Tavırsal ve perhiz tehlikeleri eksiltilerek kanseri önleyebilirsiniz
Genel Sağlık

Tavırsal ve perhiz tehlikeleri eksiltilerek kanseri önleyebilirsiniz

Her sene 4 Şubat tarihi Dünya Kanser Günü olarak kabul ediliyor ve kanserle savaş mevzusunda farkındalık yaratacak faallikler tertip ediliyor. Bu ehemmiyetli gün evveli yaptığı söylemede kanser nedeni ile yaşamını kaybeden senelik 9.6 milyon insan rakamını 3’te 1 oranında eksiltmenin muhtemel olduğunu söyleyen Beykoz Üniversitesi İş Akademiyi Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan Ateşoğlu, “Tavırsal ve perhiz tehlikeleri eksiltilerek bu vefatlar eksiltilebilir” dedi.

Kanserle savaşmak için gözetici temkinleri sağlamak emeliyle her sene muhtelif faallikler tertip ediliyor. Dünya Sağlık Teşkilatı WHO, Hükümetler ve Sivil Toplum Sıhhati Örgütlerinin de katılımıyla kanser hastalığına karşı bir hayli strateji geliştiriliyor. Dünya Sağlık Teşkilatı’nün bu sene için iletiyi oldukça eforlu ve hastaları motive edici. Geleceği etkilemek için şimdiden alınan fertsel eylemlerin eforuna işaret eden Teşkilat, “Kim olursan ol, kanserin, kendiniz, beğendiğiniz insanlar ve dünya için tesirini eksiltme eforunuz var” diyor.

3’te 1’i önlenebilir

Kanserden dolayı reelleşen vefat hadiselerinin yüzde 70’inin düşük ile orta kazançlı ülkelerde görüldüğünü belirten Prof. Dr. Gülten Kaptan Ateşoğlu, bu vefatların takribî 3’te 1’inin tavırsal ve perhiz tehlikelerinin eksiltilerek önlenebileceğini belirtti.

Bırakmamalıyız

İçki, fazla kilolu veya obez olmak, perhiz ve beslenme, fiziksel etkinlik, tütün kullanımı, iyonlaştırıcı ışınım, iş yeri riskleri, enfeksiyon gibi etmenlerin değiştirilebilir tehlike etkenleri olduğunu söyleyen Ateşoğlu, “Öyleyse, içkiden ve sigaradan uzak durmak, fazla kilo alımını yasaklamak, bunun için durağan yaşamdan bırakıp fiziksel etkinliğe yer vermek ehemmiyetli. Madem değiştirebiliyoruz bırakmamalıyız” diye konuştu.

– Erken teşhisin ehemmiyetinin de altını çizen Ateşoğlu, laflarını şöyle sürdürdü: “Hasta açısından gerek fiziksel, gerek ruhsal ve ekonomik doğrultusuyla daha az hasar ile hayata devamın ehemmiyeti erken tanıda uyuyor. Rastgele bir belirtide hekime gitmekten çekinmemeli ve geciktirilmemeli. Kanser disiplinler arası bir takım kavrayışı ile ele alınması gereken bir hastalık. Hastanın merkezde olması gereği unutulmamalı. Takım içerisinde bırakılmaz olan doktor, birliktesi rehabilitasyon ve bakımın yanı gizeme eğitim ve danışmanlık rolü de olan özellikle onkoloji hemşirelerinin varlığı ehemmiyetli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir