Aile Danışmanı

Ruh sıhhatinizi korumak için 5 tesirli formül

1. Seretonin hormonu bilindiği üzere ‘’mutluluk hormonu’’ iç istikrarımızı muhafazamız ismine bu hormonu salgılayabilmemiz çok değerli. Bunun için her sabah saat 07.00’ a alarmınızı kurun ve yataktan kalkın, camınızı açın ve havayı koklayın, güneşi hissedin. Geri yatabilirsiniz. Lakin bunun üzerine sabah açık hava yürüyüşü bal kaymak olur. Çok tesirlidir denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

2. Oburlarının hayatlarına odaklanmak yerine kendi hayatınıza odaklanın. Diğerlerinde var olan şeyleri görüp onlara özenmek yerine kendi sahip olduklarınıza odaklanıp şükredin. Sahip olmak istedikleriniz içinde bir şeylerin olmasını beklemeden (Örn; Pandemi bitsin, çocuğun okulu bitsin, yaz gelsin, seneye vs.) çabucak harekete geçin.

3. Etrafınızdakilerden beklentilerinizi sıfırlayın. İnsanlardan sessizce bir şey söylemesini yahut bir şey yapmasını bekleriz bazen, lakin beklentilerimizi karşılamadıklarında hayal kırıklığına uğrarız ya da sonlanarak bir anda reaksiyon gösterebiliriz. Bu nedenle beklentilerinizi kelamlı tabir edin ya da beklentiniz olmasın.

4. İnsanları değiştirmeye çalışmayın. Karşınızdaki kişiyi, başınızda kurduğunuz ülkü eş, arkadaş, partner, ebeveyn yapmaya çalışmayın. Hayatta herkesin başında ülkü profiller vardır lakin hayatımıza giren ve genel olarak kıymet verdiğimiz beşerler bu profillere bazen uymayabilir. Şayet büsbütün uymuyorsa hayatınızdan çıkartın. Değiştirmek yahut düzgünleştirmek sizin vazifeniz değil. Kimsenin kurtarıcısı rolünü üstlenmeyin.

5. Size kendinizi bedelsiz hissettiren insanlardan uzaklaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir