Saç Dökülmesi
Cilt Bakımı

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi sık tesadüfülen bir rahatsızlık olup, hemen hemen tümümüz hayatımızın belli bir yarıyılında bu mesele ile karşılaşmışızdır. Dış görüntümüzün ehemmiyetli bir kısmını oluşturan saçlardali problemler hem fiziksel, hem psikolojik olarak rahatsızlık yaratır. Saç dökülmesi saçlı tenin tümüne yayılabilir veya bir kaç alanda lokalize olabilir; bu kalıcı tahribat veya geçici biçiminde de büyüyebilir. Cemiyette en sık karşılaşılan iki ayrı tip saç dökülmesinin üzerinde durmak gerekir.

Androjenik alopesierkek tipi saç dökülmesi

Saçlı tenin belli kısımlarında simetrik büyüyen, erkeklerde sıkça tesadüfülen bir saç kaybı biçimidir. Saç dökülmesi şakaklardan başlayıp , tepeye doğru ilerler. Saç sayısında eksilme, incelme, kısalma göze çarpar. Kadınlarda ise genelde saçların zayıflaşması,seyrelmesi biçiminde belirti verir. Erkeklerin %70 inde tesadüftüğümüz bu dökülme kadınların %10 unda karşımıza çıkmaktadır. Genellikle 20 lı uaşların sonunda başlar, dökülmenin sürati fertsel olarak farklı süratlerde ilerler ve bazen etraf faktörlerinınde tesiriyle değişebilir. Bu tip dökülmeler şiddetli olaylarda tüm tepenin açılmasına kadar ilerleyebilir ve bireyin psikolojik meselelerinin de büyümesine neden olabilir

Etkilenen bölgelerde saçlar inceleşir ve seyrekleşir. Yaradılışında erkeklik hormonu olan testtesteronun cilde temasında oluşan dehidrotestesteronun kıl köklerini inceltici tesiri vardır.

Tedavisi ve takibinde hastalarımızın uzun süreli izlenmeleri ile pozitif neticeler alabilmekteyiz. Özellikle minoxidil kapsayan saç spreyleri veya finasterid kapsayan tabletler pozitif neticeler oluşturmaktadırİlaçlar düzgün olarak kullanıldığında ve destekleyici rehabilitasyon ile zenginleştirildiğinde faallik çoğalmakta ve öncelikle saç dökülmesi durabilmekte ve hatta bir ölçü saç çıkışıda sağlanabilir.

Etkinliklerini uzun müddette ve dikkatli kullanımla göstermektedirler.

Semptomatik yarıyılsal dökülmeler

Kadın ve erkeklerde eş sıklıkta tesadüfülen saç dökülme şikayetidir. Tek bir hastalık olmayıpbir ekip değişik hastalıklarla birlikte saç köklerininritmik siklüsünün bozulması neticeyi büyüyebilir. Doğumm yapan kadınlarda , tiroit bezinin çalışma bozukluklarında ciddi sistemik hastalıklarzatüre, kan kaybı, böbrek hastalıkları…, büyük yeisler ve fobilerden sonra bunu izleyen 5-6 ay içinde döklmeler olabilir, bu stil dökülmeler 3-5 ay kadar sürebilir. Saç kayıplarının diğe bir sık nedenide vitamin ve mineral yetersizlikleri olup bunları perhizle yeterli alınmaması veya kaybın çok olması , vejeteryanlık, emilim bozuklukları saç dökülmelerini süratlendirir. Tam bu sebeplerin tesbiti için öncelikle hastaları muayene tetikten sonra zorunlu analizleri yaptırmalıyız. Hastadaki dökülme sebebi tespit etildikten sonra nedene müteveccih dayanaklar ve destekleyici tekliflerle saçlar tekerrür kazanılır.

Uzman Dr. Ayşe Özboya

Alman Sağlık Kurumu Cildiye Kısmı/Sıraselviler İstanbul

Tel: 0532 255 07 22

e-mail: ayseozboya@yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir