Yeşilçayın Tesirleri Bilimsel Olarak İspatlandı
Tamamlayıcı Tıp

Yeşilçayın Tesirleri Bilimsel Olarak İspatlandı

Yeşil çayın özellikle ağız bölgesindeki kanser hücrelerini bloke ettiği ve sıhhatli hücrelerin yaradılışına takviyeci olduğu bilimsel çalışmalarla tanımlandı.

Amerika Birleşik Devletleri ’ndeki Amerika Birleşik Devletleri Pensilvanya Üniversitesi tarafında yapılan araştırmada, yeşil çayın ağız bölgesi kanserlerinde kanserli hücreleri yok ettiği ve bu hücrelerin yerine sıhhatli hücrelerin oluşmasına takviyeci olduğu tanımlandı.

Pensilvanya Üniversitesi araştırma takımı, kanserli ve sağlam ağız hücrelerini yeşil çayda bol ölçüde bulunan epigallocatechin-3- gallate EGCG maddesiyle bir arada yakaladıklarını belirterek, “Konsantre EGCG maddesinin zamanla kanserli hücreleri eksilttiği ve sağlam hücrelerin rakamında çoğalışa neden olduğunu tespit ettik” dedi. Takım ismine konuşan Joshua Lambert, ECGC ’ya maruz kalan sıhhatli hücrelerin rakamında çoğalış olduğu gibi, mukavemetlerinde de ilerleme gözlemlendiğini kaydetti.

Kilo kontrolünde de kullanılan yeşil çay yalnızca rehabilitasyonda değil, kanseri önlemede de kullanılması gerektiğini belirten Joshua Lambert, “Üstelik de kemoterapi gibi yan tesirleri yok ve herkesin rahatça alabileceği bir ürün” biçiminde konuştu.

Yeşil çay ile alakalı kansere karsi verimli olabileceği ilk olarak  2002 senesinde yapılan bir araştırmada ortaya atılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.