Yakın gözlüğü tarih mi oluyor?
Genel Sağlık

Yakın gözlüğü tarih mi oluyor?

Bu çağın erişkinleri artık genç görünmek istiyor. Perhizler, egzersizler, cilt bakımı uygulamaları ve miniğinden büyüğüne estetik işlemler dış görünüşünü umursayan 40 yaş üstü kadın ve erkekler için her zaman gündemde oluyor. Bu talebi karşılamak için yeni usuller ve teknolojiler üreten alanlardan bkocaman da göz sıhhati. Zira her istikametiyle kendine bakan bu insanlar cemiyet içinde gazete okurken, sipariş vermek için menü incelerken ya da cep telefonlarını kullanırken yakın gözlüğü takmak istemiyor. Oysa yalanlayamayacağımız bir asıl var; kadınlarda 40-42 yaş, erkeklerde ise 44-45 yaş sonrasında yakını görme meseleyi başka bir deyişle ‘presbiyopi ’ başlıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener ’e yakın gözlüğünden kurtulmak isteyenleri neşelendirecek yeni büyümeleri sorduk.

Presbiyopi nedir?

40 ’lı yaşlardan itibaren gözde ortaya çıkan yakını görememe meselesine ‘presbiyopi ’ adı veriliyor. Gözün içindeki merceğin elastikliği yaşın ilerlemesi ile birlikte eksiliyor, buna bağlı olarak mercek odaklanmakta zorlanıyor ve yakını göremez oluyoruz. Bu gidişat tıpkı saçın beyazlaması, cildin kırışması gibi natürel bir büyüme… Başlangıçta kollarımızı biraz daha ileriye uzatarak okumaya başlıyoruz ve daha sonra yakın gözlüğü kullanmak gerekli hale geliyor.

Yakın gözlüğüne seçenek arayışları ne zaman başladı?

Çok uzun senelerdir bu mevzuda çalışmalar yapılıyor. Presbiyopi rehabilitasyonu yalnızca yakın gözlüğü, uzak ve yakını bir arada kapsayan bifokal gözlükler ya da uzak, orta ve yakın mesafeleri bir arada görmeyi sağlayan trifokal ya da multifokal gözlükler ile yapılabiliyor. Gözlüğe seçenek olarak uzak ve yakını bir arada görmeyi sağlayan kontak lensler bulunuyor. Kataraktı olan şahıslarda katarakt alındıktan sonra göz içine multifokal göz içi lensi yerleştirilebiliyor. Son senelerde süratle büyüyen bir başka alternatif ise lazerle presbiyopi rehabilitasyonu. Özetle rehabilitasyon şu anda iki nokta üzerinde yoğunlaşıyor: Gözün içindeki mercek ile oynamak ya da korneanın üzerinde çalışmak…

Supracor usulü nasıl uygulanıyor?

Hastanın gözü öbür lazer rehabilitasyonlarında olduğu gibi hazırlanıyor. Gözün uzak ve yakın görüşte ne kadar düzenlemeye gereksinimi olduğuna dair balakalar sisteme yükleniyor ve kornea buna göre yine şekillendiriliyor. Rehabilitasyonun uygulanması takribî 4-5 dakika sürüyor. Operasyondan sonra birkaç gün boyunca hafif bulanıklık görülebiliyor, ardından harikulade bir yakını görme vaziyeti oluşuyor. Hasta, prospektüsten daha ufak olan yazıları okur hale geliyor. Bu operasyon her iki göze birden uygulanıyor. Başka Bir Deyişle ‘supracor ’ uzak fikri bozmadan hem uzak hem yakın görmeyi tek seansta güvenle düzenlemeye destekçi oluyor. Öbür usullerde gözbebeği alanı içerisinde istenmeyen sapmalar oluşup uzak görüş bozulurken, bu usulde böyle bir tehlike bulunmuyor ve başarı oranları yüzde 90 ’a erişiyor. Bu operasyondan sonra 3-6 ay boyunca 0.50 derecelik miyopi görülebiliyor ancak zamanla daha önceki haline dönüyor.

Korneanın üzerinde nasıl oynanıyor?

Korneanın yüzeyi çiğ mercek gibi düşünülüp, şekillendiriliyor ve kornea gözlük ya da kontak lens gibi kullanılıyor. Başka Bir Deyişle bireyin kendi gözünün malzemesi şekillendirilip, bir mercek haline getiriliyor. Gözün içindeki her şey aynı kalıyor, yalnızca merceğin yüzeyi değişiyor. Bugüne kadar ‘intracor ’ denilen, femtosecond cins lazer kullanılan ve korneanın yüzde 70 ’lik iç dokusuna yapılan uygulama reelleştiriliyordu. Bu uygulamada korneanın santrali ulusalar biçiminde kesilerek zayıflatılıyor, gözün içindeki basınçla merkez yukarıya itilip, hafif sivrileştiriliyor ve böylece yakını görme sağlanıyordu. Bunu yaparken gözün içindeki basınçta reelleşecek farklılık, takribî olarak 1.25 ile 1.75 derece arasında hipotez ediliyordu ancak bütün bir sayı belirlenemiyordu. Şimdi tekerrür excimer lazer usulüne döndüldü ve ‘supracor ’ usulü ile artık istenilen numara belirlenerek yine şekillendirme yapılabiliyor. Ayrıca supracor usulüyle ilk kez uzak ile yakın aynı anda rehabilitasyon edilebiliyor.

Bu rehabilitasyon kimlere uygulanabilir?

Gözün gereksinimi 1.75-2 derece gibi gerçekten ileri sayılara erişmiş olan 46 yaş üstü hastalarda seçim ediliyor. Kuru göz, katarakt, ince kornea, glokom, keratokonus gibi göz hastalıkları olanlara, diyabete ya da başka bir hastalığa bağlı kanama problemi yaşayanlara uygulanamıyor. Ayrıca gebelik, romatizmal veya şiddetli metabolik hastalık gibi lazer harekâtına mani oluşturan vaziyetlerde de supracor rehabilitasyonu yapılamıyor.

Rehabilitasyonun geri dönüşü var mı?

Hasta memnun olduğu sürece bu kalıcı bir rehabilitasyon oluyor. Numara farklılığı yetmezse ilave yapılabiliyor ya da düzenleme geri alınabiliyor. Başka Bir Deyişle geri alınamaz bir rehabilitasyon uygulanmıyor. Yeni gidişata geçim sağlayamadığını söyleyip daha önceki gidişatına dönmek isteyen hastalar seyrek de olsa çıkabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.