Diyet

Süratli kilo alıp verme

Biz beslenme uzmanları yıllardır tanınan diyetlerin zararlarından bahseder, süratli kilo kaybından ise kâfi ve istikrarlı beslenerek yavaş tartı kaybını öneririz. Fakat son periyot toplumsal medyanın da yaygınlaşması ile süratli kilo verme isteği daha da pekişmiş durumda.

Tabi ki bunun ruhsal boyutları var, uzun yıllar kiloları ile gayret etmeye çalışmış lakin başaramamış bireylerde bir an evvel istediği yüke kavuşma dileği, sıhhatsiz olsa da bu diyetleri yapmaya kişiyi itiyor. Fakat ben şöyle diyorum, sıhhatsiz biçimde beslenip, kilo verdikten sonra daima doktora gitmeniz gerekecek hastalıklarla uğraşmak ister misiniz? Hayat kalitenizin düşmesini ister misiniz?

Çok süratli kilo kaybı nedeni ile karşılaşabileceğiniz hastalıklar;

Düşük kalorili diyetler ile kilo verilmeye çalışıldığında beden buna adaptasyon gösterir ve kısa bir mühlet sonra kilo vermemeye başlar. Bununla birlikte, halsizlik, yorgunluk, konstipasyon, menstural düzensizlik, anemi ve ödem yaşamaya başlar.

Ayrıyeten çok düşük dediğimiz (600-800 kkal/gün) diyetler ile safra kesesinde taş görülme riskinin arttığını gösteren hayli çalışma mevcuttur.

Bir öteki görülebilecek hastalık ise GUT hastalığıdır. Bilhassa gut yatkınlığı olan bireylerde süratli kilo kaybı bu hastalığı alevlendirir.

En kolay biçimiyle de düşük kalorili diyetler ile verilen kilolarda, yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral yetersiz alınacağı için kişi enfeksiyonlara açık hale gelecektir. En ufak mikroorganizma müsabakalarında savaşçıları az olacağı için de hastalık kapma riski artacaktır.

Çok düşük kalorili, çok düşük krbonhidratlı diyetlerde bağırsak mikroflorasında da bozulmalar görüleceği unutulmamalıdır.

Ayrıyeten çok düşük kalorili beslenme ile mikro besin öğleri alımı da azalacağı için otoimmün hastalıkların (haşimato troidi, romatizmal hastalıklar vb. ) tetiklenmesine de neden olur.

Pekala süratli vermeyelim de ne kadar kilo verelim?

Bilim dünyası bu bahiste net, olduğunuz kilonun %5’i için 1 ay, yani 30 gün beklemeniz gerekiyor. Tabi bu şahsa nazaran değişim gösterecektir. Kişinin eşlik eden hastalıkları neler, kullandığı ilaçlar, genetik yapısı vb. her şey tesirli kilo verme suratında.

Düşük kalorili diyetler ile kilo verilir lakin zayıflanmaz, yani fit bir görünüm elde edilemez. Kaybedilen yüklü olarak su ve kas kaybı olacağı için tartıda görünen sayı değişir lakin manzara değişmez.

Süratli kilo vermek kadar almak ta beden için ziyanlıdır. Süratli kilo alabilmek için gereğinden fazla yağlı beslenmek, şeker tüketmek, çok kalori almak ta başta karaciğer yağlanması olmak üzere, trigliserit yüksekliği, hiperinsülinemi ki bu devamında insülin direncini getirir, hipertansiyon ve yeniden mikrobiyotaya olan olumsuz tesirleri de uzun vadede farklı rahatsızlıklara taban açar.

Ülkü kiloya ulaşmak için öncelikli olarak uzman bir doktor denetiminde kişinin varolan durumu değerlendirilmeli, varsa rahatsızlıkları ona uygun bir medical tedavi başlanmalı. Devamında kesinlikle beslenme biliminden yararlanılmalı, bunun için de gerçek bir beslenme uzmanı ile çalışılmalıdır. Yapılan en büyük yanılgıların başında zati kişinin muhtaçlıkları göz önüne alınmadan hazırlanan kilo vermek için düşük kalorili, kilo almak için ise yüksek kalorili diyetlerin uygulanması gelir.

Ülkü kiloya ulaşmak isteyen kişi hakikat bir planlama ile tüm hayatını planlamalıdır. Evet burada en büyük hisse hakikat beslenme lakin buna kesinlikle gerçek idman de eklenmelidir.

Bilmeden, öğrenmeden yapılan işler daima yarım kalır, dolayısı ile ne yemeniz gerektiğini de yanlışsız kaynaklardan, bilimsel olarak kanıtlanmış protokollerden yararlanmalısınız.

Zayıflamaya çalışırken yapılan en tanınan yanılgılar;

Aç kalarak kilo vermek; yalnızca kas ve su kaybetmenize neden olur. Tartıdaki sayı düşer lakin siz istediğiniz kıyafete giremediğiniz üzere sağlığınızdan da olursunuz

Karbonhidratlar kesmek ; kıymetli olan kilo vermenizi sağlayacak seviyede tüketmek. Meyve de tahıllar da hatta süt ve yoğurtta karbonhidrat içerir, uzun vadede bunları hayatınızdan çıkartamazsınız.

Akşam 18:00’den sonra bir şey yememek; her kişinin yaşantısı farklıdır. Tabi ki en hoşu en geç 22:00-23:00 üzere yatıp sabah 06:00 üzere kalkmaktır. Bu biçimde yaşayan bir insan için evet 18:00 den sonra yememek olabilir ancak rastgele bir sebeple geç yatıp geç kalkan birisi için bu genelleme hayli yanlıştır.

Komşunun diyetini yapmak ; sizin ihtiyaçlarıınız düşünülmeden, size özel yazılmamış bir diyet sıhhatinize ziyan vereceği üzere, sizin şartlarınıza uymayacağı için de sizi toplumsal açıdan yorar. Bunu yerine bir beslenme uzmanından takviye alın.

Tek besine dayalı beslenme ; yiyecek ve içeceklerin birçok birden fazla besin öğesi içerir, fakal hiçbiri bütün besin öğelerini içermez. Hakikat beslenmede çeşitlilik temeldir.

Kilo almaya çalışırken yapılan tanınan kusurlar

Yüksek kalorili paket eserler tüketmek ; içerisinde doymuş yağ barındıran, yüksek früktozlu mısır şurubu ile yapılmış, besin öğesi olarak yeteresiz, yalnızca kalorisi yüksek olduğu için tüketeceğiniz besinler trigliseridinizi yükseltir, insülin salgınızı arttırır, niyahetinde de bel etrafınızda bir yağlanma olur. Hakikat kilo alımı kas kitlesini de orantılı olarak arttırmayı gerektiri ve bu kaynaklar bunun için yanlışsız kaynaklar değil.

Yatmadan çabucak evvel yemek yemek ; kilo alacağım derken mide hastası olmak istemiyorsanız vazgeçin.

Spor yapmamak ; Yağ yakımı için kardiyo ne kadar gerekli ise, kas kitlesini arttırmada da tertipli spor ve ölçülü tartı çalışmak o kadar gerekli. Yatarak alınan kilo yağ yüzdenizi yükseltir.

Her bulduğunu yemek ; bir besini yerken içerik denetimi yapmak, istikrarlı tüketmek kıymetlidir. Tüm gün karbonhidrat kaynağı (makarna, pilav, bulgur pilavı, komposto, meyve vb. ) alarak güç muhtaçlığını karşılayabilirsiniz lakin protein ve kimi vitamin ve mineralleri alamamış olursunuz. Beslenmede istikrar de temeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir