ZEYTİNYAĞI MUCİZESİ
Tamamlayıcı Tıp

ZEYTİNYAĞI MUCİZESİ

Sağlıklı beslenmeye katkısı dünyaca onaylanmış zeytinyağının bedenimizde verimli olmadığı uzuv hemen hemen hiç yok Zeytinyağı sağlık açısından insanlığa sunulmuş en sihirk hediye. Anne sütü kadar bereketi olduğu söylenilen zeytinyağının fantastik etkisini saçlardan, dişlere, kemiklerden beyne kadar bedenin her uzvunda görmek mümkün.

Zeytinyağı büyüme çağında beynin gelişimini hızlandırarak, kemikleri kuvvetlendiriyor. Kapsadığı E, A, D ve K vitaminleri sayesinde hücreleri yeniler, doku ve uzuvların ihtiyarlamasını geciktirir. Beynin daha uzun zaman sağlıklı ve zinde kalmasını sağlar. Mideyi ülsere karşı korur. Kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi riskini eksiltir. Aynı şekilde, bağırsak, idrar yolları ve safra kesesi hastalıklarının eksiltilmesinde de etkilidir. Sağlıklı beslenmede zeytinyağının yeri, dünyaca onaylı. Amerika da Harvard Üniversitesi nde tertip edilen bilimsel bir konferansta, bilim adamları, tarihçiler, doktorlar ve yemek uzmanları sağlıklı yaşam için, “Geleneksel Akdeniz Modelinin” uygulanması gerektiği konusunda hemfikir oldular.

ANNE SÜTÜ GİBİ VERİMLİ

İçine zeytinyağı katılmış süt neredeyse anne sütü kadar fayda sağlıyor. Türkiye nin en ünlü Zeytinyağı üreticilerinden biri olan Komili nin yetkililerine göre, tüm akışkan yağlar içinde münakaşasız en sağlıklı olan “tabiatın mucizesi” zeytinyağı, anne sütüne eş miktarda linoleik asit kapsıyor. Bebeğinize anne sütü veremiyorsanız, bir fincan yağsız inek sütüne bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Bebeğiniz anne sütünün besleyiciliğinden yoksun kalmasın.

ZEYTİNYAĞI İLE MASAJ YAPIN

-Kas sızılarını gidermek için, zeytinyağı ve biberiyeyi karıştırıp, sızılı bölgeye masaj yapın

-Güçlü diş etleri için, arada bir ağzınızı zeytinyağı ile çalkalayın

-Pırıl pırıl saçlar için, şampuandan sonra bir miktar zeytinyağı, bir yumurta sarısı, limon suyu ve azıcık bira

karışımını saçınıza sürün. Beş dakika bekletip ılık su ile durulayın.

-Kepeklerden kurtulmak için bir miktar zeytinyağı ve kolonyayı saçınıza sürün, ılık su ile durulayın

KAHVALTI İÇİN İDEAL

En seçkin zeytinlerden üretilen Sızma zeytinyağı, kahvaltılarda ve salatalarda, o kendine has kokusunu ve lezzetini arayanlar için ideal bir tercih. %1 den az olan asit oranı ile kahvaltı ve salatanın yanı gizeme, pişmiş sebzelere ya da İtalyanlar ın yaptığı gibi makarnalara sos olarak eklenebiliyor. Dolu dolu bir zeytin tadına sahip olan Naturel zeytinyağı ise, sağlıklı ve tadına doyulmaz yemekler için doğru tercih. En fazla %1.5 olan asit oranı, yoğun zeytin tadı ve kokusu ile zeytinyağı, kahvaltı sofrasını ziyafet sofrasına, salata ve makarnayı ana yemeğe dönüştürülüyor. Arıtılmış ve naturel yağların emin oranlarda karışımından elde edilen Riviera zeytinyağı da, en fazla %1 olan asit oranıyla yemeklerde lezzet, zeytinyağlılarda hafiflik arayanların seçimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.