Sivilce iltihaplı sivilce
Cilt Bakımı

Sivilce iltihaplı sivilce

Sivilce, tendeki yağ beslerinin fazla faal olmasından kaynaklanan bir vaziyettir ve genellikle ergenlik yarıyılındaki çoğalmış hormonal gidişattan kaynaklanır.

Yüz, omuz ve sırt teninde kollanan en sık rahatsızlıktır. Erkeklerde kızlardan daha makûs bir tablo alana kazanç. Enfeksiyon sık oalrak kollanan bir vaziyet olmadığından, tetrasiklin ve eşi antibiyotikler uzun müddet kullanılmamalıdır. Perhiz de iltihaplı sivilcenin sebepleri arasında ön sıralarda bulunan bir etmen değildir, ancak fazla yağlı ve iyotlu iyotlu tuz ve midye gibi kabuklu deniz hayvanları gıdalardan uzak durulmalıdır. Cildinizi su ve sabunla kumpaslı olarak arının, ayrıca benzil peroksit kapsayan iltihaplı sivilce ilaçları da kullanabilirsiniz. Benzil peroksit en iyi arınıcı maddelerden birisidir ve bir çok krem ve losyonun içerisinde bulunur. Boya ve yağ kapsayan cilt bakım mahsulleri netlikle kullanmayın.

Sivilce için aynısafa öküzgözü, altıncık Calendula arvensis adlı nebatı kullanabilirsiniz. Bu nebat hoş çiçekleri olan ve bahçenizde yetiştirebileceğiniz bir cinstir. Parlak, portakal renkli çiçekleri bir çok losyon ve kremin imalinde kullanılır. Bu nebatın çiçeklerinin demlenmesi ile elde edilen çayla cildinizi temizleyebilirsiniz.

Akneler genelde ergenliğin sonunda kendiliğinden kaybolurlar. Şayet, iltihaplı sivilce kaybolmamış veya şiddetlenmişse iz vazgeçmemesi için tesirli bir rehabilitasyon uygulanmalıdır. Vitamin A türevi bazı tesirli ilaçlar, bu emelle kullanılabilir. Bu cins ilaçlar son derece tesirli ve toksik olduğundan salt bir cildiye uzmanının hakimiyetinde kullanılmalıdır.

Deniz suyunda yüzmek iltihaplı sivilceye iyi gelebilir.

İltihaplı Sivilce önlenemez. Bununla beraber yeterince yatıp, egzersiz yaparak şiddetlenmesi yasaklanabilir. Ulus arasindaki yaygın inanışlara ragmen, yediginiz gıdalar iltihaplı sivilceyi seyrek etkilerler. Ancak muhtelif yiyeceklerden oluşan gidalari yemek genel saglik için oldukça faydalidir.

Her iltihaplı sivilce olduğunuzda, yağli kremlerle makyaj yapmayi birakarak, toz yuz pudrasi kullanin.

Ergenlikten sonra aniden bedende sivilce çıkması hormon bozukluğunun veya ilaç toksititesinin özellikle steroid ilaçların bir bulgusu olabilir. Bu vaziyette kesinlikle bir doktora görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.