Yakını Göremeyenlere Müjde
Genel Sağlık

Yakını Göremeyenlere Müjde

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Dilek Uzer mevzu ile alakalı balakalar verdi.

Yaşa bağlı yakını görememe presbiyopiinsanoğlunun en büyük kozmetik meselelerinden bkocamandır. Ameliyat kararı verirken bunun kozmetik bir mesele olduğunu düşünerek hastaya çok iyi açıklamalı ve rehabilitasyon sırasında hasar verilmemelidir.

PRESBİYOPİ; Göz içi merceği biçim değiştirerek kırıcılığı çoğaldırır ve yakına odaklanır bunu bir resim cihazının zoomlamasına benzetebiliriz.

40 yaşından sonra göz merceği bu özelliğini kaybeder ve yakına odaklanmada problem başlar. Bu fizyolojik bir ihtiyarlamadır ve 40 yaşından sonra her on senede bir vasati +1 numara büyür.

Loş ışıkta yakını görmenizin zorlanması, okuduğunuz bir gazeteyi daha iyi görmek için biraz uzağa götürmeniz presbiyopinin başladığını gösterir.

Gözde başka rahatsızlık olması presbiyopiyi nasıl tesirler?

Miyop hastalar 40 yaşından sonra genelde mevcut gözlüğü çıkartarak yakını görebilirler hipermetrop hastalar ise ikinci bir okuma gözlüğü kullanmak durumundadırlar.Presbiyopi genelde 40 yaşlarında başlar ve ne yazık ki herkeste oluşur. Refraktif cerrahi hekimlerinin sualin cevabını çözemediği en ehemmiyetli problemdir .

PRESBİYOPİ REHABİLİTASYONU ALTERNATİFLERİNİ SIRALAYACAK OLURSAK;

Gözlük kullanımı,Multifokal Kontakt Lensler, LCK-LightTouch Konduktif keratoplasti Muhtelif avantaj ve dezvantajları olan bir yöntemidir.,Multifokal göz içi lensleri ve monovizyon lazer rehabilitasyonu

 

YENİ PRESBYOPİ REHABİLİTASYON METODLARI İSE ŞUNLARDIR;

INTRACOR

Yakın görmeyi düzenleyen ve yakın gözlüğü kullanmayı sona erdiren bu yöntem sadece Intracor Presbiyopi rehabilitasyonu için özel olarak geliştirilen Femtec Femtesecond Lazer makineyi ile yapılmaktadır.“ Femtosecond Lazer kısa zamanda saniyede 15,000 nokta sayısındaki lazer ışınını mikron seviyesinde hassasiyetle istenilen noktalara odaklayıp kornea tabakasında 1–3 mikron büyüklükte su kapsayan kabarcıklar oluşturur ve bu kabarcıklar doku ayrışmasını sağlar.Böylece, Presbyopi rehabilitasyonu, gözün dış tabakasını kesmeden, kornea dokusunu inceltmeden yapılır. 

Lasik rehabilitasyonundan değişik bir biçimde uygulanmaktadır. Lasik uygulamalarında korneadan flep kesisi yapılırken bu yeni rehabilitasyon da korneadan flep kesisi yapmaya gerek yoktur. Korneanın ön yüzeyine değilmediği için 20 saniye gibi çok kısa bir müddette, ağrı ve enfeksiyon tehlikeyi olmadan uygulanmaktadır. İnce ve kuru gözlere uygulanabilir.Rehabilitasyondan hemen sonra hasta olağan hayatına döner. Bu yöntemin avantajı öteki yöntemlerden değişik olarak 2 göze uygulanabilmesi ve uzak fikri bozmadan yakın görmeyi düzenlemesidir.  

Avantajları

• Intra COR ismi de verilen bu rehabilitasyon öncelikle tek göze, 3 ila 6 ay sonra öteki göze de uygulanabilen bir yöntemdir. Öteki muayenelerin aksine uzak fikri etkilemez. 

• Daha evvel katarakt ya da lazer operasyonu olmuş gözlere uygulanmasında bir mahzur yoktur. 

Takribî 2 D YAKIN GÖZLÜK NUMARASI DÜZELTİLEBİLMEKTEDİR… 

Rehabilitasyondan yüzde surat netice almak olası mı? 

En ehemmiyetli özelliği, uzak görmede bir bozukluk yaratmadan uygulanması ve yakını görmeyi düzenlemesidir. 

Gözü kaybetme tehlikeyi bu yöntemle yoktur. 

Bu yöntemin uyguladığı her surat şahıstan 90 ’ı gözlüksüz gazete okur hale gelmiş ve daha önceki şikâyetleri hiçbir zaman geri gelmemiştir. 

Bu yöntem katarakt başlangıcı olan ve de ince klaksonu olan şahıslara uygulanamaz 

45 yaşını geçmiş hastalara uygulanır 

Daha evvel lazer olmuş olması bu operasyonu olmasını mani değildir. 

SUPRACOR

Supracor yakın görüşün düzenlenmesini sağlayabilen basit bir harekâttır. Bu operasyon esnasında gözün dış yüzeyine excimer laser uygulanılarak kornea zarifçe yine şekillendirilir. Presbiyopi cerrahisinde supracor öteki refraktif cerrahi harekâtlara kıyasla daha tehlikesizdir. 

Yakın görüş supracor rehabilitasyonunun emeli; gazete, lokanta mönüsü, bilgisayar ya da cep telefonundaki her gün karşılaştığınız yazıları gözlüksüz okuyabilmeniz için yakını görme eforunuzu iyileştirmektir. Supracor uzak fikri bozmadan hem uzak hem de yakın görmeyi tek seansta düzenleyen tehlikesiz ve tesirli bir yöntemdir. 

SONUÇLARI OLDUKÇA GÜLÜMSEYEN %90 BAŞARI SAĞLAYAN PRESBYOPİ DÜZENLEME AMELİYATIDIR.

SUPRACOR, Teknolas Excime Laser 217 P ile uygulanabilen yeni bir korneal tekniktir. Presbiyopik algoritması sayesinde her iki göze birden yapılır. Hipermetrop, Emetrop ve Miyop gözlerin yanı gizeme post-LASIK gidişatlarında da uygulanır. Tek seansta hem uzak hem yakın görme düzenlenmektedir. Intracor tecrübelerimizden yola çıkılarak geliştirilmiş ve birleştirilmiş 2 dünyanın en iyisidir. Öteki presbi-Lasik yöntemlerinde Pupil gözbebeği alanı içerisinde istenmeyen aberasyon sapma oluşup uzak görüş bozulurken, bu yöntemde istenmeyen aberasyonlar oluşturulmadan neticeye varılmaktadır. 

Supracor için bazı uygunluk kriterleri vardır.Bunlar muayene ve ölçümlerle tespit edildikten sonra rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Lasik yöntemine uygun olan her göze Supracor da uygulanabilir. Kısıtlamalar ise yeniden lasik adaylarındaki gibi kuru göz, katarakt, ince kornea, glokom, keratokonus gibi göz hastalıklarını içermektedir.Intracor’da başarı kaderi %80’lerdeyken, Supracor sayesinde yakın rehabilitasyonlarda başarı uğrunu %90’a çıkarmayı başardık. Ayrıca Supracor ile ilk kere uzak hipermetropu ile yakın hipermetropu presbiopi aynı anda rehabilitasyon edilebilmektedir. Başarı oranının %90 olmasının yanında en ehemmiyetli öteki başarı uzak görme niteliğinde hiçbir kayıp olmamasıdır. Bütün öteki presbiopi rehabilitasyonlarında uzak görme niteliğinde kayıplar olabiliyordu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir