Şifa deposu Trabzon Hurması
Diyet

Şifa deposu Trabzon Hurması

Tezgahların en göz alıcı meyvelerinden biri de Trabzon Hurması. Peki sizin Trabzon Hurması ile aranız nasıl, sever misiniz ya da şöyle soralım beslenmesinde Trabzon Hurmasına yer veriyor musunuz? Uzman Diyetisyen Zehra Bora, şifa deposu Trabzon hurmasının faydalarını ve lezzetli tarifleri kaleme aldı.

Aslında siz ona Cennet hurması veya Cennet Elması da diyor olabilirsiniz zira birden fazla ismi var ve türlü türlü isimleri olduğu gibi türlü türlü maharetleri de var. Sözlerime başlarken şifa deposu demiştim. Neden mi? Çünkü içeriğindeki vitamin ve mineraller çok kıymetli.

Özellikle A ve C vitamininden zengin olması güçlü bir antioksidan kaynağı olup bağışıklık sistemimizi desteler. Bununla birlikte göz sağlığı, cilt sağlığında da ciddi etkileri vardır. İçeriğindeki hatrı sayılır derecede potasyum ve folik asit gebelerin ve emziren annelerin beslenmelerinden eksik etmemeleri gereken bir meyvedir, ancak tabii kontrollü olarak tüketmek kaydıyla. Yine bunun yanında lif içeriği oldukça yüksek olan (%40.35’i) Trabzon hurmasının hem kardiyovasküler hastalıktan diyabete hem de tokluk ve iştah kontrolü sağlamaya çeşitli faydaları bulunuyor.

Journal of Food Science ‘da yayımlanan bir makalede Trabzon hurması kabuğu verilen diyabetli deney farelerinin kan değerlerinde iyileşmeler olduğu görülmüştür. Ayrıca karaciğer enzimleri ve böbreklerle ilgili değerlerde de iyileşmeler olduğu görülmüştür. Hazır diyet lifi ve hastalıklara olan etkilerini konuşuyorken bir makaleden daha bahsetmek isterim sizlere. 2008 yılında Advances in Horticultural Science’ da yayımlanan bir makaleye göre sınırlı hayvan çalışmalarında meyvede yoğunlaşan tanenlerin kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, diyabet ve çok çeşitli kanser riskini azaltabildiği de gösterilmiş.

– Ayrıca Trabzon hurmasının alkol emilimini ve metabolizmasına etki ettiğinden dolayı hangover (alkol ertesi günü) durumunu iyileştirdiği gösterilmektedir. Eğlenmeyi sevenlere duyurulur 🙂

Zayıflama döneminde iseniz yukarıda da söylediğim gibi iştah kontrolüne yardımcı olacak, uzun süre tokluk sağlayacak ve sindiriminize yardımcı olacaktır. Kalorisinden bahsedecek olursak 1 porsiyon Trabzon hurması yaklaşık 58 kalori. 1 porsiyonu da yaklaşık 1 orta boya denk gelmekte. Düşük kalorili olan bu güzel meyveyi porsiyon kontrolü yaparak diyetinize gönül rahatlığı ile dahil edebilirsiniz. Ara öğünlerde yanına bir porsiyon çiğ kuruyemiş ve bir bitki çayı ile ve yahut yulaflı yoğurtlu karışımların üzerine 1 parça Trabzon hurması ve 1 çay kaşığı tahin ekleyerek kendinize tatlı bir ödül verebilirsiniz.

Trabzon hurmalı yulaflı yoğurt

– 3-4 kaşık yoğurt

– 1 adet küçük boy trabzon hurması

– 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

– 1 kare en az %70 bitter çikolata

Bir kase içerisine sırasıyla yoğurt, yulaf ezmesi ve Trabzon hurmasını ekliyoruz. En üstte süsleme için önceden rendelediğimiz bitter çikolatayı ekliyoruz.

Trabzon hurmalı smoothie

– 200 ml süt

– 1 adet küçük boy Trabzon hurması

– 15 adet çiğ fındık

– 1 çay kaşığı toz tarçın

Tüm malzemeleri sırasıyla blenderdan geçiriyoruz, afiyetle tüketiyoruz.

Uzm. Dyt. Zehra Bora

özel içeriğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir