Cilt Bakımı

Yaz yanmalarına natürel çözüm

Yaz aylarının gelmesi ve Ramazan sonrası tatil mevsiminin başlaması ile hemen hemen herkes güneş yanığına karşı alabileceği tedbirleri araştırmaya başladı. Natürel olarak neler yapabileceğiniz bu yazıda.

Güneş yanığı güneşe uzun zaman maruz kalınca veya ultraviyole ışık kaynağından etkilenince alana kazanç. Semptomları yanık sonra 24 ile 48 saat arasında aşırılaşır ve devamında kademeli olarak eksilir. Ama eksilmeyi natürel seyre bırakmaktansa yanık acısının önüne geçmeye müteveccih yapılabilecek güneş yanığına yanığa karşı natürel rehabilitasyon teklifi var. 

Güneş yanığı olduğunda, basmakalıpta olduğu gibi, bol ölçüde su harcamaya özen göstermelisiniz. Güneş yanığı olunduğunda cilt gerilir ve susuz kalır. Bu da derlenme sürecini uzatır.

Yanık olan bölgeyi su ile nemlendirdikten sonra yulaflı banyo mahsullerinden sürülebilir.

Yanık olan bölgeye, gün içinde birkaç kez olacak biçimde, soğuk ve nemli bezler koyup bekletebilirsiniz. Acının gevşemesini sağlayacaktır.

Cilt su topladığında netlikle ellenmemeli, kendiliğindene geçmesi bilave edilmeli. Özellikle su bir araya gelmiş bölgelerde enfeksiyon tehlikeyi fazla olacağından bu bölgelere daha çok özen göstermek gerekir.

GÜNEŞ YANIĞININ NATÜREL REHABİLİTASYONU 

Yoğurt: En bilinen usuldür. Soğuk yoğurt yanık bölgeye sürüldüğünde acı ve ağrıyı azaltır.

Aleo Vera: Aloe Vera cilt için bir mucize. Güneş yanığına karşı çok tesirli bir bitkisel çözümdür. Uygulandığı bölgeye süratli bir biçimde tesir ederek tamir eder.

Zeytinyağı: Zeytinyağını cilde sürmek yanığa çok iyi gelen bir başka natürel usuldür.

Siyah çay: Siyah çay poşetlerini veya demini güneş yanığı olan bölgeye koyun. Hem ağrı hem de yanma hissi azalacaktır.

Elma sirkesi: Elma sirkesini sulandırarak yanık bölgesine sürerseniz yanma hissini alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.