UZÜM DİNAMİKLİK VERİYOR
Tamamlayıcı Tıp

UZÜM DİNAMİKLİK VERİYOR

Yaz aylarının bırakılmaz meyvesi üzümşan, bedeni bir hayli hastalığa karşı gözetmesinin yanında, bulunmaz bir enerji kaynağı olduğu belirtiliyor…

Halk arasında “kan yapıcı” tesiriyle öğrenilen üzümşan, bedendeki değişik tesirleri hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Nevzat Artık, bedeni bir hayli hastalığa karşı gözetmesinin yanında, bulunmaz bir enerji kaynağı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Artık, üzümşan A, B1 ve B2 vitaminleri yanında potasyum, kalsiyum, magnezyum, silisyum, iyot, çinko, kükürt, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından da oldukça zengin olduğunu belirtti.

Üzümşan, karaciğer yetmezliği, anemi, bağırsak hastalıkları, öksürük, bronşit ve kanser hücrelerinin yaradılışını yasakladığının bilimsel araştırmalarla ispatlandığını ifade eden Nevzat Artık, şöyle devam etti:

Üzüm, kalp ve kanser tehlikesini düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bedeni enfeksiyonlara karşı korur. Üzümde bulunan şeker, bedende çok acele bölünerek enerji verir. Üzümü en gözde meyve yapan bir değişik özelliği de kanda oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobin hücrelerinin yaradılışında zorunlu olan demir kapsaması ve böbreklerin çalışması için uyarmasıdır. Kalp atışlarını tertip eden potasyum açısından da zengin olan üzüm, bedende oluşan toksit maddelerin atılması ve alkali asit balansının sağlanması için de kullanılmaktadır. Sindirim sistemini uyaran ve bağırsak faaliyetlerini destekleyen üzüm, sindirim sistemi hastaları tarafından harcanmamalıdır.

Prof. Dr. Artık, Türkiye de üzümşan faydalarının çok iyi öğrenilmediğini, bu sebeple de üzüm tüketiminin kastedilen seviyede olmadığını belirterek, Oysa üzüm ve üzüm suyu, insan bedeni için çok kıymetli bir yiyecektir. Üzüm suyu, kandaki pıhtılaşmanın önüne geçerek, kalp hastalıklarına karşı korur. Beyin bitkinliğini gidererek, akıl sarihliği sağlar. Tansiyonu düşürür. Romatizmal hastalıkların rehabilitasyonunda tesirlidir’ dedi. Üzüm hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.