Aile Danışmanı

Siz nasıl bağlanıyorsunuz?

Pandemiyi geride bırakmaya çalıştığımız şu günlerde bağların sorgulanmaya devam ettiğini görüyorum. Bağlantılar sorgulanır ,bu çok doğal, ancak birlikte çok vakit geçirmek, toplumsal hayattan izole yaşamak,geniş ailelerden uzak kalmak, sorumlulukların yine paylaşılması, iç içe geçmişlik hali üzere durumların sık yaşandığı geçtiğimiz dört ayda daha çok sorgulanacak materyal birikti münasebetlerde.

Kimi bağlantıların zorlandığını, kimi ilişkilerinse toparlandığını farkettim bu süreçte. Bu farklılığa sebep olan bir çok faktör olsa da , benim sizlerle paylaşmak istediğim , şahısların bağlanma tarzlarının bu sürece ve kurduğumuz münasebetlere tesiri.

Hepimiz tıpkı formda bağlanmıyoruz partnerlerimize. Aslında yalnızca partnerlerimize değil, hayata, arkadaşlarımıza ,işimize, çocuklarımıza, hatta eşyalara bile farklı bağlanıp ,farklı manalar yükleyip, farklı yaşıyoruz ortadaki ilgiyi. Benim burada bahsedeceğim partnerle kurulan ilgi üzerine olsa da, siz duruma nazaran öbür ilgilerinizi deneyimlerkende gözden geçirin bağlanma tarzınızın bu tecrübeye tesirini..

Nasıl bağlanıyoruz ?

Temelde 3 tip bağlanıyoruz. Kaçıngan Bağlanma , Telaşlı Bağlanma , İnançlı Bağlanma . Pekala bunlar ne demek ? Kimi ipucu cümlelerle kendinize dair kesin olmamakla birlikte bir kategori belirleyebilir ve gerekliyse değişim için harekete geçebilirsiniz. Partnerinizin bağlanma tipine dair fikir edinip,süreci tekrar değerlendirebilirsiniz.

Şayet kaçıngansanız, ipucu bilgiler; size nazaran öbürleri ile yakın alaka kurmak özgürlük kaybıdır. İlişkideyken yaşanan tartışmalarda ‘bırak,boşver,konuşmak istemiyorum’ üzere cümleler kurarsınız. Tüm kadınların/erkeklerin birebir olduğuna dair genel inancınız vardır. Evlilikle ilgili bir kaçış halindesinizdir. İlginin düzgünlüğü için çabalamak yerine , ‘üzgünüm’ diyerek geçiştirir ve tıpkı durumu tekrarlarsınız. Partneriniz size bir şey sormakla ilgili rahat hissetmez, zira her soru size sorgulama üzere hissettirir ve uzaklaşma gereksinimi hissedersiniz. Alakada net değilsinizdir. Partneriniz sizin gerçekte ne hissettiğinizi bir türlü anlayamaz. Genelde hoşlandığınız bireyler, yakın bağlantı kurulamayacak bireylerdir.

Şayet dertliyseniz , bu bilgiler size tanıdık gelebilir. Başkaları ile yakınlık kurmak ve yakınlığı kaybetmek konusunda endişelisinidir. Daima kendinizi partnerinizi mutlu etmeye çalışırken bulursunuz. Trip atma eğiliminz yüksektir, bu halde ilgiyi ayakta tutacağınıza ve kaybetmenize mahzur olacağını düşünürsünüz. Öbür sebeplerle partneriniz sizinle konuşmak istemediğinde (yorgunluk,hastalık, işle ilgili problemler…) siz bu durumun bağlantınızla ilgili olduğunu düşünür ve artık sizi sevmediğine inanırsınız. Bir taraftan gereksinimlerinizi lisana getirmez, bir taraftanda karşılanmayan bu gereksinimlerle ilgili kırgınlıklar biriktirir ve partnerinize makûs davranırsınız. Partnerinizin telefon şifresini merak eder, denetim etme gereksinimi hissedersiniz. Nerede olduğunu, ne yapıyor olduğunu sorgularsınız.

Sağlıklı bağlanma tipi olan güvenliyseniz ; başkalarına karşı sevecensinizdir. Başkaları ile ilgi kurma konusunda rahatsınızdır. Bağda sizi rahatsız eden şeyler olduğunda trip atmak yahut uzaklaşmak yerine sorunu lisana getirirsiniz. Sorun netleştiğinde de tahlil için yolları araştırırsınız.Partnerinize karşı netsinizdir. Partnerinizi arkadaşlarınızla ve ailenizle tanıştırmaktan, ondan bahsetmekten çekinmezsiniz. Kıskandırmakla yahut kıskanmakla ilgili partnerinizi zorlamazsınız. Partneriniz bağınızda ilgili kendini rahat hisseder.

Pandemi sürecinde en çok zorlanan bireyler kaçınganlardı. Bağlantıların bu kadar yakınlaşması, hele ki partnerleri telaşlı bağlanansa daha da zorlayıcı oldu bu süreç. Daima gözetlenmiş hissetmek, her anın birlikte geçmesi, ferdî alanların azalması sıkışmış hissettirmesi olası. Lakin partnerlerin ikisinin de inançlı bağlanan tarzına sahip olduğu alakalar daha da güçlendi. Birlikte vakit geçirmek, ilgiye dair paylaşımlarda bulunmak beklenen fırsatı yakalamış hissettirdi.

Bu bilgilerle bir arada düşünüp sorgulama yapmaya ne dersiniz? Bir sonra ki sayı da inançlı işleyen bağlara dair bir yazı hazırlamayı planlıyorum . İnançlı bağlanmalar…..

(Dr. Stan Tatkin’in geliştirtirdiği PACT-Çift Terapisinde Psiko-Biyolojik Yaklaşım Temel Alınarak yazdığım yazıya dair okuma yapmak isterseniz ‘BİZ BU TÜRLÜ YAPIYORUZ’ ve ‘SEVGİ İLE BAĞLANMA’ isimli kitablarıını okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir