Uslu Adam Kalpten Can Vermez
Kalp - Damar Hastalıkları

Uslu Adam Kalpten Can Vermez

Dünyada bir numaralı vefat sebebinin kalp ve damar hastalıkları olduğuna dikkat toplayan Kardiyoloji Bvefat Başkanı Prof.Dr.Timur Timurkaynak, neredeyse iki bireyden bkocamanın kalp ve damar hastalıklarından can verdiği bir ülkede yaşadığımızı belirtti.

Kalp hastalığı kader değildir. Daha da ileri gitmek gerekirse uslu insan kalpten can vermez. Başka bir deyişle yaşamayı seven, yaşamdan zevk alan insan kalpten can vermez. Kalp ve damar hastalıkları önlenebilir hastalıklardır.

Kabahatli kim

Kimler kalp hastası olur sualinin cevabı Daltonlarla baş edemeyenlerdir. Daltonları herkes tanır. Bu 4 azılı kardeş daha öncekinden bankaları ceddir, paraları çalardı. Şimdilerde ise sıhhatimizi çalıyorlar. 80 senelik ömrünüzü 50 seneye indiren, 30 senemizi çalan bu Daltonlar gerçekten de işlerinin ustasıdır. Ancak işin iyi yanı bunlarla çaba ederek 30 senemizi kurtarmak olasıdır. Çağdaş tıp bugün kalp ve damar hastalıklarının bir kader olmadığını ispatladı.

Bu dört kardeşi kolesterol, tansiyon, sigara ve şeker hastalığı olarak tanınır. Her bkocaman çok riskli, ömrümüzü kısaltan azılı eşkıyalardır. Daha da makûssu şayet birlikte gezerlerse ortalıktan yok olmakta fayda var.En çok konuşulansa kolestrol.

Kolesterolle alakalı bilimsel reeller

Gün geçmiyor ki medyada kolesterolle alakalı yeni bir haber olmasın. “Kolesterol gerçeğinde hasarlı değildir. Kolesterolü düşürmeye gerek yoktur. Kolesterol ilaçları hasarlıdır” gibi… Öbür yandan bilim insanlarına sorduğunuzda kolesterol en azılı düşmandır derler. Hangisine inanmalı.

Kolesterol hücrelerimizin yapı taşı olmazsa olmazıdır. Sıhhatli kolesterol seviyeyi için şunu söylemek uygun olur; azı karar, çoğu hasardır. Hekiminiz kolesterolden bahsederken LDL kolesterolden düşük dansiteli lipopreotein bahseder. Kan testlerini yaptırdığınızda genelde 4 değişik kolesterol bedeli verilir. Ancak usta yakalanması gereken nokta en riskli ve öldürücüsünün LDL kolesterol olduğudur. L harfi ile başladığı için “Lanetli kolesterol” de denebilir. Bilimsel reeller kalpten can vermek istenmiyorsa şu iki sayının unutulmaması gerektiğinin altını çiziyor. Daltonlardan hiçbkocaman yoksa, lanetli kolesterol kıymetiniz 130 dan ufak, daltonlarla çoktan tanışıldıysa LDL’nin 70 ortamında olması gerekmektedir.

Kolesterol oganların yapı taşıdır, ancak aşırısı da o uzuvlara giden can damarlarını tıkar. Konutunuzdaki musluktan akan su kireçli ise o musluğun bir müddet sonra kireçle kaplanarak tıkanacağını ve artık su akmayacağını herkes bilir. Kolesterolde böyledir. Şayet kanınızdaki kolesterol seviyeyi çok yüksekse bir müddet sonra kalbinize, beyninize, böbreğinize, bacaklarınıza giden damarlar aynen kireçli suyun yaptığı gibi tıkanır. Kalp krizi geçirirsiniz. Felç geçirirsiniz. 50 metre yürüyünce bacaklarınız ağrır, durmak zorunda kalırsınız. Kolesterol öbür dalton kardeşlerden bkocaman veya birden aşırısıyla bir araya gelecek olursa o zaman yukarıyada sayılan hastalıklar çok daha ağır geçer ve vefatla sonuçlanabilir.

Kolesterol ne kadar düşerse tehlikelidir

Yeni doğan sıhhatli bir çocuğun göbek kordonundaki LDL kolesterol seviyeyi 30 – 50 mg/dl seviyesindedir. Bu seviyelerde bile çocuk sıhhatli doğabilmektedir. Bazı genetik hastalıklarda LDL seviyeleri 10-15 mg/dl seviyesindedir ve bu insanlar çok uzun yaşar ve kalpten can vermezler. Yukarıyada belirtildiği üzere kolestrol maksadı Daltonlarla karşılaşmamış olanlar için 130, karşılaşmış olanlar için 70’dir. Bu maksatlar insan sıhhatini bozmaz aksine yaşamı uzatır. Daltonların senelerinizi çalmasını maniler.

Yaşam stili farklılığı

Yaşam stili farklılığı, hareketli olmak ve sıhhatli beslenmek demektir. Yürüyün, merdiven çıkın, az yiyin, sık yiyin, ambalajdan, poşetten çıkan hiçbir şeyi harcamayın, yalnızca natürel topraktan çıkan besinleri harcayın. Akdeniz mutfağı ile tanışın, sigaradan nefret edin. Bunları yaparken damak tadınızı da unutmayın. Haftada bir gün kaçamak yapın, beğendiğiniz kebabı yiyin.

Kolesterolün reel fabrikası karaciğerdedir. Karaciğer siz hiç kolesterol yemeseniz de kolesterolü üretmeye devam eder. Başka Bir Deyişle yalnızca besinlerle kolesterolü düşüremeyebiliriz. Kolesterolünüzü düşürmek için karaciğerdeki fabrikanın kapısına kilit vurmak yapımı eksiltmek gerekir. Bunun içinde fabrikadaki yapımı eksiltecek olan kolesterol ilaçlarını kullanmak gerekir. Bu ilaçları 20 yıldır kullanıyoruz ve artık hekim hakimiyetinde kullanıldığında oldukça tehlikesiz ilaçlar olduklarını biliyoruz. Tehlikesiz ve yaşam uzatan ilaçlar.

Unutulmaması gerekenler

1. Daltonlar ömrümüzü çalan dört azılı kardeştir. Kolesterol, tansiyon, şeker, sigara

2. Daltonlarla karşılaşmadıysanız LDL seviyeniz 130’dan, karşılaştıysanız 70’den ufak olsun

3. Uslu adam kalpden can vermez. Kalp hastalığı kader değildir.

4.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.