Sıhhatin Göstergesi Cilde Dikkat
Psikolojik Sağlık

Sıhhatin Göstergesi Cilde Dikkat

Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, bazı hastalıkların cilt aracılığıyla sinyal verdiklerini söyledi, “Ciltte görülen negatif büyümeler hafife alınmamalı” dedi.

Cildin fazla kuruluk sebebiyle pul pul dökülmesinin A vitamini beceriksizliğinin belirtisi olabileceğini söyleyen Dr. Ertek, şu balakaları verdi: “A vitaminin eksik alınması ciltte kuruluğa neden olur. Bu sebeple A vitamini kapsayan besinler, çinko, E vitamini ve Omcga-3 yağ asidi dayanağı cildinizi ıslatacaktır. Bu gidişatta sigara içmemelisiniz.

Kışın bile günde en az 2 vitamini sağlı litre su içmelisiniz. Demir noksanlığı ve anemi cildinizin soluk görünmesinin sebeplerinden bazılarıdır. Beta karolen kapsayan portakal, karpuz, domates gibi gıdaları harcamalısınız. Dudaklarda yara ve uçuk varsa, B ve D vitamini noksanlığı, sıhhatsiz beslenme, demir noksanlığı mevzubahisidir.

Stres, yeis, evham da bu rahatsızlığa yol açabilir. Tırnak kırılması, kalsiyum,  magnezyum, D vitamini ve çinko beceriksizliğinden kaynaklanır. Koyu yeşil yapraklı sebze, süt mahsulleri, kuruyemiş, güneş ışığı ve zeytinyağı bu rahatsızlığı gidermeye dayanakçı olur.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir