Sigara Uyuşturucu Gibi İdrak Edilmeli
Sigara

Sigara Uyuşturucu Gibi İdrak Edilmeli

PROF. Dr. Oğuz Kılınç, ‘Sigaraya ait olumsuz algıyı, uyuşturucudaki olumsuz yosunu seviyesine getirmek gerekiyor dedi. Sigara, uyuşturucu gibi idrak edilmeli Tütün Hakimiyeti Çalışma Grubu Yürütme Heyeti Azası ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Oğuz Kılınç, ‘Sigaraya ait olumsuz algıyı, uyuşturucudaki olumsuz yosunu seviyesine getirmek gerekiyor’ dedi Kılınç, sigara kullanımında genele bakıldığında bir çoğalışın mevzubahisi olmadığını ancak istenen eksilme oranına da erişilemediğini öne sürdü.

Türkiye’de 15 yaş üzerinde 15 milyon şahsın sigara içtiğini, bunun da geleceğe dönük temkinlerin daha iyi alınması gereğini ortaya koyduğunu belirten Kılınç, sigara kullanım oranının yüzde 5’in altına düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

Kılınç, sigarayla çabada kapalı alan yasağının ehemmiyetli bir adım olduğunu, buna rağmen kapalı alan yasağının yüzde 30 oranında ihlal edildiğini söyledi. Gençlerin kapalı alanda sigara yasağı ihlallerini basmakalıp gibi gördüğünü anlatan Kılınç, bu mevzuda lüzumlu temkinlerin alınması ve teftişlerin artırılması gerektiğini kaydoldu. Sarih alanlarda ufalayan yerlerde sigara içilmesiyle, pasif içiciliğin de engellenebileceğine işaret eden Kılınç, şöyle devam etti: ‘Sarih alanda sigara kısıtlamasıyla cemiyette bu tutumun doğru bir tutum olmadığı imajı da perçinleniyor.

Cemiyette uyuşturucuya nasıl bakıyoruz?

Satışı yasak, promosyonu yapılamıyor. Sigaranın içinde nikotin de uyuşturucuya eşdeğer bağımlılık yapıyor Cemiyet bugün bonzai ile uğraşıyor. Sigaranın da cemiyetin gözünde uyuşturucu maddelerden farkı olmaması gerekli. Başka Bir Deyişle cemiyetteki sigaraya ait olumsuz algıyı, uyuşturucudaki olumsuz yosunu seviyesine getirmek gerekiyor. Bu anlamda sigaranın bir çok alanda kısıtlanması çok ehemmiyetli adım.’ Kara koli uygulaması 2012 senesinde Avustralya’da uygulanmaya başlayan kara koli uygulaması için muhtelif ülkelerin sırada olduğunu belirten Kılınç, tütün sanayisinin en ehemmiyetli satış taktiğinden bkocamanın satış noktası reklamları olduğunu ifade etti. Bu satış noktalarındaki stant dizaynları, koli üzerindeki alaka çekici tasarımlar yoluyla nöro-pazarlama teknikleri uygulandığını anlatan Kılınç, ‘İnsanların ilkel beyin kısımlarını uyaracak ve o bölgenin tutkularına hitap eden koli dizaynları ve renk dizaynları yapıyorlar. Dolayısıyla bu çocuklan etkiliyor. Kutunun yapısı ve sergileniş stili, sigara bağımlısı olmalarında çok ehemmiyetli etkenler.

Kara koli uygulaması bunu yasaklayacaktır’ biçiminde konuştu. Uygulamanın yaşama geçmesi vaziyetinde sigara kutularının tek ve düz renk olacağını, marka ve amblemlerin silineceğini ifade eden Kılınç, bu biçimde sigaraların markalarıyla değil numaralı kod adlarıyla satılacağını kaydoldu. Sigarayla faal çaba için kapalı alan yasağına bütün geçimin sağlanması, sarih alanda sigara kısıtlaması, sigara maliyetinin yükseltilmesi, tütün mahsullerindeki promosyon, reklam ve sponsorluğun tamamıyla önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Kılınç, bu biçimde sigara kullanım oranının yüzde 27 seviyesinden yüzde 10’un altına düşebileceğini söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.