Sağlık İçin 5 Süper Nebat
Tamamlayıcı Tıp

Sağlık İçin 5 Süper Nebat

Fındık, balık, ıspanak… Bu besinlerin kanser ve kalp hastalıklarına karşı korunmada destekçi olduklarını öğreniyor musunuz? İşte içinden sağlık fışkıran 5 süper gıda!

Nar suyu île soğuk algınlığına savaş açın! Narda, portakaldan daha aşırısı var… Yapılan bir araştırma, nar suyunda bulunan antioksidanların soğuk algınlığı ve gribe iyi geldiğini gösteriyor. Gribe neden olan virüsler, saatlerce yaşayabiliyor. Bu sebeple her gün değmek zorunda olduğunuz, masanız ya da telefonunuz sizin için bir tehdit oluşturabilir. Narda bolca bulunan ‘polifeııol’ gribe karşı güçlü bir antioksidan. Bu antioksidan, virüsleri henüz ağızdayken yok ediyor.Öneri: Şayet narın tadından hoşlanmıyorsanız, içerisine armut ya da elma suyu karıştırabilirsiniz. Ama soya ve süt mahsulleriyle beraber harcamamaya özen gösterin. Zira bunlar, grip savaşını kazanmanız için gereken antioksidanlan yok ediyor.

Strese karşı Şam fıstığı yiyin… Yapılan bir araştırmada, katılımcılardan birkaç hafta süresince, hiç fıstık yememeleri istendi. Daha sonra da her gün 3-4 fıstık yemelerine izin verildi. Her iki süreçte de katılımcılara onları strese sokacak egzersizler yaptırıldı. Neticede katılımcıların, fıstık yedikleri yarıyılda tansiyonlarının daha düşük olduğu ortaya çıktı. Şam fıstığı, kapsadığı lif, antioksidaıılar ve faydalı yağlarla stresle içinden sağlık fışkıran 5 gıda! gayreti destekliyor.öneri: Unutmayın fıstık, yüksek oranda kalori kapsıyor. Yediklerinizin kabuklarını bir kadehte biriktirin. Bu ufak kadeh dolduğunda yeme hakkınız bitmiş demektir.

Somonla ruh haliniz değişsin! Azıcık bitkin ve halsizsiniz. Bu vaziyette, terapistler akşam yemeğinde balık yemenizi öneriyorlar. Beynelmilel Sağlık Teşkilatı, balıkta bulunan omega 3’ün mutluluk hormonu seviyesini yükselttiğini söylüyor. Unutmayın somon, omega 3 güzergahından çok zengin.Öneri: Mevsim yeşillikleri, ceviz ve somon dilimleriyle hazırladığınız bir salata da hoş bir öğün olabilir. Papatya çayı ile krampları yasaklayın! Papatya çayı, âdet yarıyılında bayanların karın sızısını yüzde 30-50 oranında eksiltebiliyor. Yapılan bir araştırmada, 14 gönüllüye, iki hafta süresince, günde beş fincan papatya çayı içirildi. Gönüllülerin bedendeki kasılmaları yasaklayan ve asapları rahatlatan bir amino asit olan ‘glisiıı’ ölçüsünde yükselme olduğu gözlemlendi.Öneri: Gerçeğinde günde beş fincan papatya içmenize gerek yok. Âdet yarıyıllarınız kesintisiz sancılı geçiyorsa, günde 1-2 fincan papatya çayı içerek kendinizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Kuru ciltlere, ‘yeşil’ dayanağı Yapılan araştırmalar, günde 10 miligram lutein almanın Ispanakta, karalahanada ve yeşil sebzelerde bolca bulunuyor. cildin ıslamasını sağladığım gösteriyor. Luteiııde bulunan antioksidanlar, epidermiste yer alan yağları gözetiyor. Bu da, cildin susuz kalmasını ve kırışmasını engelliyor.Öneri: Günde en az bir öğün, yeşil yapraklı bir sebzeyi hafifçe pişirip harcamak gerekiyor. Sebzeleri; zeytinyağı, sarımsak ve cevizle tatlandırabilirsiniz. Ama unutmayın, sebzeleri ham olarak yemek aynı tesiri yaratmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.