Sedef, Kalp Hastalığı Tehlikesini Artırıyor!
Kalp - Damar Hastalıkları

Sedef, Kalp Hastalığı Tehlikesini Artırıyor!

Özellikle Sigara İçenler Ve Obezler Tehlike Altında

Sedef hastalığı sanılanın aksine yalnızca estetik mesele oluşturmuyor, rehabilitasyon edilmediğinde ciddi karmaşıklıklara da yol açabiliyor. Misalin, Sedef hastalarında kalp hastalığı ve inme tehlikeyi 2 kat artabiliyor. Bu tehlike özellikle sigara içenlerde ve obezlerde daha belirgin oluyor.

Sedef; cemiyette yüzde 1-3 oranında görülen, cilt üzerinde hudutları belirgin, parlak ve kırmızı beyaz kabuklu döküntülerle karakterize kronik bir hastalık. Ortaya çıkış sebepleri bütün olarak bilinmemekle birlikte, genetik bir tabanda tetikleyici etmenlerin tesiriyle başladığı biliniyor. Hastaların takribî yüzde 30 unda aile hikayesi mevcut oluyor. Anne veya babadan bcerahatte hastalık varsa çocukta görülme tehlikeyi yüzde 15 iken her ikisinde de varsa bu tehlike yüzde 40’a kadar yükseliyor. Sedef hastalığı yalnızca estetik mesele yaratmakla kalmıyor, rehabilitasyonda gecikildiğinde ciddi karmaşıklıklar da oluşturabiliyor. Cildiye Uzmanı Dr. Yeşim Tekin Acet bu hastalığın aynı zamanda kalp hastalığı tehlikesini de artırdığına dikkat sürükleyerek, “Sedef hastalarında kalp hastalığı ve inme tehlikeyi 2-3 kat artabiliyor. Bu tehlike özellikle sigara içenlerde ve obezlerde daha belirgin oluyor.” ihtarında bulunuyor.

Kalp damar hastalıklarına tutulma oranı 2 kat fazla

Cildiye Uzmanı Dr. Yeşim Tekin Acet, Sedef hastalarında kalp damar hastalıklarına tutulma oranının tüm popülasyondan 2 kat daha fazla olduğunu belirterek, “Şayet hasta sigara içiyorsa ve obez ise bu oran 3 katına bile çıkabiliyor. Ancak sedef hastalığı ile kalp damar arasındaki ilişkinin sebebi henüz bilinmiyor. Sedef önlenebilir bir hastalık olmasa da rutin hakimiyetlerinizi yaptırarak koroner kalp hastalığı, damar tıkanıklığı ve inme tehlikenizi en aza indirgeyebilirsiniz.” diyor.

Eklemleri meblağsa yaşamı tehdit edebiliyor

Sedef hastalarının yüzde 5’inde görülen eklem tutulumu, her 3 hastadan bcerahatte cilt belirtilerinden sonra ortaya çıkıyor. Her 4 hastadan 1’inde ise tek başına veya cilt belirtileriyle birlikte görülüyor. Tutulum genellikle el parmakları ve ufak eklemlerde ortaya çıkıyor. Dr. Yeşim Tekin Acet Sedef hastalığının eklemleri yakalamasının basit bir gidişat gibi görüldüğünü belirterek şunları söylüyor: “Sanılanın aksine eklem tutulumu hareket kısıtlılığına neden olarak yaşam niteliğini düşürüyor. Ayrıca koca karı ilaçlarıyla çözüme erişme çabaları, stres ve sistemik rehabilitasyonların aniden sonlandırılması gibi vaziyetler sonrasında bedende yaygın kızarıklık, döküntü, ateş, halsizlik ile eklem ağrısıyla çıkan tablolar çok riskli. Zira zamanında uygun müdahaleler yapılmazsa hasta yaşamını kaybedilebiliyor” diyor.

Ruhsal çöküntüye neden olabiliyor

Sedef bunalım ve kronik akciğer hastalığından sonra ruhsal tesirleri en fazla olan 3. hastalık. Kaşıntı yapmasa bile estetik mesele yarattığı için hasta lezyonları elbiseleriyle kamufle etmeye çalışmak zorunda kalıyor. Ayrıca kese ve ağda gibi beden pakliğinde kullanılan usullerden yararlanamıyor. Eklem tutulumu olduğunda da ağrı ve hareket kısıtlılığı yaşayabiliyor. Tüm bunlar sebebiyle de ciddi ruhsal çöküntüye girebiliyor.

Pürüzsüz bir cilde kavuşmak mümkün

Cildiye Uzmanı Dr. Yeşim Tekin Acet, cemiyette Sedef hastalığının hiç geçmeyeceği istikametinde yanlış bir kanı olduğuna dikkat sürükleyerek şunları söylüyor: “Oysa günümüzde bu hastalığın yüzde 100 rehabilitasyonu olamasa da, yeni usullerle daha iyi cevaplar alınabiliyor ve hasta pürüzsüz bir cilde kavuşabiliyor. Üstelik hastaların bazılarında nüks aralıkları 50 seneyi bile bulabiliyor. Hangi rehabilitasyonun uygulanacağı ise hastanın yaşı, cinsiyeti, genel sağlık gidişatı, sosyo ekonomik gidişatı, sedefin yaygınlığı- süresi-tipi, daha evvel uygulanan rehabilitasyonlar ve eşlik eden hastalıklar göz önüne alınarak tasarlanıyor. Krem- losyon gibi yerel rehabilitasyonlar, ışık rehabilitasyonu gibi fototerapi, iğne ve ilaç gibi sistemik usuller rehabilitasyon alternatifleri arasında yer alıyor.

Belirtileri neler?

• En sık kırmızı, üzeri beyaz kepekli ya da kabuklu, genellikle kaşıntısız 2mm den santrimetrelerce büyüklüğe kadar değişebilen döküntülerle ortaya çıkıyor.

• Ayak tabanı ve avuç içinde sertleşme çatlamalar biçiminde olabiliyor.

• Koltuk altı ve göbek deliği gibi katlantı yerlerinde pişikle karışabilecek bir görünümde olabiliyor.

• Tırnakta dikiş yüksüğüne benzeyen çukurcuklar, sarı-kırmızı yağ damlası görünümünde kirler, tırnak içlerinde boşalma ya da kalınlaşma, tırnak altında kanama ve tırnak yüzeyinde kumpassızlıklar görülebiliyor.

Sedef hastalığını neler tetikliyor?

• Güneş yanığı, kese, ağda gibi mekanik travmalar,

• Duygusal travmalar,

• İçine kapanık bir yapıya sahip olma, duygusal ihtiyaçlarını yansıtamama, kendine güvensiz ve sosyal ilişkilerde başarısız olma,

• Bir yakının vefatı gibi büyük stresler,

• Çocuklarda özellikle beta mikrobu olarak da bilinen boğaz enfeksiyonu,

• Kış aylarında güneşin tesirini yitirmesi ve kuru-soğuk hava,

• Sigara ve içki,

• Güçlü ağrı kesiciler, kalp ve sıtma ilaçları,

• Enfeksiyon, gebelik ve menopoz gibi hormonal farklılıklar,

• Kumpassız beslenme de tetikleyiciler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.