Aile Danışmanı

Romantik bağlantılarda ayrılık sürecini denetim etmek

Romantik münasebetlerimize başlarken maksadımız ayrılık olmasa da birtakım münasebetler sona erer ve çabucak hemen hepimiz hayatımızın bir noktasında ayrılığı yaşarız. Nedenine yahut kimin bitirmek istemesine bakmadan ayrılık sonrası sancılı bir devir başlar ve aslında hislerin ağır ve çeşitli olarak karşımıza çıktığı bu devir, ayrılığa adapte olmada gereklidir. Natürel ayrılığı birinci sefer yaşayanlar için bu periyot korkutucu görünebilir.

İlginin bitmesiyle yaşanılan yaygın hisler aşağıdaki üzeredir:

İnkar: Münasebetin bittiğini kabul etmede zorlanma.

Kızgınlık: Yaşadığımız acıya sebep olan karşı tarafa kızgın olma.

Kaygı: Bir daha sevip sevilemeyeceğimize dair dehşete kapılma.

Kendini Suçlama‐Suçluluk: Münasebetimizi daima olarak gözden geçirip alakanın bitmesine sebep olan yanılgılarımızı bulma ve ‘Böyle yapmasaydım, bunlar olmazdı!’ diyerek kendimizi suçlama. İlgiyi bitiren tarafsak karşı tarafın üzülmesine sebep olduğumuz için hatalı hissetme.

Hüzün: Alakada kaybettiklerimizin ve birlikte hayalini kurduğumuz yahut planladığımız şeyleri gerçekleştiremeyecek olmanın ıstırabını yaşama.

Kıskançlık: Karşı tarafın bir diğeriyle olma ihtimaline karşı kıskançlık duyma.

Akıl Karışıklığı: Bizim için değerli olan kişinin artık yanımızda olmamasıyla kendimizi eksik ve tuhaf hissetmemiz. Kendimizi, onsuz hayatımızı ve hayatın manasını sorgulama.

Umut: Ayrılığın süreksiz olduğunu düşünerek sevdiğimizle tekrar birlikte olmanın hayalini kurma. Bunun yanı sıra alakanın sonlandığı gerçeğini kabul etme ve kendi geleceğimiz için umutlu olma.

Rahatlama: Münasebette yaşanılan negatif hislerin ve problemlerin bağın bitmesiyle geride kalması.

Yaşadığımız negatif hisler sonsuza kadar sürecekmiş üzere gelebilir. Lakin bu hisler vakitle yoğunluğu azalan ayrılığa verdiğimiz olağan tepkilerdir. Şunun altını çizmede yarar var; bu tepkilerin yoğunluğu ve müddeti şahıstan bireye, sevdiğimiz kişinin bizim için kıymetine nazaran değişiklik göstermektedir.

Kendimize Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Hissettiğimiz hisleri yaşamak için kendimize müsaade verme, biten bağlantının akabinde hissettiğimiz hislerin olağan olduğunu hatırlayıp onlarıyaşamakiyileşmemizde bize yardımcı olacaktır.

Kendimize güzelleşmek için vakit tanımak, Toparlanmak ve tekrar hayattan keyif almak için epeyce değerli ve pahalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir