Ramazanda Kalbi Yoran 7 Alışkanlık!
Kalp - Damar Hastalıkları

Ramazanda Kalbi Yoran 7 Alışkanlık!

Ritim bozukluğu, soluk darlığı ve bayılmaya yol açabilir!

iftarda mideyi tıka basa doldurmak… Sofrada uzun müddet sohbete dalmak… İftardan sonra halı sahada spor yapmak… Sağlıklı bireylerde bile negatif tablolara yol açabilen bu kusurlu alışkanlıklar, kalp hastalarında çok ciddi neticelere neden olabiliyor. Misalin ritim bozukluğu, soluk darlığı veya bayılma gibi…

Hemen herkes ramazan ayı boyunca mideyi tıka basa doldurmak ve iftar sonrasında ağır spor yapmak gibi kusurlu tavırlar sergileyebiliyor. Sağlıklı bir şahısta bile negatif tablolara yol açabilen bu cins alışkanlıklar, kalp hastalarında çok ciddi neticelere neden olabiliyor. Misalin iftarda fazla tuzlu, yağlı ve şekerli yiyecekleri harcamayı seçim eden kalp hastaları bu besinleri aniden ve çok fazla ölçüde yediklerinde büyük bir tehlike altına giriyor. Zira yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncında belirgin oynamalar olabiliyor. Makûs kan yağları LDL-kolesterol ve trigliserit seviyelerinde yükselmeler yaşanabiliyor. Tüm bunlar akut koroner belirti, kan basıncında ani yükselmeye bağlı felç gibi negatif gidişatlara neden olabiliyor Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, ramazan ayında kalbimizi yoran 7 kusurlu alışkanlığımızı ve bunların yol açtığı sağlık meselelerini anlattı.

Ramazan Ayında Bu Yanılgıları Yapmayın!

1. Kusur: İftardan sonra halı sahada spor yapmak

Spor yapmak, özellikle zengin ramazan sofralarında karnını doyurmuş olan sağlıklı bireylerde bile kalp krizi, ritim bozuklukları veya bayılma gibi negatif neticelere neden olabiliyor. Kalp hastalarının ise ayrıca dikkat etmeleri gerekiyor. Zira kalp damarları tıkalı olan bir şahısta, kalbe giden kan ölçüyü zati az oluyor. Yemek sonrası kanın bir ölçüyü sindirim sistemine doğru yer değiştireceği için bu ölçü daha da eksiliyor. Buna ek olarak kalbin kan gereksinimini kat kat artıran futbol gibi ağır sporlar yapılırsa, göğüs sızısı, soluk darlığı ve ritim bozukluklarına bağlı çarpıntı gelişebiliyor. Hatta şahıs yaşamını bile kaybedebiliyor.

2.Kusur: İftarda mideyi tıka basa doyurmak

İftarda mideyi tıka basa doyurmak, kanın sindirim sistemine hamle etmesine neden oluyor. Bu da kalbe ve beyne giden kanın oranla eksilmesine, bunun neticesinde da göğüs sızısına, hatta bayılmalara yol açabiliyor. Ayrıca diyafram dolu mide kalbe baskı yapacağı için ritim bozukluklarını da tetikleyebiliyor.

3. Kusur: Kumpaslı akışkan tüketmemek

Kumpaslı akışkan tüketimi, özellikle sıcak mevsimlerde son derece ehemmiyetli. Kalp damar hastaları muhtelif sebeplerle zati idrar söktürücü ilaçlar kullanıyorlar. Buna ek olarak akışkan almadıkları takdirde böbrekleri yeterince kanlanamayacağı için böbrek yetmezliği büyüme tehlikeyi oluşuyor. Ayrıca sıcak havalarda akışkan ve tuz kaybı çoğalıyor. Bunun neticesinde kan basıncı düşebiliyor ve bu gidişat bayılmayla sonuçlanabiliyor.

4. Kusur: Su yerine gazlı, tuzlu veya şekerli meşrubat içmek

İftarda yemeğe başlamadan evvel 1 veya 2 bardak su içmek gerekiyor. Tüm gün kaybedilen akışkanın yerine konulması ve doygunluk hissinin oluşması bakımından bu çok ehemmiyetli. Gazlı meşrubatlar ise diyaframın kalbe bası yapmasına, bunun neticesinde da ritim bozukluklarına ve soluk darlığına neden olabiliyor. Tuzlu meşrubatlar da kan basıncında yükselmelere yol açabiliyor. Şekerli meşrubatlar ise kan şekerinde oynamalara neden olup, metabolizmasının bozulmasına yol açıyor.

5.Kusur:Sebze yerine et ve hamur işi ağırlıklı beslenmek

Tüm gün uzun müddettir istirahat eden sindirim sistemine aniden yüklenmek hem metabolizmayı hem de kan dolaşımını negatif etkiliyor. Bu da kan basıncı farklılıklarına bağlı istenmeyen akut kalp vakaları ile sonuçlanabiliyor. Dolayısıyla sindirimi oranla daha kolay olan sebze cinsi besinleri, özellikle kırmızı et ve hamur işi yiyeceklere seçim etmek gerekiyor.

6.Kusur: İftar sonrasında bolca şarküteri mahsulleri ve hamur işi yiyeceklere yer vermek

İftar sofrasında salam, sucuk ve pastırma gibi mahsulleri seçim etmek, afaki yere tuz harcamak özellikle hipertansiyon ve kalp yetmezliği hastalarını negatif etkiliyor. Hipertansif krizi kan basıncının yaşamı tehdit edici biçimde yükselmesi neticeyi oluşan gidişat, kalp krizi, akciğer ödemi gibi ciddi tablolara neden olabiliyor. Yeniden şekerli ve hamur işinden zengin besinler harcamak, özellikle diyabet hastalığı olanlarda şeker koması gibi negatiflikler oluşturabiliyor.

7. Kusur: Sofrada uzun sohbetlere dalmak

İftar sofralarında uzun uzun sohbet etmek sevinçli olmakla beraber, bazı negatif gidişatlar oluşturabiliyor. Sofrada ne kadar uzun müddet oturulursa yenilen besin ölçüyü de buna paralel olarak o kadar çoğalıyor. Bu gidişatta aşırıdan alınan tuz ve kaloriler kalp damar salığını negatif biçimde etkiliyor. Misalin uzun vadede ritim bozukluğuna neden olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.