Sigara Beyin Hücrelerini öldürüyor
Sigara

Sigara Beyin Hücrelerini öldürüyor

Sigaranın beyin hücrelerini öldürdüğünün ilk biyolojik ispatı bulundu.

Bilim adamları, sigaranın beyin hücrelerini yıkım ettiğinin ve yeni hücrelerin üretilmesini durdurduğunun ilk doğrudan biyolojik kanıtını buldular.

Ulusal Sağlık ve Tıbbi Anraştırma Enstitüsü’nden İNSERM Fransız tahlilciler Pier-Vincenzo Piazza ve Djoher Nora Abrous, fareler üzerindeki araştırmalarında, bir gruba düşük, bir gruba orta, bir gruba da yüksek ölçüde nikotin verdiler. Dördüncü grup fareye ise hiç nikotin verilmedi.

Farelere 42 gün süresince günde bir saat nikotin verildi. Daha sonra öldürülen bu farelerin beyinleri incelendi. Orta ve yüksek dozda nikotin alan farelerde, nikotin almayanlara göre, yeni beyin hücresi imalinde yüzde 50 daha fazla kayıp olduğu görüldü. Bunun yanı gizeme nikotin alanlarda beyin hücrelerinin vefat oranı çok daha yüksek bulundu.

Tahlilciler, ayrıca nikotin alan farelerin hepsinde PSA-NCAM proteininde düşme tespit ettiler. Bu protein, beynin geçim sağlayabilme mahareti ile bilme ve hafıza üzerinde ehemmiyetli rol oynuyor.

Journal of Neuroscience’da yayımlanan araştırmayı yapanlar, bunun sigaranın algı performansını artırabildiği doğrultusundaki eskiki araştırmaları çürüttüğünü belirttiler.

Bilim adamları, bu son araştırmanın sigarayı vazgeçmek için iyi bir neden olduğunu söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir