Psikoloji

Ruhsal Takviye Alması Gereken Yakınımızı Takviye Almaya Nasıl İkna Edebiliriz?

Kendi ruhsal düzgün oluşumuz için bir uzman dayanağı almamız gerektiğini hissettiğimizde yapabileceklerimizi biliriz. Lakin ya sevdiğimiz birinin, bir yakınımızın buna gereksinimi olduğunu fark ettiğimizde yapabileceklerimiz nelerdir? Bilhassa muhtaçlığının farkında değilse, göz arkası ediyorsa ya da takviye almayı zayıflık vb. olarak görüyorsa neler yapabiliriz?

Terapilerde gönüllülük temeldir. Terapi odasına kendi isteğiyle gelmeyen bir danışanla alınacak yol zorludur ve birçok sefer de ilerlemez.

Hiç kimsenin zorluğunu onun yerine aşma talihimiz da yoktur ve bu noktada yalnızca dayanak alması gereken bireye terapiye gitmesi gerektiğini fark etmesi için yardım edebiliriz.

Pekala bunun için neler yapabilirsiniz?

Birinci önceliğiniz bu mevzu hakkında yakınınızla konuşmak olmalıdır. Lakin bu konuşmayı uygun bir vakit ve ortamda yapmanız kıymetlidir. Bilhassa gergin olunan bir anda ya da bir arbede anında bu mevzunun açılmaması gerekir. Diğerlerinin yanında da mevzuyu açmamak kıymetli bir noktadır. İkinizin de sakin ve yalnız olduğu bir anda bu konuşmaya başlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Konuşma esnasında sen lisanından çok ben lisanını kullanmanız, onunla empati yapmanız, yargılamadan anlayışla yaklaşmanız da bu süreci kolaylaştıracak şeylerdendir.

Yakınınızda gördüğünüz belirtileri ve bunların sizi neden endişelendirdiğini uygun bir lisanla tabir etmek de faydalı olacaktır. Size söylediği dertleri varsa bunları kendisine tabir edip bir terapistle görüşmesinin bu noktada yararlı olabileceğini düşündüğünüzü belirtebilirsiniz.

Yakınınızı psikoloğa gitmek konusunda bilgilendirmeniz de yararlı olacaktır. Psikoloğa gitmenin zayıflık vb. belirtisi olmadığını ve terapistin onu yargılamayacağını söz edin. Bu süreçte görüşeceği uzman hakkında bilgilendirme de yapabilir, onu tanımasını sağlayabilirsiniz. Ya da uzman araştırmasını da birlikte yapabilir, kendi seçimini yapması için onu teşvik edebilirsiniz.

Tüm bu süreçte asla zorlama yapmamanız ve bir mühlet kendi kanılarıyla baş başa bırakmanız da sağlıklı olacaktır. En değerlisi de diğer yere gittiğinizi söyleyerek onu terapistle karşı karşıya bırakacağınız oyunlara girmemeniz ve onu asla kandırmanız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir