Psikoloji

SİGARA HİPNOZLA NASIL BIRAKILABİLİR?

Sigara içen şahıslar hayatlarında en az bir sefer bırakmayı düşünmüşlerdir. Bir kısmı en az bir kere bırakmaya teşebbüs etmiş ve bir kısmı da bırakmış ve bir mühlet sonra tekrar başlamıştır. Bir sigara tiryakisi en büyük palavrası kendisine söyler. “İstediğim vakit bırakabilirim lakin istemiyorum”, “Sigara içmeyi seviyorum bırakmak istemiyorum”, Bağımlı olan beşerler bağımlılıklarının yarattığı tutkudan ötürü bunun bir aldatmaca olduğu ve bırakma isteklerini harekete geçirecek güçlerinin olmadığını bilmez. Fark ettiğinde ise pek çok ziyanı bedeni tahrip etmiş ve bunun hasarlarını daha öteye taşımayı göze alamadığı için gönülsüz zoraki bırakmak durumuyla karşı karşıya kalmışlardır. Sigara bırakma merkezlerinde uygulanan yollar ortasında; Akupunktur, ilaç, tiksindirici toz, bantlar, biorezonans, hipnoz, seminer vb yollar ortasında hepsinin de kendine nazaran bağımlıya bir katkısı vardır. Bu metotların hiç biri kişinin niyeti samimi olmaması halinde %100 tesirli olmaz. Lakin bu metotlar bırakma amacında olan tiryakinin bu emelini gerçekleştirmesinde yardımcı olur.

Sigarayı Bırakmada Hipnoz’un Tesiri Nedir?

Kendi başına sigarayı bırakmaya çalışanlar %25 oranında muvaffak olurken. Yardımcı araçlardan yahut terapi formüllerinden yararlananlar %66’ya kadar çıkmıştır. Bu yollar ortasında sigarayı bırakmada en tesirli prosedürün hipnoz olduğunu söyleyebiliriz. Kişinin sigara ile tatmin olma dileğini kesintiye uğratıp bedensel ve duygusal arzuyu sigara dışında bir kaynaktan yararlanmasını sağlayarak bağımlılığın yarattığı direnç 3 gün içinde kırılır ve daha sonra kişinin kendi iradesini çok daha kolay uygulayabileceği yönergeler verilir. Bu çalışma hazırlık süreci ve bağımlılık derecesine nazaran 2 ila 4 seans sürebilmektedir.

Hipnozla sigarayı bırakmada diğer hangi araçlardan yararlanılır?

Şuurun ve bilinçaltının hazırlanması en kıymetli süreçtir. Yani kişi hazır olduğunda bu fırsatı büsbütün bırakarak kıymetlendirebilir. Bunu yanında metabolizmada ve hisler üzerindeki değişimler konusunda kişi bilinçlendirilir ve zihinsel ve duygusal arınma sürecine katkı sağlayan telkin ve ses frekanslarından yararlanılır. Ayrıyeten sigaranın tahrip ettiği organların süratle güzelleşmesi için bitkisel kürler ve beslenme teklifleri verilir. Ağır tiryakiler için sigarayı bırakmak hayatında olumlu bir ihtilali de başlattığı için bu şahıslara bırakma sonrası da ruhsal dayanak verilmesi gerekebilir.

Sigarayı Bırakmada Hipnoz’un Herkese Faydası Var Mıdır?

Bir hastaya önerilen ilacın ne kadar tesirli olduğu hasta o ilaca başladıktan sonra muhakkak olur. Kimileri hipnoz’a karşı dirençlidir fakat bu kişi sigarayı bırakamaz diye bir sonuç çıkarılmamalı. Telkinlerin tesiri yetersiz kaldığı durumlarda öteki disiplinlerden daha çok yararlanılabilir. Bunların başında ilaç tedavisi ve biyorezonans gelir. Bunun yanında Sıhhat Bakanlığına bağlı hastanelerin Göğüs hastalıkları kısımlarına bağlı çalışan pek çok sigarayı bırakma merkezi vardır. Hükümet siyaseti da bunu önemseği için ayrıyeten telefonla danışmanlık hizmeti veren ALO 171’i kurmuştur.   

Bu yazının telif hakkı Adil Maviş’e aittir. Kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Makaledeki bilgilere dayanarak rastgele bir teşhis ve tedavi uygulanamaz. Adil Maviş kendi geliştirdiği ve kişinin içsel dinamiklerini en üst düzeyde kullanılabilmesine dayalı koçluk ve ferdi danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu bağlamda alacağınız hizmet teşhis ve tedavi kapsamında değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir