Uçuk
Cilt Bakımı

Uçuk

Uçuk iki çeşidi olan bir virüs hastalığıdır. Birinci çeşidi, genellikle ağız veya burun çevresinde görülür. Daha az yaygın olmamasına karşın, cinsel uzuvlarda veya bedenin başka yerlerinde de görülebilir tıbbi hain herpes simplex tip 1. İkinci çeşidi olan, cinsel uzuv uçuğu genital herpes, genellikle cinsel uzuvlarda veya etraflarında ya da makat bölgesinde görülür tıbbi hain herpes simplex tip 2. Hastalığın kendini göstermesi, her iki tipinde de, sancılı bir kaşıntı ile olur. Kırmızı bir kir belirir, sonra da irinli kabarcıklar büyüyüp kabuklu yaralara dönüşerek yavaş yavaş kaybolur. Hastalık takribî olarak 7-10 gün sürer. Yaralar görüldüğü sürece, uçuk şahıstan şahsa temas ile geçebilir.

Uçuk şu gidişatlarda daha sık olabilir:

– stres içindeyseniz.

– bitkin ve cılız düşmüşseniz veya bedeninizde başka bir enfeksiyon varsa.

– güneşte kaldıktan sonra.

Rehabilitasyon

Oluşan yaraları pak ve kuru tutun. Yaraların üzerine içki emdirilmiş bir pamuğu hafif hafif vurarak kuru kalmasını sağlayabilirsiniz. Cinsel uzvunuzda uçuk olduğunu sanıyorsanız, bütün bir rehabilitasyon için hekime başvuru edin. Verilecek ilaçlar hastalığın iyileşmesini süratlendirir, başka bir deyişle kesin olarak rehabilitasyon eden bir ilaç yoktur.

Uçuk Rehabilitasyonu İçin Şunlar Önerilebilir:

– kendinizi makûs seziyorsanız genellikle ilk başta 3-4 gün yatak istirahatı kullanın.

– hastalıklı yerleri hafif sıcak, tuzlu suyla günde 2-3 defa yıkayıp, her kezinde itinayla kurulayın yarım kilo suya 1 çay kaşığı tuz.

Önlemler

Başkalarının uçuk yaralarına değmeyin. Bu sure bulguların ilk ortaya çıkışından kaşıntı, sızlama, cilt olağana dönünceye kadardır. Sizde veya eşinizde, cinsel uzuv uçuğu varsa, cilt olağana dönene kadar cinsel ilişkide bulunmayın. Hastalık bulguları bulunmasa da virüs eşinize geçebilir. güneşte kalak, hastalığın başlamasına neden olabilir. Uçuklar tekerrürlerse, 15+ geniş tesir alanlı güneşten korunma kremi ve dudak kremi size destekçi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.