Sivilce
Cilt Sorunları

Sivilce

Sivilce, dermatolojik ismiyle iltihaplı sivilce vulgaris, cemiyette en sık karşılaşılan cilt hastalığıdır.Özellikle ergenlik yarıyılındaki gençlerde % 80-90 oranında tesadüfülmektedir ve hemen hemen herkes yaşamı süresince en az 3-5 kere sivilce çıkarmaktadır.

Bu sık görülen hastalık hem fiziksel olarak görüntüyü bozmakta hem de bu görüntü bozukluğu psikolojik bozuklukların çoğalmasına neden olmaktadır. Rehabilitasyon edilmediği takdirde uzun seneler, hatta bir ömür süresince devam edebilen bir hastalık haline dönüşmektir.

En sık karşılaştığımız 12-18 yaş gurubundan başlayarak, uygun rehabilitasyon alışkanlıkları ve rehabilitasyonları, hastanın cilt tipine ve hastalığın şiddetine göre uygulanmalıdır .Sivilce yalnızca surat bölgesinde değil aynı zamanda sırt, göğüs, boyun gibi bedenin öteki kısımlarında da çıkabilir.

Ani başlayan ve ileri yaşlarda büyüyen sivilce meselesinin altında bazen hormonal bozukluk, stres, yanlış kozmetik mahsullerinin tercihi gibi nedenler uyuyabilmektedir. Hastaların cildindeki sivilceleri sıkması ve oynaması da iyileşme sürecini uzatmakta ve bazen de kalıcı çukurcuklar, izler oluşturabilmektedir. Esasta yapılan yanılgılardan bir değişiği de sivilce rehabilitasyonunun hoşluk salonlarında yapılmaya çalışılması, yanlış manipülasyon ve rehabilitasyon teşebbüsleri ile hastaların zaman kaybetmesidir. Sivilce esasta yağ bezlerinin işlevlerinin bozulması ve tendeki birtakım bakterilerin buna katılmasıyla oluşur. Kimi formlarda siyah nokta veya butonlar biçiminde iken kimi zaman da kocaman, ten altına dağılmış sızılı kabarcıklar biçiminde oluşabilir. Genellikle15-25 yaş arasında, erkek cinsiyetinde daha ağır formda yaygın ve şiddetli sivilcelere rastlarız.

Sivilcede, ne kadar erken yaşta rehabilitasyona başlanır ise o kadar pozitif yanıt alınır. Rehabilitasyon salt olarak dermatolog tarafından tertip edilmeli ve doğru bilgilendirmeyle yapılmalıdır. Rehabilitasyon için kaybedilen vakit, sivilcenin ilerlemesine ve bazen de geriye dönüşü olası olmayan izlerin büyümesine neden olabilir. Uygun bir rehabilitasyon, iyi bir paklik sistemi ile başlar. Tahriş edici olmayan, cildi kurutmayan, Ph ı balanslı bir arınıcı uygun ölçüde köpürtülerek cilde uygulanır. Fazla salgılanan yağın emilmesini, bakterilerin üremesini yasaklayan krem ve jeller cilde düzgün aralıklar ile sürdürülür. Cerahatli sivilceler bulunuyor ise uygun bir antibiyotik, rehabilitasyona ilave edilir. Mukavemetli ve yaygın sivilce formlarında ise A vitamini türevleri kullanılabilir.

Unutulmamalı ki sivilce bir hastalıktır ve rehabilitasyonu olasıdır. Erken yarıyılda rehabilitasyon yapılması hem rehabilitasyon müddetini kısaltır, hem de karmaşıklıkları eksiltir.

Uzman Dr. Ayşe Özboya

Alman Sağlık Kurumu Cildiye Kısmı/Sıraselviler İstanbul

Tel: 0532 255 07 22

e-mail: ayseozboya@yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir