cam kâseyi koyun ve içine su kaçırmadan Hint yağı ile kakao yağını karıştırmaya devam edin. Karışım macun kıvamını alınca tencerenin içinden çıkarın ve soğumaya bırakın.

kakao-yagi-8-UcXv.jpg