Diğer Hastalıklar

Saç ekimi ile ilgili kesinlikle bilmeniz gerekenler

Saç ekimi 4 kişilik bir takım tarafından steril koşullara sahip özel hastanede ameliyathane kaidelerinde yapılmaktadır.Burada kıymetli olan husus özel hastanede hasta odalarında yahut polikliniklerde ya da hastaneye ilişkin rastgele sıradan bir oda da yapılıyor olması değil steril ameliyat kurallarını sağlayan asepsi antisepsiye dikkat edilmiş hepa filtre vs. üzere özel arındırma sistemlerinden içeren ameliyathanelerde saç ekimi yapılmasıdır.
Saç ekiminde 1. kademe:
Fotoğraflarınız alınarak saçlarınız hastanemizde size özel traş makineleri ile 1 numaraya kısaltılarak lokal anestezi için hazırlanır.Akabinde saç ekimine özel lokal anestezi ile ağrısız acısız olarak fue plus saç ekimine hazırlanmış olursunuz.
Saç ekiminde 2. etap:
Genetik olarak dökülmemek üzere kodlanmış olan 2 kulağın üst sonundan çektiğimiz yatay bir çizginin altında kalan dökülmemeye şifrelenmiş bölgeden özel olarak geliştirilmiş her kliniğe ilişkin başka teknik ve teknolojilerde olan mikro cerrahik punch lar kullanılarak birli ikili üçlü dörtlü saç kümeciklerinin( bu kümeciklere biz greft diyoruz) alınarak özel solüsyonlar içerisinde beslenip bekletilmesidir.Burada kullanılan mikro cerrahik punch büsbütün her klinikte kendine hastır ve bu mevzuda bilhassa mikro cerrahik punch çapları konusunda çok önemli bilgi kirliliği yaşanmaktadır .Saç Ekimi'nde 0.6 cm den 1cm çapına kadar saç köklerine ve şahsa özel punchlar kullanılabilir.Sonuç olarak; ne olursa olsun, saç ekiminde ne kadar ince mikro cerrahik punch kullanılırsa kullanılsın, şayet kullandığınız mikro cerrahik motor saç ekimine uygun değil de diş hekimliğine uygunsa kullanılan bölüm şiddetine bağlı olarak iz kalacaktır .Bu bağlamda gittiğiniz saç ekimi merkezinde Fue Saç Ekimi nde kıymetli olan ne kadar ince mikro cerrahik punch kullanıldığı değilkullanılan mikro cerrahik motora bağlı ne kadar düzgün, ne kadar kırılmamış, parçalanmamış ve de ne kadar sık ve ağır saç kökü yani greft alındığıdır. Burada da devreye deneyim,yetenek,teknik ve kullanılan ekipmanların kalitesi girer.Burada asıl anlatılmak istenen şudur ki Fue Saç Ekimi'nde bir seansta 5000 saç kökü yani 5000 greft saç alabilirsiniz.Önemli olan bunların kaç adedinin gerçek manada sağlam ve kalıcı olduğudur.Herhangi bir saç ekim merkezine başvurduğunuzda mangalda kül bırakmayacak şekildevaatlerle ve de abartılı sayılarla karşılaşabilirsiniz ancak gerçek her vakit tekdir .Saç ekiminde deneyim, ekipman, yetenek ve dikkat ön plandadır.2.dikkat etmemiz gereken nokta ise alınan bu greftlerin kaç adedinin 2li, 3lü ve 4lü saç grefti olduğudur; bu da bize yoğunluk ve sıklığı verir.Şöyle kolay bir mantıkla rastgele bir saç ekimi merkezindeFue saç ekimiile5000 tane tekli greft ekerseniz ,5000 saç teli ekilir ancak deneyimli bir doktorda 5000 greft saçın yalnızca 400 adet tekli kalanını 2li,3lü,ve 4lü greft formunda fue saç ekimi yaptırırsanız kolay bir hesapla13900 tel saç ekilir ve sıradan bir saç ekimi merkezindekinden ortalama 2.8 kat saç ekimi yaptırmış olursunuz.
Saç ekiminde 3. kademe:
Birinci kademede alınan fotoğraflarınızdan operasyon planı ve algoritması çizilmesine bağlıdır. Bu evre da saçınızın ön bölgesine saç ekiminde kaliteli doğal ve ağır saç ekimini gösteren en değerli konulardan biri olan saç çizgisi çizilmesi ve belirlenmesidir.Burada da kıymetli olan Dünya ve Avrupa saç cerrahi dernekleri standartlarına uygun özel aletlerle özel ölçümlerle saç çizginizin belirlenmesidir ki bu da saç ekimindeehil deneyimli binlerce saç ekimi yapmış uzman bir tabip tarafından yapılmalıdır.Ehil olmayan ellerde uygulanan saç ekimlerinde saç çizgisi sonucu telafi edilemeyecek yanlışlara yol açabilmektedir,
Saç ekiminde 4. kademe:
Bu evre saçlarınıza ekim sonrası istediğiniz istikameti verebileceğiniz, istediğiniz tarafa tarayabileceğiniz, ister sağa, ister sola, ister öne, ister geriye tarayabileceğiniz saçlara sahip olmanızı sağlayacak evredir.Eğer tekrar deneyimli ve ehil bir doktora emanetseniz sizi tek tarafa tarayacağınız saçlara mahkum etmez. Sizi eski çizgi sinema kahramanı Tenten üzere diken diken dik ve komik saçlara mahkum etmez. Saçlarınız tek tarafa mahkum olmaz, saç köklerinizde siyah noktasal izler kalmaz, saç köklerinizde çukurlar kalmaz, saçlarınızın her biri öteki tarafa bakmaz. 10 metre karşıdan bakıldığı vakit asker sırası üzere saçlarınızın ortasında yol üzere boşluklar kalmaz. Önden bakıldığı vakit saçın en gerisine kadar boşluklar görülmez.Kısacası saç ekiminde bu basamakta saçlarınızı hangi tarafa tarayacağınız, sık ve doğal oluşu, ağır oluşu belirlenir .Saç ekiminin ana basamağı ,kalbi bu evredir.Bu kademede hekimsiz bu süreci yaptıranlar hüsrana uğrar ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara maruz kalırlar.Tecrübeli ve ehil bir tabip bu evrede büsbütün kişinin saçlarına özel taraflar ve kanallar hazırlar ve doğal, erkek berberleri tarafından bile anlaşılmayacak saçlara kavuşturur.
Saç ekiminde 5. kademe:
Açılan saç kanallarına toplanan saç köklerinin tek tek yerleştirilmesi sürecidir. Rastgele bir saç kanalı atlama ve yanlışa mahal vermemek için titiz, ince, sık ve ağır çalışılan son kademedir.
Saç ekiminde 6. evre:
Saçlarınız özel losyonlarla temizlendikten sonra saç ekimi sonrası yapmanız gereken bilgiler anlatılır ve özel formlarınız takdim edilir. Saçlarınız ekilmiş halde artık konutunuza gidebilirsiniz.
SAÇ EKİMİ YAPILABİLECEK DURUMLAR
* Yanıklara ameliyat izlerine bağlı oluşan saçsızlık durumları
* Erkek tipi saç dökülmesi
* Kongenital(Doğuşsal) lokal saç kayıpları
* Rastgele bir enfeksiyona bağlı lokal bölgesel saç dökülmeleri
* Saçın çok çekilmesi sonucu (Kadınlarda sıkı topuz yapmaya bağlı)oluşan dökülmeler (Traksiyonel alopesi)
* Saçın devamlı çekilerek oynanarak tik halinde koparıldığı (trichotillomani) ismi verilen ruhsal rahatsızlıkda.
saç ekimi inançla uygulanabilmektedir. Ayrıyeten kaş, bıyık, sakal üzere bölgelerede saç nakli yapılarak doğal kaş bıyık ve sakal görünümü sağlanabilmektedir.
Saç ekiminde kesin ve net yaş hududu yoktur. Bilhassa askerlik yapmamış genç beşerler saç dökülmesi başladığı vakit ekseriyetle yanlış kararlar verebilmekteler. Yalnış ve ileriye dönük bir planlama yapılmadan, ehil olmayan saç ekimi merkezlerinde erken uygulanan saç ekimlerinde sonuç ileri vadede geri dönüşümsüz olarak daha makus olabilir. Bu nedenle 20 yaş altı gençlere saç ekimi için tez etmemelerinin, öncelikle ehil ve deneyimli hekim ile görüşüp kendilerine hami tedavi yahut daha uygun prosedüre başvurmalarının daha yanlışsız olduğunu belirtmeliyiz.
SAÇ EKİMİNDE DOĞALLIĞI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
A-2 kulağınızın üst sonunun birleştiği çizginin altında kalan alandaki saçların ağır, sık ya da seyrek oluşu
B-Saç köklerinin (greftlerin) yeterlice ayıklanıp greft epitelinin mümkün olduğunca temizlenmesi: Deneyim ve bilgi marifet ister.
C-Greftler için açılan kanalların doğal ve uygun oluşu: Saç tabanlarında oluşan çukurların sebebi büyük ve yanlış taraflarda açılmış kanallardır; küçük ve hakikat istikamette açılmış kanallar saç çıkışlarınızın doğal olmasını sağlar.
Ekilen saç köklerine verilen yanlışsız istikamet neden bu kadar değerlidir? Zira ekilen saçlarınızın doğal olması için ekilen saçların istikameti sizin kendi saçınızla tıpkı istikamette olmalıdır. Buna ekim esnasında saçlarınızın tarafına bakılarak karar verilmelidir. Usta ve işinde ehil bir tabip tarafından açılan kanallara ekilen saçlar her istikamete taranabilir, form verilebilir. Tekrar bunda hekimin deneyimi,sabrı ,bilgi ve mahareti değerlidir. Bu noktada da dikkat edilmesi gereken bu işin takımca yapılıyor olduğunun belirtilmesi değil, başından beri belirttiğimiz üzere tabip denetiminde, hekim tarafından saç ekimi yapılıyor olmasıdır.Eğer bu iş takımca yapılıyor deniyorsa bilin ki orada hekim yoktur.
* Kıvırcık biçimli saç köklerinde saç köklerinin alınmasında hekim zorlanmasına karşın sıklık,doğallık ve estetik sonuçlar nispi olarak daha başarılıdır.Kıvırcık saç kökleri ekim alanında daha geniş bir bölgede, daha ağır ve daha natürel görünüm verecektir.
* Beyaz saçlarda: Saç köklerinin ayırt edilmesi daha çok uğraş ve özel çalışma ister. Bilhassa beyaz saçlarda mikroskoplu loop lar ile çalışmak gerekmektedir. Sonuçları çok doğaldır.Tecrübesiz ve ehil olmayan tabiplerin yaptığı beyaz saç ekimleri büsbütün fiyasko ile sonuçlanabilir, dikkat edilmesi gerekmektedir.
* Sarı renkli ve açık tonlu saçlar: Saç kökü ayıklanması başka saçlara nazaran daha kolaydır. Sonuçları çok natüreldir.
* Koyu renkli saçlar: Saç kökü ayırımı daha çok efor ve özel çalışma ister. Kalın saçlarda ihtimamlı olunmalı, özensiz ve dikkatsiz saç ekimi yapılırsa saçlarınız sert çıkar. İhtimamlı ve dikkatli ekimle son derece doğal ve dolgun saçlara kavuşabilirsiniz.
* Düz saçlar: Saç kökü ayıklanması kolay saçtır. Saç ekimi ve saç kökü alımı seri yapılır ve doğal sonuçlar verir.
Saç ektireceğimiz merkezi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Gerçek saç ekimi merkezi seçmek için nelere dikkat etmelisiniz?
-Daha evvel başvurduğunuz klinikteki hekim tarafından şahsen saç ekimi yapılmış olan bir hasta ile görüşmeniz önerilir ki böylelikle sürecin saç ekimi uzmanı ya da koordinatörü denen lakin aslında hiçbir vakit bu türlü bir unvana sahip olmayan bireylerce mi yapıldığını öğrenmiş olursunuz.
-Hastanedeki ameliyathanenin araştırması: Operasyonun saç ekim merkezinde gerçekleştirilmeyeceği kâfi donanımda,sterilitede ve ameliyathanede olmasına dikkat edilmelidir.
-Saç ekiminizi gerçekleştirecek olan hekimin Fue saç ekiminde tecrübeli olması, deneyimli, bilgi birikimi olması ve operasyona şahsen girmesi başarılı bir sonuç için değerlidir.
-Saç ekimi muayenenizin ayrıntılı saç analizinizin, kesinlikle saç ekiminde deneyimi olan bir hekim tarafından, bu süreç için geliştirilmiş özel alet ve loop larla yapılması gerekir. Muayenenin, hemşirelerce saç ekimi koordinatörü denen saç ekimi uzmanı denen aslında hiç olmayan bu unvan ismi altındaki bireylerce yapıldığı saç ekim merkezi ve operasyona hiçbir vakit girmeyen tabiplerin olduğu klinik ve hastanelerden bilhassa kaçınılmalıdır.
Fue Saç Ekimi ağrı ve acı verir mi?
Saç ekimi operasyonu özel hastanede ameliyathane ortamında lokal anestezi altında 6-8 saatte gerçekleştirilir,saç ekimi merkezinde değil.!! Hastalar ağrı acı olmadan konforlu bir halde operasyonu tamamlarlar.Fue Saç Ekimi sürecini yaptıran tüm hastalar FUE saç ekimi uygulamasından sonra hiç bir acı çekmediklerini ve korkulacak birşey olmadığını söylemektedirler ve bu yüzden saç ekimi süreci sonrası rastgele bir halde ağrı kesici ilaç yazmaya gerek bile yoktur.
Saç ekimi sonrasında ne kadar vakitte yeni saçlar çıkar?
Fue saç ekimi sonrasında saç ekimi yapılan alanda koyu siyah kırmızımsı kabuklanmalar görülür. Günde sabah akşam 2 kere başınızı yıkayarak bunu önleyebilirsiniz.7-10 gün içinde kabuklar büsbütün dökülür. Süreçten 15 gün sonra hastanın saç ekimi yaptığı kimse tarafından anlaşılmaz.Saç ekiminden sonra 15.günle 3.ay ortası ekilen saçlar dökülmeye başlar. Daha sonra 3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 6. aycivarında çıkmaya başlar.Daha sonra saçların tamamının çıkması 9-12 ayı bulmaktadır.Sonuç olarak da her tarafa tarayabildikleri, kimse tarafından ekim olduğu anlaşılmayan saçlara kavuşmaktadırlar.
Saç ekiminin rastgele bir yan tesiri riski var mıdır?
Fue saç ekimi sonrası sıhhati etkileyecek rastgele yan tesir bugüne kadar rastgele bir yayınla bildirilmemiştir.Bu yüzden saç ektirmeyi düşünenlerin ucuz saç ekimi, kampanyalı saç ekimi, saç ekiminde şok tek seans 30000 greftvs. diye reklam bombardımanlarından, gerçek dışı yaklaşımlardan uzak durup gerçekçi deneyimli hekim tarafından şahsen yapılan ve denetim edilen klinikleri tercih etmeleri ve yapabilecekleri en ufak yanlışın ömür uzunluğu silinmeyecek izler bırakabileceğini unutmamalarını hatırlatmak isteriz.
Saç ekimi en fazla kaç defa yapılabilir?
Saç ekimi, saç ekimi yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine nazaran maximum 4 seansa kadar yapılabilir.
Ekilen yeni saçların manzarasının doğal olup olmamasını nasıl denetim edebiliriz?
Saç ekiminin sonucu büsbütün yapan doktora (dikkatinizi çekerim doktorabağlı diyorum, saç ekimi takımı, saç ekimi uzmanı ya da saç ekimi koordinatörü demiyorum.) bağlıdır. Saç ekimi sırasında kullanılan saç greftlerinin kalınlığı ve saç kanallarının istikametleri ile derinliği sonucu belirler.Saç greftleri saçın doğal çıkış formuna uygun büyüklükte, kalınlıkta ve saç kanallarının istikametleri de var olan hasta saçlarının istikametlerine uygun yerleştirildiğinde saç ekimi son derece doğal bir sonuç verir.
Gelecekte, Fue saç ekiminin yerini alabilecek ve hastaya daha doğal bir görünüm kazandırabilecek seçenekler olacak mı?
Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en tesirli tedavi formu saç ekimidir. Hala saç klonlaması üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte şimdi elde edilen bir sonuç yoktur. Şayet bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç follikülü, laboratuar ortamında çoğaltılarak kişinin ne kadar saça gereksinimi var ise saçsız alana o kadar saç ekimi yapmak mümkün olabilecektir.
Fue Saç ekimi ile ekilen saçların ömrü ne kadardır?
Fue Saç ekimiile ekilen saçlar mutlaka dökülmez, ömür uzunluğu kalıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort