Rahim Ağzı Kanseri Bulguları Nelerdir?
Genel Sağlık

Rahim Ağzı Kanseri Bulguları Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri serviks bulguları nelerdir? Korunmak için neler yapmak gerekir? Rahim kanserinin en başlı bulguları nelerdir? Tehlike grubundakiler kimlerdir yazımızda sizlerle…

Yazı İçeriği

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Anlaşılır?Rahim Ağzı Kanseri Bulguları Nelerdir?Rahim Ağzı Kanseri İçin Tehlike Etmenleri Nelerdir?HPV Enfeksiyonu 16 Yaş Evveli Yaşanan Cinsel İlişki Birden Faza Cinsel Eşin Bulunması Sigara Kullanımı Kumpassız BeslenmeDoğum Hakimiyet HapıRahim Ağzı Kanserinden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Rahim ağzı kanserinin anlaşılması için kanser belirtilerinin bireyde alana gelip gelmediği incelenmeli ve fark edilen belirtiler takip edilmelidir. Rahim kanseri, kalın bağırsak kanseri ve bayanlarda görülen göğüs kanseri dünyada en fazla karşılaşılan kanser cinsi olarak kayıtlara geçmektedir.

Türkiye genelinde görülme sıklığı açısından onuncu sırada yer alan rahim kanseri, oluşma nedeni bütün anlamıyla öğrenilen ve rehabilitasyonu için kesim çözüm bulunmuş olan tek kanser cinsi olarak öğrenilmektedir.

Rahim ağzı kanseri aşısı iyi bir korunma usulüdür. Cinsel tecrübe yaşamış olun olmayın 43 yaşına kadar tesirlidir. Aşı oldukdan sonra kesinlikle her yıl kanser tarama testi yaptırmalısınız.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? | 2

Rahim Ağzı Kanseri Bulguları Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin belirtileri, şahıslarda görüldüğü takdirde acil müdahale için sağlık kurumuna müracaat etilmesi gerekmektedir. Erken teşhisle tanısı koyulan rahim kanseri rehabilitasyonu yapıldığında pozitif yanıt veren tek kanser cinsi olarak öğrenilmektedir.

Adet yarıyıllarının arasında ve cinsel ilişkinin hemen arttan oluşmakta olan vajinal kanama, cinsel ilişki esnasında yaşanan sızılar, bitkinlik, ani kilo kaybı ve iştahta eksilme, vajinal rahatsızlıklar ve vajinadan gelen kokulu akıntılar, tek bir bacakta oluşan şişlik, idrar yapma esnasında oluşan sızılar gibi bulgulardır.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Rahim Ağzı Kanseri Bulguları Şahsın cinsel ilişki yaşadıktan sonra vajinasında anormal kanama alana gelmesiKişinin adet yarıyıllarının kumpassız olmasıKişinin cinsel ilişki sırasında sızı yaşamasıBaşta cinsel uzvunun olduğu bölge olmak üzere, sırt ve bacak bölgesinde de sızı yaşamasıİştah kaybı olması ve dolayısı ile kilo kaybı yaşamasıYorgunluk hissi olmasıVajinal rahatsızlık yaşaması ve gelen akıntının kokulu olmasıSadece bir bacağında kabarıklık oluşmasıİdrarını yaparken şahsın sızı sezmesi

Rahim Ağzı Kanseri İçin Tehlike Etmenleri Nelerdir?

Rahim kanseri için tehlike grubunda olanlar çoğul hamilelik, düşük sosyoekonomik şartlar, sigara kullanımı ve öbür nedenleri altta belirttik. Tehlike etmenleri şunlardır:

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? | 3

HPV Enfeksiyonu

HPV enfeksiyonu olması şahsın kansere tutulma ihtimalini çoğaldıran bir gidişattır.

16 Yaş Evveli Yaşanan Cinsel İlişki

Şahsın 16 yaşından evvel başka bir deyişle çok erken yaşlarda ilk cinsel tecrübesini yaşamış olması kanser riskini çoğaldırır.

Birden Faza Cinsel Eşin Bulunması

Şahsın cinsel partnerinin rakamının birden fazla olması kanser riskini çoğaldırır.

Sigara Kullanımı

Şahsın sigara tüketiminin çok fazla olması kanser riskini çoğaldırır.

Kumpassız Beslenme

Şahsın beslenme alışkanlıklarının sıhhatsiz olması tehlikeyi arttırır.

Doğum Hakimiyet Hapı

Şahsın kumpaslı olarak doğum hakimiyet hapı kullandığı vaktin 5 seneden fazla olması tehlikeyi arttırır.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Rahim ağzı kanserinden korunmak için yapılabileceklerden kimileri şunlardır:

HPV’nin kanser yapan tiplerine karşı geliştirilmiş olan aşıları yaptırmakGüvenli cinsel ilişki seçimi mevzusunda eğitimli olmakBeslenme kumpasına dikkat edilmesi

Alakalı Mevzular;

Rahim Kanseri Erken Bulgusu için Tıklayın !Histerektomi ve menopoz Rahim Alınması Tıklayın !Servisit Nedir? Rahim ağzı cerahati Tıklayın !

Etiketler

kadın sıhhati kanser rahim ağzı kanseri Rahim kanseri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir