UYKUSUZLUĞA EN İYİ ÇÖZÜM
Uyku Sorunları

UYKUSUZLUĞA EN İYİ ÇÖZÜM

Uyku, insan yaşamında tıpkı yemek yeme, su içmek kadar gerek kadar çok zorunlu bir fizyolojik lüzum. İyi bir uyku insanın hem vücutsal, hem de ruhsal açıdan sıhhatli olmasını sağlıyor. Hoş bir uyku için ise uymanız gereken bir ekip kaideler bulunuyor. Uzmanlar, uyku niteliğinin yükselmesi ile insandaki bağışıklık sisteminin geliştiğini dikkat toplarken, böylece biyolojik yapının hastalıklara karşı daha mukavemetli olduğunu öne sürüyor. İşte daha iyi bir uyku için yapılması gerekenler:

Yatağınızı yalnızca yatmak için kullanın. Natürel ki cinselliğe izin var. Ancak asla yatağınızda televizyon izlemeyin ve yemek yemeyin.

Her sabah aynı saatte uyanın. Hafta sonları da bu uygulamaya uyun.

Uyku pozisyonunuzu nasıl daha rahat uyuyorsanız ona göre ayarlayın.

Öğle uykusuna uyumamaya çalışın.

Gün içinde yapacağınız atletik etkinlikler de daha rahat yatmanızı sağlar. Ancak uyumadan 4-5 saat evvel, asla ağır sporlar yapmayın.

Uyumadan evvel sıcak bir banyo alın.

Işıksız ve sesiz bir civarda yatın.

Yatak odanız ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun. 16-18 derece oda sıcaklığı iyi bir uyku için uygundur.

Uyumadan 2 saat evvel ağır yemek yemekten kaçının. Akşam yemeğinizi muhtemel olduğu kadar hafif yapın. Süt, peynir, yoğurt gibi besinler uyku getirirken, sütle beraber besininiz bir dilim kek de oldukça uygundur.

Öğleden sonra kahve, kakao, çikolata yemekten ve çok sigara içmekten kaçının. Kahve için en uygun saatler, sabah saatleridir.

Gece uyanıp da uykunuz kaçmışsa yatakta yatmaya çalışmak yerine gidin bir kadeh su için, müzik dinleyin veya uykunuz gelene kadar kitap okuyun

Uyuyamıyorsanız ikide bir saate bakmaktan veya koyun saymaktan vazgeçin.

Değişik uyku ilaçları ile bünyenizi bozmayın. Seks iyi bir uyku ilacıdır.

Uyumadan evvel meşrubatınız melisa ya da adaçayı da yatmanıza verimli olacaktır. Kronen Zeitung

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.