Diyet

Selülit nedir? Neden oluşur? Selülitten nasıl kurtulabiliriz?

SELÜLİT NEDİR, NEDEN OLUŞUR?

Selülit, cilt yüzeyinde çukurlu – tümsekli portakal kabuğu gibisi bir görünüme neden olan ve çoklukla kalça, uyluk ve karın bölgesini etkileyen lokalize bir estetik cilt sorunudur.Selülit deri altı yağ dokularının çok gelişmesiyle, sirkülasyonda baskı oluşur. Oluşan baskıdan ötürü deri altındaki dokularda sıvı birikimi ve gereğince beslenememe durumu ortaya çıkar. Bu durum deri üzerinde portakal kabuğu görünümündeki çökmelere yol açar. Sanılanın bilakis yalnızca kilolu insanlarda görülmez her insan da görülebilir. Bu durum selülitin kolay bir şişmanlık sorunu olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Erkeklerde selülite sebep olan östrojen hormonu yüksek derecede değildir. Erkeklerin deri kalınlıkları ve elastikiyeti daha fazla iken bayanlarda bu durum tam zıddı bir özellik gösterir.

Çok derecede tuz, yağ ve şekerli besinlerin alınması bedende birikimlere neden olacaktır. Bunun dışında genetik, gerilim, hormonal dengesizlikler, doğum denetim hapları kullanımı, damar yetmezliği üzere durumlarda da selülit oluşabilir.

SELÜLİTTEN NASIL KURTULABİLİRİZ?

SPOR YAPMAK: Selülite karşı en tesirli spor tempolu yürüş ve yüzmedir Fakatspor yapmak tek başına kâfi bir tahlil değildir. Zira selülit bir hastalıktır. Bedenin yalnızca belli bir kısmını çalıştıran ve sistemsiz yapılan sporlar işe yaramaz.

BESLENME TEDAVİSİ: Selülitten kurtulmak için bilinen en muteber yol beslenmedir. Doymuş yağların kullanımı, yanlış pişirme ve kızartma prosedürleri, çok şeker ve tuz sıhhati olumsuz etkilediği üzere selülite de yol açıyor. Bu besin ve sistemler yağ hücrelerini arttırarak dokularda su toplanmasına neden olurken, bedenin atıklardan temizlenmesini önlüyorlar.

Alkolden mümkün epeyce uzak durulmalıdır, zira alkol kanda yağa dönüşür ve bedende yağ olarak depolanır.

Yanlış beslenme alışkanlıklarının uzun vadede sürdürülmesiyle selülitler kalıcı hale gelir. Bu süreçte tüketilmesi gereken en temel şey sudur; Su, bedenin kaybettiği esnekliğin kazanılmasında rol oynar, sarkmaları ve bedende su toplanmasını önleyerek selülit oluşumunu maniler. Ayrıyeten, yağın istenmeyen durumlarda depolanmadan yakılmasını sağlar.

Selülitten kurtulmak için, kısa vadede süratli bir biçimde kilo vermeye çalışmak yanlıştır. Olağandan süratli zayıflama sıhhatimizi ve cildimizi olumsuz tesirler.

Çok çay ve kahve tüketimi idrar kaybıyla bedende su istikrarını olumsuz etkileyerek sirkülasyonu bozmaktadır. Bu durum sigara için de geçerlidir. Sigaranın içindeki nikotin ve öteki kimyasallar damar yapısını bozar, bedende enfeksiyon yaratır. Ayrıyeten sigara içen şahıslarda C vitamini ve öbür tüm mineral vitamin gereksinimi arttığından yetersiz beslenen bireylerde kolajen yapı hasara uğrar. Böylelikle selülit oluşumu kolaylaşır.

C vitamini, bedende kolajen imalini ve bağ dokuyu dayanaklar. Bu yüzden selülit tedavisinde en değerli besin öğesidir. Ananas, greyfurt, domates, yeşil biber, kuşburnu, lahana, ıspanak, mandalina üzere besinler değerli C vitamini kaynaklarıdır.

Koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve havuç, bal kabağı üzere turuncu sebzelerde bulunan lutein de cilt elastikiyetini dayanaklar. Birebir vakitte güçlü bir antioksidan olup, damar yapısının korunmasında tesirlidir.

Omega-3 yağ asidini içeren besinler damar gevşetici tesirlerinden ötürü deveranı düzenler ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Balıklar sardalya ,somon, keten tohumu, chia tohumu, semizotu üzere koyu yeşil yapraklı sebzeler Omega-3 içerirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir