Sedefe Fototerapi Rehabilitasyonu İle Çözüm
Cilt Bakımı

Sedefe Fototerapi Rehabilitasyonu İle Çözüm

Sedef Hastalığı muhtelif biçimlerde ortaya çıkabilen, yineleyici, kronik bir ten hastalığıdır. Tende tipik olarak üzeri sedef rengi pullarla kaplı kızarık alanlar mevcuttur. Tenin üst tabakayı fazla derecede büyümekte, kalınlaşmaktadır.

Saçlı tende, tırnakta, elde, ayakta,gövdede, dizde,dirsekte kısaca tepeden tırnağa bütün bedeni etkileyebilen ve şiddeti bireyden bireye değişen bir hastalıktır.

Oldukça sık görülen bir ten hastalığı olup, cemiyetin takribî % 1-3 şöhrette görülür. Hemen her yaşta görülebilmesine karşın 15-35 yaş arasında, özelikle bayanlarda daha sık tesadüfülmektedir.

Sema Sağlık Kurumu Cildiye uzmanı Dr. Serpil Özyılmaz, sedef hastalığında belirli etmenlerin hastalığın süratlenmesine yahut ilk saldırının başlamasına neden olduğunu belirterek, bunların başında fiziksel ve psikolojik stresler, fazla güneş ışığı, alınan birtakım ilaçlarağrı kesiciler, hormon ilaçları, kortizon, tansiyon ilaçları yer almaktadır dedi.

Sedef hastalığı tanısı için özel bir muayene ya da kan analizi yoktur. Hastalık hekim tarafından yapılan ten tetkiki ile konur. Yalnızca özel vaziyetlerde biyopsi alınır.

Sedef Hastalığının berişici olmadığı belirten Özyılmaz, “yakalanabileceğiniz veya geçirebileceğiniz bir hastalık değildir. Sedef lezyonları göze güzel görünmeyebilir, fakat mikrobik bir hastalık veya sarih bir yara olarak düşünülmemelidir. Sedefli bir birey, öbür insanların sıhhatini tehdit etmez” diye ilave etti.

Sedef rehabilitasyonunda fototerapi’nin ehemmiyetli bir yeri olduğunu belirten Serpil Özyılmaz, olaylarda Fototerapi UVA+DBUVB kabinde Ultraviyole-A veya dar byemin Ultraviyole-B ışın uygulaması yaparak rehabilitasyon sürecini bitirdiklerini söyledi.

Sedef lezyonlarının kaybolmasını sağlayan Fototerapi rehabilitasyonunun öbür rehabilitasyon yöntemlerine göre süratli ve tesirli netice vermesi de dikkat topluyor.

FOTOTERAPİ REHABİLİTASYONUNUN AVANTAJLARI

• Değişik dalga breylerinde ışıkları UVB, UVA1 birarada bulundurur.

• Bu ışıkları ayrı ayrı veya kombine olarak uygulayabilme olanağı sunar.

• Yalnızca hastaklıklı bölgeye uygulanır. Bu sayede hasta yan tesirlerden korunmuş olur.

• Her yaş grubuna, her ten tipine ve bedenin her bölgesine uygulanabilir.

• Uygulama süresi birkaç dakikayı geçmez.

Seanslar biçiminde uygulandığı için, hastayı yormaz.

• FDA onaylı bir makinedir. Başka Bir Deyişle tehlikesiz bir yöntem olduğu kanıtlanmış ve tüm dünyada kabul edilmiştir.

Dr. Serpil Özyılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.