Sakız Çiğnemek belleğe iyi gelmiyor.
Nörolojik Sorunlar

Sakız Çiğnemek belleğe iyi gelmiyor.

Sakız çiğnemenin belleğe iyi gelmeyebileceği belirlendi.

Cardiff Üniversitesi nden Michail Kozlov ve takımının yaptığı araştırma, sakız çiğneminin belleğe iyi gelmediğini hatta kısa süreli bellekte bozukluklara yol açabileceğini gösterdi.

“Quarterly Journal of experimental Psychology” mecmuasında yayımlanan araştırmaya imza atan Kozlov, özellikle sakızın tesirini incelemediklerini, konuşma süreci dışında, çiğneme gibi ağız hareketlerinin kısa süreli hafıza üzerindeki tesirlerini test ettiklerini belirtti.

Sakız ve bellekle alakalı daha evvel yapılan bazı araştırmaları araştıran Kozlov, bu araştırmalarda kısa süreli belleğe ait yaygın testlerin kullanılmadığını, analistlerin daha çok sakız çiğnendikten dakikalar sonra ezber vaziyetine baktıklarını, bunun da uzun süreli belleği ilgilendirdiğini ifade etti.

Tadın tesirlerini önlemek emeliyle şekersiz sakız kullanan Kozlov ve takımı, araştırmaya katılanlardan birkaç saniye gördükleri bazı harfleri anımsamalarını istedi. Sakız çiğneyenlerin, çiğnemeyenlerden vasati yüzde 10 fazla kusur yaptığı görüldü.

Dikkat dağınıklığına adale hareketinin neden olup olmadığını doğrulamak için de analistler, katılımcılardan sakız çiğnerken masaya parmaklarıyla süratli süratli vurmalarını istedi ve aynı tesiri tespit etti.

Daha evvel yapılan araştırmalar, sakız çiğnemenin hafıza iyi gelebileceğini göstermişti. Pozitif tesirlerin sebebi “sarih olmasa” da, bazı analistler, çiğnemenin beyindeki kan dolaşımını iyileştirdiğini, kimileri tadın bellekte pozitif rol oynadığını belirtmişti. Mevzuya ait yazı Le Figaro gazetesinin internet sitesinde de yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.