Silikon kanser tehlikesini gizler mi?
Kanser

Silikon kanser tehlikesini gizler mi?

Silikonlu Meme, Sıradan Memeye Mukayeseyle Daha Çok MR Sürükletmeyi Gerektiriyor!

Silikonlar, teorik olarak meme kanserinin erken bulgularını gizleyebilirler. Yoğun yapıları, özellikle memenin bazı bölgelerinde, mamografik bazı işaretlerin görülmesini zorlaştırabilir. Ancak, bu gidişat sık görülmez ve güç de olsa çoğu olguda kanserin tespit etilme oranı, silikonsuz memeden pek değişik değildir.

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Adnan Kabaalioğlu, silikonlu memenin hem ultrason hem de mamografi sırasında muhtelif görüntüleme güçlüklerinin olduğunu belirtiyor. Bu güçlükleri aşmak için, sıradan memeye mukayeseyle daha çok MR sürükletmek gerekiyor. Bu sebeple silikonlu memenin görüntülemesi daha giderli ve daha fazla zaman alıyor.

Silikonların bükülme, yırtılma ve etraf dokuda irin veya tepkin oluşturma gibi bazı istenmeyen tesirleri de olabiliyor. Bu gibi vaziyetlerde teşhiste ultrason ve MR büyük ehemmiyet taşıyor.

Estetik harekât evveli meme hakimiyeti koşul!

Prof. Dr. Adnan Kabaalioğlu, silikon takmalarla ilerde meme kanseri büyümesi arasında bir ilişki bulunmadığını dikkat topluyor ve laflarına şöyle devam ediyor: “Silikonların yerel, başka bir deyişle meme ve etrafındaki dokularda yaratabileceği tepkin dışında, tüm bedene muhtemel alerjik tesirleri de uzun zaman incelenmiş ve bedende genel bir negatif tesiri tespit etilmemiştir. Ancak özellikle ailevi tehlikeyi olanların ya da fibrokistik meme yapısı bulunanların takiplerini bakımsızlık etmemelerinde fayda var. Ailevi tehlikeyi olan bir kadının, estetik harekât evveli meme hakimiyetini yaptırması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.