Topuk Sıhhati
Kas - Kemik ve Eklemler

Topuk Sıhhati

Yanlış pabuç tercihi, genetik nedenler veya yaşa bağlı olarak büyüyen ayak problemleri… Şayet ayağınız rahat değilse, yaptığınız hiçbir işte bütün performans gösteremezsiniz. İşte ayak ağrılarının nedenleri ve bu ağrılarla başetmenin yolları…

Ağrıyan topuklar, sandığınızdan çok daha can sıkıcı olabilir. Şayet ayaklarınız rahat değilse, yaptığınız hiçbir işte bütün performans göstermezsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre Amerika’da yaşayan insanların takribî yüzde 40’ı, her sene topuk ağrısı ve eş şikayetlerle ayak sıhhati merkezlerine müracaat etiyor. Bu oldukça ciddi bir sayı. Winston-Salem’de Amerika Birleşik Devletleri bulunan Wake Forest Baptist Medical Center’da görev yapan Ayak Sıhhati Uzmanı Christina Long; yanlış pabuç tercihi, ısrar edilen kusurlu basma pozisyonları ve ilerleyen yaş gibi etmenlerin ayak ve topuk problemlerine yol açtığını ifade ediyor. Topuk ağrısı, dünya genelinde oldukça yaygın bir şikayet. Her sene takribî 2 milyon bireyin bir defa olsun topuk ağrısı yaşadığı öğreniliyor. Topuk ağrıları neden ve netice bakımından oldukça muhteliftir. 
PLANTAR FASİİT 
Plantar fasya, topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan dokudur. Muhtelif nedenlere bağlı olarak bu dokuda alana gelen mikropsuz iltihaplanma, plantar fasiit büyümesine neden olur. Bazı gidişatlarda alakalı bölgede çıkıntı oluşabildiğinden topuk dikeniyle karıştırılır ancak değişik bir gidişattır. Öğrenilen en ehemmiyetli nedeni, ayak kemerini destekleyen bağ dokusunun gerilmesidir. Yaşlılarda, atletlerde, askerlerde ve devamlı ayakta duran gençlerde sıklıkla görülür. İçe basma ve ayak tabanındaki duruş problemleri, yüksek topuklu pabuç giymek de bu hastalığın nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle sabah yataktan kalkar kalkmaz atılan ilk adımda şiddetli ağrı ile ortaya çıkmaya başlar. İlaç ve fizik rehabilitasyon egzersizleri, kullanılan usuller arasında yer alır ancak kesinlikle bir ayak sıhhati uzmanına baş vurmak gerekir. Ağrı sezdiğinizde ayağınızın tabanına buz kompresi uygulamak, ağrının şiddetini rahatlattığı gibi rehabilitasyon edilmesine de destekçi olur.
YAĞ YASTIĞI ATROFİSİ 
Genellikle yaşa bağlı olarak büyüyen ve ciddi ağrı veren bu hastalık, ayak tabanında bulunan yağ dokusunun zamanla incelmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar, vasati ömre sahip bir bireyin yaşamı süresince takribî 160 bin kilometrelik bir yolu kat edecek kadar adım attığını gösteriyor. Yedeği bulunmayan bir uzuv için ciddi bir baskı ve bitkinlik anlamına gelen bu gidişat, zamanla ayak tabanında bulunan yağ dokusunun incelmesinin en ehemmiyetli nedenlerinden biridir. Yürümeyi güçleştiren ağrılarla ortaya çıkan bu hastalığı yaşayanlar, aralıksız sert çakıl taşları üzerinde yürüyormuş gibi sezdiklerini ifade ediyorlar. Ne Yazık Ki kesin bir rehabilitasyonu ve geri dönüşü olmayan yağ yastığı atrofisi, taban pedleri ve pabuç yardımları ile rahatlatılabiliyor. Soğuk kompres uygulamasının da ağrı ve zonklamayı rahatlattığı öğrenilen usuller arasında yer alıyor. 
AŞİL TENDONU İLTİHABI 
Aşil tendonu, topuk kemiği ve baldırı birleştiren ve vücudumuzda bulunan en büyük tendondur. Fazla egzersiz ve uzun yürüyüşler, aşil tendonunda iltihaplanmaya neden olabilir. Bu iltihaplanma, ayak topuğuna yansıyan baldır ağrıdene neden olur. Ani ve ağır egzersizler, eksik ısınmanın ardından yapılan spor, devamlı yüksek topuklu pabuç giymek, uzun vakit yokuş yukarıya yürümek ve koşmak, aşil tendonunda zarara neden olan tutumların başında kazanç. Aşil tendonu ağrısı ile karşılaşıldığında, bir uzmana müracaat etmek gerekir. Ağrının başlamasıyla hekime gitmek arasında geçen zamanda, ayak üzerindeki baskıyı kaldırmak çok ehemmiyetlidir. İlaç rehabilitasyonu ve uygun egzersizler, iyileşme sürecinde kullanılan usuller arasında yer alır. Aşil tendonunda yırtılma alana gelmişse operasyon da rehabilitasyon seçeneklerinden biri olabilir. 
KİREÇLENME
Eklem cerahatine neden olan kireçlenme, ayaklarınızı da etkileyebilir. Yapılan araştırmalar düz tabanlı şahısların yüksek tehlikeli olduklarını gösteriyor. devamlı içe basma, alakalı eklemlerin zorlanmasına ve gücenmesine neden olur. Zorlanma neticeyi büyüyen iltihaplanmanın kronik hal alması, kireçlenme tehlikesini çoğaldıran en ehemmiyetli şeylerden biridir. Bu gidişat genelde ayağın ortasında bulunan kemikleri etkilese de topuk kemiğini etkilediği de öğrenilir. Şikayet büyüdüğünde, uzman bir hekime baş vurmanız gerekir zira öğrenilen en tesirli rehabilitasyon usulü ilaç rehabilitasyonudur. 
YANLIŞ PABUÇ TERCİHİ
Milimetrik miktarlarda bile olsa minik pabuç giymek, ciddi problemlere neden olabilir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar, pabuçlarını aşındıramadan değiştirmek zorunda kalırlar. Daha yeni diye, küçülen pabucu giymekte ısrar etmeyin! Aynı biçimde ayağınıza büyük gelen pabuç giymek de topuk yaralanmalarına neden olur. Topuğunuz ve kunduranız arasında sürtünmeye neden olacak kadar boşluk varsa, topuğunuz basitçe su toplayabilir. Şayet uzun yürüyüşler yapıyorsanız spor pabuçlarınızı altı-dokuz ayada bir yenilemelisiniz. Yapılan araştırmalar, aynı pabuç ile haftada 16 kilometre yürüyorsanız 9-12 ayda bir, bunun iki katı yol kat ediyorsanız dört-altı ayda bir yeni bir spor pabuç almanız gerektiğini söylüyor! Yüksek topuklu pabuç giymek, en sık yapılan yanlışlardan biridir. Ancak çok düz tabanlı pabuç giymek de en az yüksek topuklu pabuç giymek kadar hasarlıdır. Ayağınızın formunu ve konforunuzu bozmadan, hafif topuklu bir pabuç seçim etmelisiniz. Öğrenilen fiziksel bozukluklarınız varsa kesinlikle uzman bir hekim tarafından öneri edilen miktarlara uygun özel imal kunduralar seçim etkeniz gerekir.

Kaynak : Halit YEREBAKAN, Takvim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.