Soğuk algınlığı ve grip sinüzite dönüşebiliyor
Genel Sağlık

Soğuk algınlığı ve grip sinüzite dönüşebiliyor

Bedavi Edilmeyen Sinüzit Gözleri Vurabilir!

Antibiyotik rehabilitasyonu sinüzit hastalığına genellikle çözüm sunsa da, hastalar zaman zaman rehabilitasyon sürecini aksatabiliyor. Bu gidişatta mesele kronikleşebiliyor ve istenmeyen neticeler ortaya çıkabiliyor. Misalin sinüs enfeksiyonunun etrafa yayılması neticeyi menenjit, beyin çıbanı veya görme kaybı oluşması gibi!

Kafatası içinde yer alan dört çift havalı boşluğa sinüs sınıyor. Sinüsler btümörün boşluğuna açılıyor ve bunlardan yalnızca etmoid sinüs çok sayıda ufak boşlukların birleşmesinden oluşuyor. Bu boşlukları döşeyen ve mukoza denilen örtünün her türlü iltihabına da sinüzit deniliyor. Sinüzit yol açtığı zonklayıcı baş ağrısı, btümörün akıntısı ve tıkanıklığı sebebiyle yaşam niteliğini düşürse de hastalar zaman zaman rehabilitasyonlarını aksatabiliyor veya hekime başvurmayabiliyor. Oysa sinüsteki enfeksiyonların etraf yapılara yayıldığı takdirde ciddi tablolara yol açabildiğine dikkat toplayan Kulak Btümörün Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, “ Sinüs boşluklarının etrafında, göz ve beyin yer alıyor. Dolayısıyla sinüs enfeksiyonu etrafa yayıldığında surat kemiklerinde osteit denilen iltihaplanmalara, göze yayıldığında âmâlığa kadar giden gidişatlara ve beyne yayıldığında menenjitten beyin çıbanına kadar birçok ciddi meseleye neden olabiliyor. Dolayısıyla sinüzit problemi olan hastaların kesinlikle bir hekime başvurmaları ve rehabilitasyonlarını aksatmamaları çok ehemmiyetli.” diyor.

Btümörün akıntısı ve dişlere vuran ağrıya dikkat

Btümörün tıkanıklığı, btümörün akıntısı ve dişlere vuran surat ağrısı ile öne eğilmekle artan zonklayıcı baş ağrısı özellikle akut sinüzitin tipik belirtilerinden. Olay kronikleştikçe ağrı kayboluyor ve en ehemmiyetli şikayet geniz akıntısı ile btümörün tıkanıklığı oluyor.

Basit soğuk algınlığı sinüzite dönüşebiliyor

Kulak Btümörün Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının sinüzitin en ehemmiyetli sebeplerinden bkocaman olduğuna dikkat toplayarak şunları söyledi: “Basit bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabiliyor. Dolayısıyla salgınlar sırasında dikkatli olmak ve hastalığın berişmemesi için tedbir almak veya berişmişse rehabilitasyon olmak çok ehemmiyetli. Özellikle alerjik rinit meseleyi olan bireylerin bu hastalığın rehabilitasyonuna dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca btümörün içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve içki gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık tutuluyor.

Antibiyotik rehabilitasyonu tesirli oluyor

Kulak Btümörün Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, özellikle akut bakteriyel sinüzit rehabilitasyonunda antibiyotiklerin en ehemmiyetli ilaçlar olduğunu belirterek şu balakaları verdi: “Uygun antibiyotik ve uygun rehabilitasyon süresi bu hastalıkta genellikle çözüm sağlıyor. Antibiyotiklerin yanında destek rehabilitasyonu da faydalı oluyor. Akut hadiselerde rehabilitasyon süresi genellikle 2 haftayı buluyor. Kronik hadiselerde ise alta uyuyan hastalığın rehabilitasyonu yanında ilaç rehabilitasyonu takribî 1 ay sürüyor.”

Cerrahi usulde başarı oranı yüzde 90’lara ulaşıyor

Hastalığın kronikleştiği gidişatlarda ise uygun ilaç rehabilitasyonuna cevap alınmazsa cerrahi rehabilitasyonun gündeme geldiğini belirten Prof. Dr. Fikret İleri laflarına şöyle devam etti: “Bunun yanında şayet enfeksiyon göze, beyine ve etraf kemik yapılara yayılmışsa başka bir deyişle karmaşıklık gelişmişse yeniden cerrahi rehabilitasyon devreye giriyor. Cerrahi rehabilitasyonda yaygın olarak “endoskopik sinüs cerrahisi” kullanılıyor. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi rehabilitasyonun başarı kısmeti çok yüksek. Bu cins hastalarda yüzde 90’ın üzerinde netice alınıyor.

İhtiyatınızı alın, sinüzitten korunun

• Genel mukavemetinizi düşürebilecek bitkinlik, uykusuzluk ve balanssız beslenme gibi gidişatlara dikkat edin.

• Islak saçlarla soğuk havaya çıkmayın,

• Klima kullanımına dikkat edin, yaşam alanınızdaki havanın neminin çok düşük olmamasına özen gösterin.

Bunları Yanlış Biliyorsunuz!

Yanlış: Baş ağrısı genellikle sinüzit belirtisidir.

Doğrusu: Baş ağrılarının takribî yüzde 85’inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10’u migren, yalnızca yüzde 5’i ise sinüzit benzeri inflamatuar bozukluklar oluyor.

Yanlış: Geniz akıntısı yalnızca sinüzitte ortaya çıkar.

Doğrusu: Geniz akıntısı birçok sebebe bağlı olarak büyüyen bir belirti. Reflü ve alerjik rinit benzeri pek çok hastalık ve hava lekeliği ile sigara alışkanlığına bağlı olarak görülüyor.

Yanlış: Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır.

Doğrusu: Enfeksiyon sinüzit hastalığının yalnızca bir formudur. Geniş bir hastalık gurubu olan sinüzitin nasal polip formu, gerek sebebi gerekse rehabilitasyonu tamamen değişik bir hastalıktır.

Yanlış: Sinüzit operasyonundan sonra hastalık genellikle nüks eder.

Doğrusu: Uygun tanı ve uygun yapılan cerrahinin başarısı yüzde 90’ın üzerine izliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir