Şizofreni Tehlikesini Eksiltiyor
Psikolojik Sağlık

Şizofreni Tehlikesini Eksiltiyor

Avustralyalı bilim adamlarının araştırmasına göre, balık yağı kullananların şizofreniye tutulma tehlikeyi daha az.

Balık yağı haplarının şizofreninin gelişimini önleyebileceği belirlendi. 

Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, 3 ay boyunca omega-3 kapsayan balık yağı hapı kullananlarda şizofreni belirtilerinin daha az olduğunu ortaya koydu.

ETKİN MADDE OLMAYAN HAPLAR KULLANILDI

Bilim adamları, 13-25 yaşında, şizofreninin ön belirtilerini gösteren katılımcılardan bazılarına 3 ay boyunca balık yağı hapı verdi. Katılımcıların değişik bvefatı ise içinde etmen madde olmayan haplar plasebo kullandı. Bir sene sonra balık yağı kullananların yalnızca yüzde 10’una, plasebo alanların ise yüzde 40’ına şizofreni teşhisi koyuldu. 

Şizofrenlerin kan hücrelerinde omega-3 gibi yağ asitlerine az tesadüfüldüğünü anımsatan bilim adamları, bu gidişatın beyin hücreleri için de geçerli olabileceğinden yola çıkarak balık yağının beyindeki iltihaplanmayı eksiltip asap hücrelerinin korunmasını sağlayabildiğini belirtti.

Ancak bilim adamları, araştırmanın ufak çaplı olduğuna ve neticelerin başka çalışmalarla da doğrulanması gerektiğine dikkati çekti.

Sonuçları “New Scientist” mecmuasında yayımlanan araştırma, tehlike grubundaki şahısların terapilerin yanında balık yağı alabileceği fikrine ışık tutuyor.

Hastanın bireylerle ilişkilerden ve hakikatlerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığı kronik bir us hastalığı olan şizofreni genellikle 18-25 yaş yarıyılında başlıyor. Hastalığın erken belirtileri aylar hatta seneler evvel ortaya çıkabiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.