Sigarayı Vazgeçerken Yaşanabilecek Meseleler
Sigara

Sigarayı Vazgeçerken Yaşanabilecek Meseleler

Sigarayı vazgeçtikten hemen sonra, kendinizi her zamankinden daha asaplı, aç, bitkin, tedirgin ve tahammülsüz sezebilirsiniz. Sigara içmek için şiddetli istekler dinleyebilirsiniz. Ayrıca yatmada güçlük sürükleyebilir ve öksürmede, bir çoğalma fark edebilirsiniz.

Nikotinin kesilme şikayetleri, vücuslun nikotinden arınılmasının bir neticeyidir. Nikotinin çoğu, 2 ya da 3 gün içinde arınılır, ancak vücudunuzun nikotin isteği haftalarca sürebilir.

İştahınızda bir çoğalış ya da tat ve koku alma duyularınızda iyileşme sezebilirsiniz. Dolaylı olarak bu, kilo almayla sonuçlanabilir. Sigarayı vazgeçmek, otomatik olarak kilo alacaksınız anlamına gelmez, ayrıca makul ve geçici kilo alma, sıhhatinizi tehdit eden bir şeyden kurtulmak, özellikle kanser olma, kalp ya da akciğer hastalığına tutulma kaderini eksiltmek için ödenmesi gereken bir bedeldir. Aşın kilo almadan korunmak için birtakım ipuçları şunlardır:

-Her yemekten evvel bir kadeh su için

-Dikkatli bir biçimde, iyi dengelenmiş menüler hazırlayın ve kalorileri sayın.

-Düşük kalorili meşrubatlar dahil olmak üzere evvelden gıdanız düşük kalorili ve az yağlı gıdaları hazırlayın.

-Şayet ağız zevki bir mesele haline geliyorsa, şekersiz sakız çiğneyin ya da havuç turşu, çekirdek ya da kereviz gibi atıştırmalık gıdalar yiyin.

-Her hafta tartılın ve kumpaslı olarak egzersiz yapın.

İyileşme sürecinizde kabızlık sürüklerseniz, perhizinize ham sebzeler gibi çok selülozlu gıdalar ekleyin.

Gerilim ve asaplılık, genel sigarayı kesme şikayetleridir. Uygun rahatlama tekniklerini bilin. Yürüyüş yapın, duş alın ya da banyo köpüğü dolu küvete girin. Sanki sigarayı içinize sürüklüyormuş gibi derin ve yavaş soluk alın ve bu harekâtı birkaç kere tekrarlayın.

Unutmayın: muvaffak olamazsanız, yine deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.