Aile Danışmanı

Üniversite imtihanına ruhsal hazırlık

Elinden geldiğince imtihana çalıştın, kendin ve ailen için daha güzelini yapmak için tüm enerjini ve gücünü bu imtihana verdin ve imtihan vakti yaklaştı. Pekala kendini zihinsel olarak bu sürece hazırladın mı?

Üniversite imtihanı tüm birikimlerin ortaya döküldüğü ve artık büyük bir periyodun sonu olduğu için öteki başka imtihanlara nazaran üzerimizde daha büyük bir baskı ve telaş yaratır. Bu periyotta tasanın artması son derece olağan. Aklından daima “ ya imtihanı kazanamazsam”, “ailemi hayal kırıklığına uğratırsam”, “diğer arkadaşlarımdan daha düşük bir puan alırsam”, “istediğim üniversiteye gidemezsem” üzere sorular geçiyorsa bu senin imtihana çok az kala kaygını arttırır. Bu yüzden kendini daha rahatlamış hissetmen için vereceğim kimi tekliflerim olacak.

· Üzerinde baskı yaratacak şahıslardan uzak durmaya çalış

· İmtihana son hafta kala artık çalışmayı bir kenara bırak ve keyif aldığın şeyleri yap.

· İmtihan öncesi yediklerine itina göster ve imtihan öncesi uykunu tam olarak al.

· İmtihan ortamında girdiğinde diğerlerini gözlemleme, rahat ve tertipli nefes aldığından emin ol.

· İmtihan esnasında kaygın arttıysa ya da dikkatin dağaldıysa birkaç saniye gözlerini kapat ve derin nefes alarak kaldığın yerden devam et.

· Herkesin söylediği üzere tek bir soru üzerinde takılıp kalma o soruya daha sonra geri dönüp yine bakabilirsin.

Telaş her vakit olumsuz bir şey değildir. Çok az dert seni dinç meblağ ve o işi daha uygun yapmanda dayanak olur. Kaygını denetim altında tuttuğundan emin ol. Herkes senin kadar imtihan anında kaygılanır imtihan esnasından terlemen, ortada bir başın dağılması son derece olağan kendine bunu hatırlat. Unutma bu imtihan senin son talihin değil! her vakit daha güzelini yapman için önüne fırsatlar çıkacak. Sahiden istersen başarılı olursun bu yüzden elinden gelenin en düzgününü yap daha fazlasını değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir