Cilt Bakımı

Sivilceni sıkma can verirsin!

Ergenlikte başlayıp kimilerimiz için ileri yaşlara kadar fobi ve stres nedeni olan sivilceler risk saçıyor.

Cildiye Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek, ”Sivilceleri sıkmayın, ovuşturmayın ve patlatmayın. Özellikle yüzde çok ehemmiyetli bir bölge vardır ki bu bölgelerdeki sivilceleri sıkmak oldukça risklidir. Bu riskli bölge ağız kenarlarınızdan burun köprünüze kadar olan yerdir. Buraya vefat üçgeni ismi verilmiştir. Zira içindeki kan damarları başın arka tarafında, beyne ait temel toplardamarlarla burada birleşiyor. Burada oluşacak bir enfeksiyon baş sızısına, görüş kaybına, felçlere, bazen de vefatlara neden olabiliyor” diyor.

Yüzünüzle kesintisiz temas alışkanlığınız varsa burun ve dudak kıllarını cımbızla aldığınız, cildinizde oyuk açtığınız veya sivilceleri patlattığınız her sefer, oluşan yaralarda bakterilerin bir araya gelmesi ve vefat üçgenindeki kan dolaşımına karışmasına neden olur.

Çinko cilt sıhhati açısından ehemmiyetli

Sivilcelerden kurtulmak için A vitamininin ehemmiyetli rolü vardır. Fakat kesinlikle hekim hakimiyetinde alınmalıdır. Yeniden çinko da cilt sıhhati açısından ehemmiyetlidir. Özellikle ergenlik çağında iltihaplı sivilce kasvetinin, sıklıkla yaşanmasının en ehemmiyetli sebebi bu yarıyılda bedendeki çinko ölçüyü seviyeyi en alt seviyededir. Çinko minerali içeriği yüksek olan kabuklu deniz mahsulleri, et, tavuk, balık gibi gıdaların harcanmasında fayda vardır.

Bir cinsli kurtulamadığınız sivilce ve iltihaplı sivilcelerinizle alakalı kesinlikle bir cildiye uzmanına danışmanızda fayda var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.