Aile Danışmanı

Toplumsal duygusal gelişim nedir?

İnsanın en temel en kıymetli gelişim alanlarından biri toplumsal duygusal gelişim insanı insan yapan maharetlerin edildiği bir gelişim alanıdır. Lisan gelişimi ve bilişsel gelişim çocuğun toplumsal duygusal gelişim alanı dayanaklar.

A- TOPLUMSAL GELİŞİM

Toplumsal gelişimi de kendi içinde ikiye ayırırız

1-Olumlu Toplumsal Gelişim:Saldırganlık karşıdakine ziyan verme üzere, bilerek ziyan verme üzere yıkıcı davranışları içerir.

2-Olumsuz Sosya Gelişim: Yardımlaşma paylaşma üzere rahatlatma teselli etme. Toplumsal çatışma hünerleri, toplumsal bağlantılarda yaşadığımız sorunları nasıl çözdüğümüz de olumlu toplumsal gelisimin kesimleridir.

B- DUYGUSAL GELİŞİM

1- Hisleri Manaya,Tanıma: Kendi hissimizi tanıma karşımızdakilerin hislerini tanıma İçimizde hissettiğimiz fizyolojik yükselmeleri isimlendirebilme ya da farkına varmabilmedir. Fark etmediğimiz şeyi denetim edemeyiz.

2 -Duyguları Denetim Etme : His denetimi duyguyu bastırmak manasına gelmez. Duyguyu hissetme ve uygun bir formda düzenleyebilme marifetidir.

3- Empati : En temel becerilerimizden biridir. Empati sırf karşımızdaki kişinin yaşadığı hisleri anlamak değildir. Tıpkı vakitte onun üzere hissedebilmeyi de kapsar. Örneğin karşımızdaki kişi üzüldüğü vakit ona acımak değildir lakin onun yaşadığı üzere o duyguyu hissedebilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir