Psikoloji

Seçim Sırası Bayanlarda

“İnternetten tanışılıp da evlenilir mi hiç; izdivaç programlarında bile bir elektrik alışverişi oluyor, karşılıklı birer bardak çay içiliyor!” Şayet etrafınızda toplumsal ağlar aracılığıyla tanışan, birliktelik yaşayan ya da evlenen şahıslar yoksa bu türlü düşünmeniz çok doğal. Halbuki bu tıp mecraları tercih etmenin altında da birçok farklı neden yatıyor. Kimi vakit toplumsal fobisi olan biri bu yolu tercih ederken, kimi vakit da farklı beşerlerle tanışma isteği kişiyi bu tekniği denemeye itiyor. Toplumsal ağlar aracılığıyla arkadaşlık ve münasebet arayışı konusunda aklımıza takılan soruları Uzman Psikoterapist Elif Zahide Tekerek’ten öğrendik.

Online arkadaşlık sitelerine üye olmanın temelinde ne yatıyor?

Klinik çalışmalarımda bunun iki farklı sebebi olduğunu görüyorum. Birincisi içe dönüklük yahut toplumsal fobi, başkası de gerçek hayatında asla olamayacağı kimlikle, yeni deneyimler yaşama isteği.

Yüz yüze irtibatına güvenememek, fizikî görünüm üzere faktörler de bu yolu tercih etmede tesirli mi?

Sanıldığı kadar çok değil. Münasebeti olan ve özgüven sahibi şahıslar de bu sitelere üye olabiliyor.

Bu kanallar aracılığıyla başlayan alakaların sağlıklı olduğu söylenebilir mi?

Genelleme yapmak gerçek olmaz lakin sağlıklı münasebet için olmazsa olmaz olan inanç hissinin eksikliği her vakit sorun yaratıp, ilgiyi bitirebiliyor.

Bu tıp irtibatta çok sık rastlanan bir durum var: Palavra ya da yanlış beyanlar. İnternette yazılan ile yaşananın farklı olması çiftler ortasında sorun yaratır mı?

Öncelikle bu cins ilgi yaşayanlara “sanal çift” demek daha yanlışsız olur. Çelişkilerle, yanlış bilgilerle dolu bir birlikteliğin ise zati meselelerle başladığı söylenebilir.

Böylesi bağlantılarda inanç hissinin ehemmiyeti nedir?

Her türlü birlikteliğin olmazsa olmazlarının başında inanç geliyor. İnanç duymadığımız bireylerle ne cins bir münasebet yaşarız diye sorduğumuzda ise karşılık yalnızca “geçici, menfaate dayalı ya da haz odaklı” oluyor.

Pekala online arkadaşlık sitelerinin tercih edilmesi ve kullanılmasının temelinde ne yatıyor?

Bizler temas etmek isteriz. Hoş, güzel, yiğit, seksi, komik ya da baştan çıkartıcı olduğumuzu duyarak, aslında benlik bütünlüğümüzü beslemiş oluruz. Sanal arkadaşlık kurmak tam da bu noktada işe yarıyor. Gerçek benliği yani yaşadığı hayattaki gerçekliği sağlıklı oluşmamışsa, kişi bu tıp sitelerde idealize edilen bir benlikle arkadaşlık arıyor. Bu durumda ailesinden ve etrafında olan gerçek arkadaşlardan uzaklaşıyor. Ülkü benliği ve gerçek benliği birbirinden farklılaştıkça da soyutlaşıp, ruhsuzlaşıyor. Halbuki evvel kendimize, sonra da potansiyel arkadaşlarımıza bir baht vermek, soğuk mavi ekrandan sıcaklığını hissettiğimiz ve tabiatımıza uygun olan alaka biçimine dönmemiz gerekiyor.

Sağlıklı alakalar iki tarafın karşılıklı etkileşimi ve isteği doğrultusunda oluşuyor. Pekala bayanın seçici pozisyonunda olması erkeklere neler hissettiriyor? Clara Bizien bu soruyu şu sözlerle yanıtlıyor: “Erkekler tahminen de hayatlarında birinci sefer, birinci adımı atma zorunluluğunda olmadan bir bayanın kendisini beğendiğini bilerek çok memnun oluyor. Bu sayede birinci temasa daha rahat bir formda geçebiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir