Kadın Sağlık

Vajinismus’u tedavi etmek mümkün!

Vajinismusun evli çiftleri evliliğe, birbirine ve hayata küstürme potansiyeline sahip bir hastalık olduğunu söyleyen Bayan Hastalıkları, Doğum ve Cinsel Terapi Uzmanı Op. Dr. Eda Adeviye Şahin, “Vajinismus baht değildir, cinsel terapi ile yüzde 100 tedavi edilebilir” dedi.

Türkiye’de en çok rastlanan bayan rahatsızlıklarından biri olan vajinismus, her 10 bayandan birinin hayatını etkiliyor. Vajinismusun tüm dünyada bilhassa kapalı ve klasik toplumlarda bayanların ve evli çiftlerin kaygılı düşü olduğunu vurgulayan Medical Park Fatih Hastanesi Bayan Hastalıkları, Doğum ve Cinsel Terapi Uzmanı Op. Dr. Eda Adeviye Şahin, hastalığın sıklığı hakkında bilinenlerin buzdağının görünen kısmı olduğuna dikkat çekti. Op. Dr. Eda Adeviye Şahin, vajinismus tedavisinin muvaffakiyetinin uzman bireylerce yapıldığında yüzde 100 olduğunun altını çizdi.

“10 BAYANDAN BİRİNDE VAJİNUSMUS VAR”

Vajina (kılıf) ve ismus (eylem) sözlerinin bir ortaya gelmesiyle tanımlanmış olan bu durumu kısaca ‘vajinal hareketin yapılamaması’ olarak tabir eden Op. Dr. Eda Adeviye Şahin, “Kadında cinsel birleşmeyi zorlaştıran, hatta tedavi edilmeden imkânsız kılan, çoğunlukla psikodinamik alt yapısı olan ve tedavide multidisipliner bir yaklaşım gerektiren vajinal spazm (istemsiz kasılma) ve ağrı durumudur. Sıklığı düşünüldüğünden de fazladır. Lakin ortalama bir sayı verecek olursak; her 10 bayandan 1’inde vajinismus mevcuttur” diye konuştu.

“FİZİKSEL VE RUHSAL NEDENLER ETKİLİ”

Vajinismus tedavisinde en değerli basamağın şikayetleri olan hastayı dinlemek ve anlamakla başladığını vurgulayan Op. Dr. Eda Adeviye Şahin, hastalığın nedenlerini ise şöyle anlattı:

“İşin aslı, vajinismus hastalığı yoktur, vajinismus hastaları vardır. Yani neredeyse hasta sayısı kadar nedenden bahsetmek mümkündür. Tedavi de öncelikle nedenin ortaya konulmasıyla başlar. Tabibe başvuran her hastanın vajinismus sebebi farklı olacağı üzere, tedavisi de farklı olacaktır. Kısaca belirtmek gerekirse vajinismus nedenleri 2 ana başlıkta tabir edilebilir. Fizikî nedenler ortasında anatomik bozukluk, darlık, kapalı kızlık zarı ve gibisi sebepler gösterilebilir. Ruhsal nedenler ise cinsel metalara karşı endişe, utangaçlık, iğrenti duyma, taciz-tecavüz-zor doğum üzere geçirilmiş travmatik durumlardır.”

“İLK MÜRACAATTA BİLE GÜZELLEŞMEK MÜMKÜN”

Kimi hastaların tabibe birinci müracaatta bile bilhassa fizikî bir problemleri varsa çarçabuk tedavi edilebildiğini söyleyen Op. Dr. Şahin, tedaviyi ertelemenin, vajinismus konusunda çiftlerin kendilerini ya da eşlerini suçlamalarının, kulaktan dolma bilgilerle kendi başına uygulamalara başvurmalarının, bazen de ruhsal tabanlı olayların tedaviyi zorlaştıran ve süreci uzatabilen durumlar olduğunu, fakat bu durumlarda dahi tedavinin imkânsız olmadığını kaydetti.

“EĞİTİM VE BİLİNÇLENDİRME PROGRAMLARI ARTTI”

Gün geçtikçe bilhassa ülkemizde cinsellik konusunda hem doktor hem de hasta bazında eğitim ve bilinçlendirme programlarının artmasıyla birlikte vajinismus tedavisinin de muvaffakiyetinin umut vaat edici olmaya başladığını vurgulayan Op. Dr. Şahin, şöyle devam etti:

“Artık çok dirençli vajinismus hastalarında bile yüz güldüren sonuçlar alabiliyoruz. Bu hususla ilgilenen tabip ve psikolog sayısı arttıkça ve toplumun cinsellik konusunda konuşulmayan, bilinmeyen tarafları aydınlatıldıkça hastalığın bile azalması mümkün.”

“KADINI VE ERKEĞİ DİNLEMEK ÖNEMLİ”

Vajinismusun tedavisi ne kadar uzun soluklu olursa olsun, kaç kere başarısızlık yaşanırsa yaşansın, bu bahiste umutlu ve özverili çiftlerde hayal üzere sonuçlara ulaşmanın imkânsız olmadığını kelamlarına ekleyen Op. Dr. Şahin, “Vajinismus tedavisinde muvaffakiyet için tedavi usulünden çok bayanı ve erkeği birebir dinleyip anlamak gerekir. Jinekolojik muayene, cinsel terapi ve yardımcı teknikler tedavide sonraki kademeleri oluşturur. Bilhassa fizikî bir sorunu olmayan ruhsal tabanlı vajinismus hastalarını yalnızca bilişsel ve davranışsal yaklaşımla tedavi etmek mümkündür” dedi.

Op. Dr. Eda Adeviye Şahin, vajinismusta uygulanan başka tedavi sistemleri ortasında ise kızlık zarının ameliyatla alınması, ağrı korkusu olanlar için lokal anestezik hususlar kullanılması, etaplı vajinal genişletici (dilatatör) tedavisi ve destekleyici ilaçların sayılabileceğini söyleyerek “Vajinismus ne sizin kabahatiniz ne de yazgınızdır. En kısa müddette jinekolog, cinsel terapist ve/veya psikoloğa başvurarak bu sorunu çözebilirsiniz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir