Seçenek Tıbbın Yeni Favorisi “Hekim Balıklar”
Tamamlayıcı Tıp

Seçenek Tıbbın Yeni Favorisi “Hekim Balıklar”

Ten hastalıklarında kullanılan hekim balıklar özellikle sağlık turizminde gitgide ünlenir hale geldi.

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Abonesi Doç. Dr. İhsan Çelik yaptığı açıklamada, özellikle sağlık turizminde bazı ten hastalıklarının iyileştirilmesinde bu hekim balıklardan istifade edildiğini söyledi.

 

Balıkların özel izinle Sivas ’tan getirildiğini anlatan Çelik, 3 yıldır hekim balıkları, laboratuvarda natürel yaşam etrafı sağlayarak yetiştirildiğini belirtti.

 

Çelik, şöyle devam etti:

 

“Garra rufa olarak da bilinen balıklar hem Türkiye’de hem de Avrupa’da uzun senelerdir rehabilitasyon emelli olarak kullanılıyor. Birkaç yıldır bu balıklarla bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Bu balıkların laboratuvar civarında üretilmediğini ve yetiştiriciliğinin yapılmadığını gördük. Bugüne kadar kullanılan balıkların hemen hemen hepsi tabiattan bir araya geliyor ve ticari emeller için kullanılıyor. Biz de bunu bilimsel çalışmalar kapsamında geliştirip yetiştirmeye başladık ve şu anda imalini sağlıklı bir biçimde yapmaya devam ediyoruz.

Çalışma ve değerlendirmelerimizin ardından artık balıklarla ÇOMÜ Tıp Fakültesinde özellikle cildiye alanında seçenek tıp olarak kullanımına müteveccih birtakım çalışmalara giriyoruz. Emelimiz, burada tabiattaki balıkları, insanların bereketine kullanılabilecek biçimde kazandırmak. Balığın yapımı, büyümesi ve seçenek tıbba kazandırılmasına müteveccih çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalar olgunlaştıkça bunu kamuoyuyla paylaşacağız.”

Rehabilitasyon süreçleri takip edilmeli

Balıkların, suya giren insanların bedenlerindeki kabuk ve ölü tenleri yediği balakasını veren Çelik, balıkların ağzındaki ditranol isimli bir enzim sayesinde bazı yaralarda iyileştirici tesirinin görüldüğünü belirtti.

Konunun bilimsel olarak da ortaya konulduğuna işaret eden Çelik, “Tabii bunun bir derecesi var, her derecede rehabilitasyon yapılmıyor” dedi.

 

Çelik, rehabilitasyon süreçlerinin kesinlikle hekim hakimiyetinde ilerlemesi gerektiğini vurguladı. Mevzubahisi balıklardan turizmde de faydalanıldığına değinen Çelik, “Özellikle güney bölgelerde tatil yerlerinde insanların yalnızca stres atmak için kullandığı bir yöntem. Manikür, pedikürde kullanılıyor. Suya ayaklarını ya da bedenlerini sokuyorlar. Belli bir fiyat karşılığında insanlar bu hizmetten istifade ediyor. Son senelerde bu oldukça yaygınlaştı” ifadesini kullandı.

 

İhsan Çelik, bu balıklardan özellikle kaplıca bölgeleri ve bazı otellerde sağlık turizmi kapsamında değerlendirilmesi mevzusunda teşebbüsçülere dayanakçı olmaya çalıştıklarına sözlerine ilave etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.