Genel Sağlık

Stres hastalığı: Bruksizm

Altında bir hayli neden uyuyabilen bruksizm, ilerleyen süreçte dişlere hasar verirken, surat yapısında da farklılıklar yaratabiliyor. Hastalığın özellikle yoğun stres altında kalınan günlerin gecelerinde, uyku sırasında ortaya çıktığı öğreniliyor. Peki, bruksizmin gün içindeki tepkilerinizi yansıyabileceğini öğreniyor musunuz? Diş Doktoru Aylin Hoşzeban Erdur, bruksizm hakkında merak edilenleri cevaplıyor.

Stresli günlerde dişlerinize dikkat

Tıp dilinde bruksizm olarak adlandırılan diş sıkma, dişlerde fazla kenetlenme görülmesi ya da diş gıcırdatmak olarak belirleniyor. Hastalık, sabahları genellikle çenede, surat adalelerinde ve boyun bölgesinde sezilebilen sızılarla ortaya çıkıyor. Gün içinde fazla stres altında olmanın ise bruksizm hastalığına davetiye çıkardığı öğreniliyor. Yalnızca dişler üzerinde tesiri olmayan diş sıkma hastalığı, ağız içerisindeki sert ve yumuşak dokuların da hasar görmesine neden olabiliyor.

Stres yaşayan talebelerde de görülebiliyor

Diş sıkma problemi, psikolojik ve genetik etmenler ve stresle beraber görülebiliyor. Bu sebeple çoğunlukla farkına varılmadan, özellikle erişkinlerde karşılaşılıyor. Yoğun stres altında iş yaşamını sürdüren bireyler, ayrıca mektep ve imtihan yarıyılı stresi yaşayan talebelerse bruksizmi yaşayan gruplar arasında yer alıyor. Çocuklarda da görülebilen bruksizm, özellikle süt dişleri ve daimi dişlerin bir arada bulunduğu yarıyıllarda ağız yapısının bütün oturmaması sebebiyle oluşuyor. Araştırmalara göreyse bruksizm %80 oranla en çok bayanlarda görülüyor.

Diş sıktığımızı nasıl anlarız?

Hastalar genellikle dişlerini sıktıklarının farkında olmaması sebebiyle, problemi boyunda görülen adale ve çene ağrılarını kavrayabiliyor. Diş sıkma yalnızca sızılarla kendini emin etmeyip, diş kırılmalarına, sallanmalara veya dişlerde eskimeye de neden olabiliyor.

Botoks usulü ve saydam plak rehabilitasyonu uygulanabiliyor

Erişkinlerde stres kaynaklı görülebilen bruksizm, çiğneme adalelerine botoks yapılarak ya da hastaya özel planlanan saydam plakaların kullanımıyla rehabilitasyon edilebiliyor. Diş doktorunun hakikatleştirdiği rehabilitasyonun yanı gizeme, psikolog veya psikiyatrist desteğiyle de hastalığın rehabilitasyonu desteklenebiliyor. Hastanın dişlerinde diş sıkmadan kaynaklı yıpranmalar bulunuyorsa, bruksizm rehabilitasyonu asıllaştırıldıktan sonra yıpranan dişlerdeki biçim bozukluğunu önlemek için porselen kaplamalarla dişlerin estetik görünüme kavuşması sağlanıyor. Bu usul aynı zamanda yıpranan diş yüzeyinin yarattığı, eksilen surat yüksekliğinin de düzenlenmesine fayda sağlıyor.

Diş sıkma sosyal yaşamınızı etkiliyor

Bruksizm, şahsın sosyal yaşamında da farklılıklara neden olabiliyor. Diş sıkma problemi günlük tepkilerin değişmesini sağlayabiliyor. Diş sıkma tavrı, gün içinde hiddetlenildiğinde ve fazla hiddet hissiyle beraber diş sıkma veya diş gıcırdatma biçiminde ortaya çıkabiliyor. Bruksizm rehabilitasyonu asıllaştırıldıktan sonraysa, diş sıkma tavrı için psikolojik yardımla rehabilitasyona devam edilmesi gerekiyor. Hastada görülen stresin veya bunalımın rehabilitasyonu asıllaştırıldığında hasta bilinçlenirken, hastalık hakimiyet altına alınmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir