Tüm dünyada “Türk Müziği” şifa
Psikolojik Sağlık

Tüm dünyada “Türk Müziği” şifa

Çok daha önceki bir rehabilitasyon usulü olan müzik ile şifa, Darüşşifa Müzik Araştırma ve Uygulama Topluluğu aboneleri tarafından tüm ülkede ve yurt dışında “Makamdan Şifaya” konserleri ile terapi yapıyor.

Osmanlı ve Selçuklu yarıyılındaki müzikle rehabilitasyon usullerini uygulamak emeliyle kurulan Darüşşifa Müzik Araştırma ve Uygulama Topluluğu aboneleri, yurt içi ve yurt dışında verdiği “Makamdan Şifaya Rehabilitasyon Müzikleri” konserleriyle, Türk müzik makamları ile rehabilitasyon usulünü günümüze taşıyor.

Kültür Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürü Fadıl Atik, ses sanatçısı Halil Erseven ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Levent Öztürk, 10 sene evvel darüşşifalarda uygulanan müzikle rehabilitasyon usulüne ait çalışma başlattı.

Yaptıkları araştırmalar neticeyi muhtelif bilgilere erişen Atik, Öztürk ve Erseven, 2006 senesinde Edirne Türk Müziği Topluluğundan bir grup sanatçı ile Darüşşifa Müzik Araştırma ve Uygulama Topluluğunu kurdu.

Çalışmalarını 2009’da “Makamdan Şifaya” isimli kitap ve CD’de derleyen takım, aynı ismi taşıyan konserler ile yurt içinde ve Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerde müziklerini icra etmeye başladı.

Bu sene Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği UMTED çatısı altında bir araya gelen müzisyen ve sağlık profesyonelleri, Almanya, Hollanda ve Fransa ile yaptıkları ortak çalışmaların yanında, İngiltere, Makedonya ve Kongo Cumhuriyeti gibi bir hayli ülkeden işbirliği öneriyi aldı.

“Değişik şehirlerde takribî 30 konser verdik”

UMTED Başkanı Prof. Dr. Öztürk, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu coğrafyasında Selçuklu ve Osmanlı sağlık kurumularında uygulanan, 1800’lü senelerin ikinci yarısında terk edilen müzikle terapinin yine gündeme gelmesi için çalıştıklarını söyledi.

Türk müziğinin rehabilitasyon emelli potansiyelini dünyaya gösterme mücadelesinde olduklarını belirten Öztürk, bugüne kadar değişik şehirlerde takribî 30 konser verdiklerini ifade etti.

Son bir sene içerisinde Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelerde terapi konserleri verdiklerini dile getiren Öztürk, şöyle devam etti:

“Avrupa ülkeleri ananesel Türk müziğinin terapi alanındaki potansiyelini fark etti. Müziğimizi oradaki Türkler üzerinde uygulamak emeliyle rehabilitasyonun nasıl yapıldığını bilmek istiyorlar. Bununla alakalı bir hayli ülkeden davet alıyoruz. Konferans vermek üzere Londra’dan davet aldık. Biri Kongo Cumhuriyeti olmak üzere iki Afrika ülkesinden de işbirliği öneriyi aldık. Almanya, Fransa ve Hollanda’da yaptığımız buluşmalarda yetkililer, hasta olan gurbetçi yurttaşlarımıza müzikle rehabilitasyonu uygulamaya çalıştıklarında, kendi kullandıkları müziklerin çok da tesirli olmadığını söylediler. Bu şahısların kültürel alt yapısında oluşan Türk müziğinin kullanılması üzerinde ortak çalışmalar yapıyoruz.”

 Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir