Tıp 2 diyabetini önlemek için öneriler
Genel Sağlık

Tıp 2 diyabetini önlemek için öneriler

Yapılan çalışmalara göre 2035 senesinde dünyada 600 milyona yakın diyabet hastası olması bekleniyor. Türkiye’de 7 milyonun üzerinde diyabet hastası bulunuyor ve takribî 3 milyon birey ise diyabetli olduğundan haberdar değil. Sayılar ürkütücü olsa da gerçeğinde diyabet hastalığından korunmak hayat stilinde yapılacak tertip etmelerle olası olabiliyor. Memorial Bahçelievler Sağlık Kurumu Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Fevzi Balkan, “14 Kasım Dünya Diyabet Gnamı” evvelinde, diyabetten korunmak ismine ehemmiyetli önerilerde bulundu.

Tip 2 diyabet ve karmaşıklıklarından korunmak için teklifler

1. Boya uygun beden ağırlığı kastedilmeli ve bu ağırlığın korunmasına çalışılmalıdır.

2. Yeterli ve balanslı beslenmeli; günde en az 5 beş porsiyon sebze ve meyve harcanmalıdır.

3. Gşanlık enerjinin yüzde 25-30′ u yağlardan sağlanmalı, enerjinin doymuş yağ asidinden gelen oranı yüzde 10’un altında olmalıdır.

4. Şeker gibi kolay karbonhidratlar günlük enerjinin yüzde 10’unu aşmamalı, kolay karbonhidratlar yerine kuru baklagiller, bütün hububat mahsulleri seçim edilmelidir.

5. Gşanlık alınan tuz ölçüyü 5 g’ı aşmamalıdır.

6. Fiziksel olarak aktif olunmalıdır. Haftanın en az 5 günü, kumpaslı olarak en az 30 dk. orta yoğunlukta etkinlik misalin tempolu yürüme egzersizleri yapılmalıdır. Kilo kaybı sağlanması için daha fazla fiziksel etkinlik yapılması lüzumludur.

7. Sigara kullanılmamalı ve fazla içki tüketiminden sakınılmalıdır.

– Gnamımızda Tip 1 diyabetin önlenmesini sağlayabilecek faal bir rehabilitasyon usulü mevcut değildir bu sebeple diyabetin karmaşıklıklarından korunmak için erken tanı koşuldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir