Tırnak Batması Rehabilitasyonunda Yeni Bir Yöntem
Cilt Bakımı

Tırnak Batması Rehabilitasyonunda Yeni Bir Yöntem

Sıklıkla ayak başparmaklarında alana gelen tırnak batmaları ağrı ve rahatsızlığa neden olan ve günlük etkinlikleri kısıtlayan bir sağlık meseleyidir. En sık olarak adölesan ve genç yetişkinlerde görülen tırnak batmaları öteki yaşlarda da yaygın olarak ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak batmaları şiddeti açısından üç dereceye ufalayabilir: 1. derece; eritem, hafif ödem ve yan tırnak teninde ağrı. 2. derece; şiddeti birinci dereceye göre daha fazla olan bir ağrı, tırnak kenarından akışkan gelmesi ve bakteriyel paranişya bulguları. 3. derece; tırnak yan duvarında hipertrofik granülasyon dokusu oluşumu.

Birinci derece tırnak batmaları genelde gözetici tedbirlerle rehabilitasyon edilebilirken ikinci ve üçüncü derece tırnak batmalarında tıbbi müdahale gerekebiliyor.

İşte bu evrelerin rehabilitasyonunda apayrı bir yaklaşım ileri sürüldü. Canadian Family Physician mecmuasının Şubat 2005 rakamında yayınlanan bir yazıda tırnak batmasına neredeyse %100 çözüm olduğu ileri sürülen bir rehabilitasyon yöntemi yayınlandı. Araştırmada, batan tırnağın boyutlarını küçültmeyi kasteden bu yöntemin 50 nin üzerinde hastaya uygulandığı ve galibiyete eriştiği belirtildi. Yöntemin en ehemmiyetli avantajlarından birisi de ağrının çok az olması, 3 gün içinde klasik pabuç giyebilme ve günlük faaliyetlere dönebilme.

Araştırmanın bütün metnine ve yöntemin detaylarına http://www.cfpc.ca/cfp/2005/Feb/vol51-feb-clinical-4.asp adresinden erişilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir