Sigaralar düz koliye
Sigara

Sigaralar düz koliye

Yeni tasarılamaya göre sigaralar artık kapalı dolaplarda satışa sunulacak ve düz kutular ile ambalajlanacak.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Mustafa Aydın, “düz kutu” uygulaması tasarlanmasının coşturucu olduğunu ifade ederek, uygulamanın sigara ile çabada ciddi bir başarı sergileyeceğine inandığını söyledi.

Kutu üzerinde marka görünmemesinin ve tezgah altında kapalı dolaplarda satışa sunulacak olmasının özendiriciliği ortadan kaldıracağının altını çizen Aydın, “Uygulama ile çocuk ve gençlerin sigarayı görmesi tamamen yasaklanacak. Sigara içilmesini, sigara satılmasını güçleştirecek her türlü uygulamanın az ya da çok başarı sağlayacağına, sigaraya karşı olan çabaya katkı sağlayacağına inanıyoruz. Yeter ki yurttaşlarımız uygulamada zorunlu hassasiyeti göstersinler ve teftişler yetersizsiz yapılsın.” diye konuştu.

Aydın, “düz kutu” uygulamasının sigarayı görsel olarak daha itici hale getireceği, kapalı dolap uygulamasının ise sigaraya erişmeyi güçleştireceği için sigarayla çabaya büyük destek sağlayacağına inandıklarını ifade etti. Aydın, laflarını şöyle sürdürdü:

“Çünkü yurttaş, o daha önceki renkli, cazip gösterilmeye çalışan kutular yerine eline ihtarlarla dolu kapkara bir kutu alınca rahatsız olacak. Vitrinli dolapta, kasanın hemen yanında görmediği zaman da misalin su almaya girdiği bir markette sigarayı görmediği için usuna sigara gelmeyecek. Bu da daha az sigara harcamasına ve sonuçta sigarayı bırakmasına takviyeci olacak. Avustralya’nın kullandığı ‘düz kutu’ usulünün Türkiye’de de uygulanacak olması gerçekten çok ehemmiyetli. Uygulama ile sigara kullanımı kısa vakitte eksilecek. Bu biçimde etkilenen insan rakamı arttıkça da sigarayı ülkemizden sileceğiz.”

“Türkiye sigara kullanımında 11. sırada”

Aydın, Türkiye’nin sigara kullanımında dünyada 11. sırada olduğunu kaydoldu. Türkiye’de erkeklerin yüzde 37,3 ’şöhretin, kadınların yüzde 10,7’sinin sigara kullandığını vurgulayan Aydın, bu sayıların çok yüksel olduğuna dikkati çekti.

Sigara kullanımın insan sıhhatine çok ciddi hasarları olduğuna işaret eden Aydın, şöyle devam etti:

“Türkiye ’de, her gün sigara içen birey rakamı 10,6 milyonu erkek, 3,9 milyonu kadın olmak üzere toplam 15 milyona yakın. 2007 senesinde kapalı alanlarda sigara içmenin menedilmesi ve kutular üstündeki ihtar yazıları, görselleri sayesinde sigara içme oranlarının düştüğünü biliyoruz. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak bizim maksadımız ve beklentimiz tabii hiç sigara içilmeyen bir cemiyete erişmek. Bu gibi uygulamaların sigara kullanım oranında ciddi bir düşüş sağlayacağını düşünüyoruz. Bir de gerek sivil toplum kuruluşları olarak bizim gerek basın üyeleri olarak sizlerin gerekse de devletimizin, cemiyette şu algıyı oluşturmamız gerekli; sigara için yalnızca ‘sıhhate hasarlı’ deyip geçiyor gibiyiz. Sigara bu kadar basite alınabilecek bir şey değil. Sigara yalnızca sıhhate hasar vermiyor, öldürüyor.”

Aydın, Avustralya ’da başarılı olan uygulamanın Türkiye ’de de uygulanacak olmasından son derece mutlu olduklarına sözlerine ilave etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Tasarı ve Bütçe Komitesinde Sağlık Bakanlığının 2017 seneyi bütçesinin sunumunda tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenebilmesi emeliyle, ürün markasının kolinin üstünde belli olmadığı “düz kutu” ile bu ürünlerin satışlarının yapıldığı yerlere müteveccih kısıtlamanın öngörüldüğü ayrı uygulamanın yaşama geçirilmesinin tasarladığını belirtmişti.

KAYNAK:Anadolu Ajansı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.