Sivilce Özgüveni Sallıyor
Cilt Bakımı

Sivilce Özgüveni Sallıyor

Özellikle ergenlik yarıyılının en büyük problemlerinden olan sivilceler gençler tarafından büyük bir mesele gibi idrak ediliyor. Yaygınlaşan sivilceler bireyin özgüvenini sallıyor. Araştırmalarda sivilcenin hayat niteliğini negatif istikamette etkileyen hastalıklar arasında ilk sıralarda yer aldığı ortaya çıktı.

Sanılanın aksine ergenliğe özgü bir gidişat olmadığı gibi ergenlik yarıyılından sonra da kendiliğinden geçmez. Araştırmalarda sivilcenin hayat niteliğini negatif istikamette etkileyen hastalıklar arasında ilk sıralarda yer aldığını söyleyen Liv Hospital Cildiye Uzmanı Doç. Dr. Emel Güngör “Sivilce problemi olanlar kendine güven problemi de yaşıyor. Sivilceler geçerken kir ve iz bırakıyor. Kir ve izleri rehabilitasyon etmek çoğu zaman daha güç olurken tamamen yok etmek bazen olası bile olmayabiliyor. Bu sebeple zamanında ve doğru rehabilitasyonun ehemmiyeti çok büyük” diyor.

Yaşınız 30 Olsa Bile Sivilce Probleminiz Olabilir

İltihaplı Sivilce en çok yüzde görüldüğü gibi sırt, göğüs bölgesi, omuzlar, kolların üst bölgesi ve kalçalarda da görülebilir. Ergenlik yarıyılının başlangıcında böbreküstü bezlerin çalışmaya başlamasıyla suratın orta kısmında özellikle btümörün, alın ve çene bölgesinde siyah noktalar sarih komedonlar görülmeye başlar. Bunlara bazen ten gerildiğinde daha iyi gözüken beyaz noktalar kapalı komedonlar eşlik eder. Daha sonra over ve testislerin çalışmasıyla iltihaplı sivilcenin öteki belirtileri görülmeye başlar. Şiddeti bireyler arası değişiklik gösterebileceği gibi aynı bireyde zaman içinde de değişiklikler olabilir. İltihaplı Sivilcenin şiddeti ve nasıl bir süreç izleyeceği mevzusunda anne veya babada sivilce hikayesi veya sivilce izleri olması ehemmiyetli ipuçlarıdır. İltihaplı Sivilce ergenlik yarıyılına özgü bir gidişat değildir. En çok genç yetişkinlerde gözükse de, 30’lu, 40’lı yaşlarda da görülebilir.

İltihaplı Sivilce Rehabilitasyonu Şahsa Göre Uygulanmalıdır

İltihaplı Sivilce şiddetinin rehabilitasyonunda yaş, kaç yıldır iltihaplı sivilce olduğu, daha evvelden kullanılan iltihaplı sivilce rehabilitasyonları, hali hazırda kullanılan cilt bakım mahsulleri, makyaj tercihi, adet kumpası, kıllanma, saç dökülmesi, bireyin kilo almaya eğilimli olup olmadığı, ilaç ve besin alışkanlıkları tesirlidir. Çoğu iltihaplı sivilce topikal denilen cilde sürülen krem/jel/losyon gibi ilaçlarla rehabilitasyon edilebilir. Sivilcelerin eksilip yok olmaya başlaması için 4-8 hafta gerekir. Surat bölgesinin günde iki defa kibarca uygun arınıcılarla yıkanması iltihaplı sivilceyi rehabilitasyon etmez ama ilaç rehabilitasyonlarının faalliğini artırır, bu sebeple ilk adımdır ve ehemmiyetlidir. Şiddetli iltihaplı sivilce rehabilitasyonunda ağızdan kullanılan ilaçlar kullanmak gerekebilir. İltihaplı Sivilce rehabilitasyonu boyunca kullanılan ilaçlara ek olarak kimyevi cetme, ışık ve lazer rehabilitasyonları, hafif koter gibi uygulamalar da yapılabilir.

Akneyle Başa çıkmak İçin Pratik Çözümler

–  Günde 2 defa sabah-akşam ve terledikten hemen sonra uygun bir arınıcı ile cildinizi ovmadan, fırçalamadan parmak uçlarınızla kibarca yıkayın.

–  Arınıcı tercihinde cildinizi tahriş etmeyen, içki kapsamayan ten pH’sına uygun arınıcılar seçin. Astrinjen, tonik tesirli ve eksfoliyatif atayıcı tesiri olan arınıcılardan kaçının. İçkili arınıcılar cildinizde yaşlanmaya neden olabilir.

– Saçlarınızı kumpaslı olarak yıkayın, saçlarınız yağlıysa her gün yıkayabilirsiniz. Fakat saçınızı olabildiğince soğuk suda yıkayın.

– Güneşderi ve solaryumdan uzak durun. Sanılanın aksine güneş ışınları ve solaryum sivilcelerinizi kurutmaz, yalnızca kamufle eder, 1-2 ay sonra sivilcelerde çoğalma-tutuşma olur. Ayrıca cilt kirlerine sebebiyet de verebilir.

– İltihaplı Sivilce ilaçları yalnızca sivilce çıkınca veya sivilce üzerine kullanılmaz. Kumpaslı olarak kullanıldıklarında yeni çıkacak olan sivilceleri maniler. Bu surattan tüm surat bölgesine kumpaslı kullanmak ve netice için sabırlı olmak gerekir.

– Cildiye hekiminizin verdiği ilaçları önerdiği biçimde kumpaslı olarak kullanmak çok ehemmiyetlidir. İltihaplı Sivilce ilaçları tende kızarıklık, ceddilme, tahriş yapabilir, bu vaziyette ilacı bırakmayın, bu negatif tesirleri eksiltmek için hekiminizden destek isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir