Çocuk Sağlığı

Yenidoğan Bebeğin Birinci Banyosu Ne Vakit Olmalı?

Bebeklerin birinci banyo yaptırma vakti son birkaç yıl içinde değişmiştir.Dünya Sıhhat Örgütü birinci banyoyu yaptırmak için doğumdan 24 saat geçmesi gerektiğini bildirmiştir..

Doğumdan sonra erken devirde yapılan banyo bebeğin üşümesine,vücut ısısının düşmesine,verilen gerilim nedeniyle kan şekerinin düşmesine neden olabilir.Bebeğin erken periyotta anne ile ten-tene temas kurmasını,erken emzirmeye başlanmasını geciktirebilir.Ayrıca bebeklerin cildi verniks kazeoza denilen peynirimsi bir unsurla kaplıdır.Bu unsur hem bebeğin cildini nemlendirir hem de bu unsurun anti-bakteriyel özelliği vardır ki erken devirde yaptırılan banyo bu yararlı maddeyi uzaklaştırır.

Fakat HIV,hepatit virüsü,SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonu olan annelerin bebekleri aile bireylerine ve sıhhat çalışanlarına bulaşma riskini azaltmak için erken periyotta banyo yaptırılabilir.

Yenidoğan bebeklerin birinci banyosu göbek kordonunun ıslanmaması için kordon düşene kadar sünger banyosu dediğimiz ıslak nemli bir bez yahut sünger ile bedenleri silinerek yapılmalıdır.Göbek kordonunun ıslanması hem geç düşmesine hemde enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

Yenidoğanlara küvet banyosu dediğimiz suya batırılarak yahut su dökülerek yapılan banyo lakin göbek düştükten,iyileştikten sonra yapılır.Ayrıca bebeğiniz küvet banyosundan hoşlanmadıysa,tedirgin olduysa bir kaç hafta daha sünger banyosuna devam edip sonra tekrar küvet banyosunu deneyebilirsiniz.

Bebeklere haftada üç kere banyo yaptırmak kafidir,aksi halde hassas ciltleri çok kuruyabilir.

Bebeğinizi yıkamadan evvel gerekli tüm gereçleri kesinlikle hazırlamanız gerekir.Bebeğinizin üşümemesi için banyo yaptırdığınız ortam ısısı 22-25 derece olmalıdır.Bebeklere banyo yaptırırken banyo suyunun sıcaklık derecesi de değerlidir. Bebekler için ülkü suyun sıcaklık derecesi 37 derece olmalıdır.Bunu termometre ile ölçebileceğiniz üzere dirseğinizi suya sokarak tespit edebilirsiniz.

Ayrıyeten bebeğinizi yıkarken birinci evvel bedenini yıkayıp daha sonra baş bölgesini yıkamanız gerekir.Çünkü baş bölgesinden ısı kaybı daha çabuk olur.Banyo öncesi bebeğin çok fazla beslenmesi onun banyo sırasında kusmasına sebep olabilir fakat çok aç olmasıda banyo sırasında huzursuzlanmasına sebep olabilir. En ideali beslendikten 1 saat sonra olmasıdır.Bebeğin banyo saatini huzurlu bir anına denk getirmek gerekir ki banyodan keyif alsın.Tabii ki daha rahat uyuması için akşam uykusuna geçmeden öncede olabilir ki banyo,kısa bir masaj, beslenme daha güzel bir gece uyku geçirmesine yardımcı olur.

Banyo müddetinin 5-10 dakika olması ülküdür lakin büyüdükçe çok keyif alırsa 15 dakikaya uzatılabilir.Banyo sonrasında bebeğinizin cildinin kurumasını önlemek için bebeğin cildinin uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmesinde yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir